Patyrę lenktynininkai ragina – karaliaujant baltai žiemai, vairuotojai kelyje turėtų labiau paisyti saugumo ir vienas kitam būti tolerantiškesni. Tuo metu išsiilgę slidžių ir rogių negali atsidžiaugti sniegu ir į pirmąsias traumas patirtas čiuožiant nuo kalno nekreipia dėmesio. Verslininkai prekiaujantys slidėmis ar rogėmis taip pat dėl trina rankas – sniegas padidins pardavimus.
„Vaikai iš karto puolė į lauką. Jau ir pirmą traumą gavo ant žando, bet nieko tokio. Šiandien nuo pat ryto negalėjo miegoti, ir laukė kada eisim. Aš kai matau, kiek tai suteikia džiaugsmo vaikams, tai man ir pačiai širdis džiaugiasi, kad pagaliau atėjo žiema“, - pasakoja vilnietė Aurelija Aukščionė.
Ir ne tik vaikai apsidžiaugė šią žiemą pirmą kartą pamatę tiek sniego. Latvė Laila vakar vakare pažvelgusi pro langą suprato – šiandien pagaliau galės papramogauti. Moteris sako nuliūdusi dėl vieno, kad sniegas nudžiugino baigiantis laisvadieniams. Tačiau, pasimėgavimo juo atsisakyti nežada.
Kad už lango pasnigę, prekybininkai, prekiaujantys snieglentėmis ir slidėmis sako supratę iš skambinančiųjų gausos. Daugelis klientų ieško ne tik naujų prekių, bet ir traukia senas atnaujinti. Džiugas atnešė atnaujinti snieglentę.
„Netikėtai šiandien prisnigo. Užklupo mane tarsi pirmą kartą būčiau pamatęs sniegą. Ir supratau, kad aš slidinėju, ir reikia pasirūpinti ne tik savimi, bet ir savo inventoriumi“, - sako vilnietis Džiugas Kisielius.
Verslininkai sako jau įpratę, kad Lietuvos žiemos pardavimų nedidina, bet tikisi, kad šiųmetė žiema taps išimtimi. Ir čia pat žeria patarimų tiems, kad bijo, kad iškritęs sniegas džiugins tik kelias dienas.
„Gruodžio mėnesį mes jau seniai esame prisiskyrę prie rudens mėnesių. Mūsų rekomendacijos mūsų klientams visada yra planuotis keliones į kalnus ne sausio ar vasario mėnesiais, o būtent gruodžio mėnesį. Taip prasiilginsit sau slidinėjimo sezoną, nes sausis ir vasaris kuo puikiausi mėnesiai slidinėti Lietuvoje“, - tikina „Bord sports“ įkūrėjas Jonas Kriščiūnas.
Tik štai džiaugiasi pirmu sniegu toli gražu ne visi. Vilnietė Agnė gramdo langus nuo sniego ir nerimauja, kaip teks nukakti iki darbo kai tokie slidūs keliai. Vos trejų metų vairavimo patirtį turinti moteris sako labiau bijanti ne dėl savo vairavimo, bet nedėmesingų vairuotojų kelyje. Ir priduria, kad ne dažnas žino, kaip elgtis slidžiame kelyje.
„Labai daug avarijų mačiau. Pati posūkyje slydau. Slidu labai slidu. Pakankamai baisu, nes nežinai kas gali atsitikti. Stengiuosi labai lėtai važiuoti. Stengtis kuo lėčiau atsargiau, ir nedidint greičio“, - pasakoja vilnietė Agnė.
Taip galvoja ne visi vairuotojai. Todėl iškritus pirmajam sniegui pasipylė avarijos. Automobilis ant stogo, o vairuotoja ir jos trimetė dukra, kuriai per avariją nesmarkiai sužalota galva - medikų rankose. Štai taip šįryt „Oper Zafira“ vairuotojai baigėsi rytinė kelionė riedant nuo kalno.
Paaiškėjo, nors už lango jau gruodžio pabaiga, moteris vis dar važinėjo žieminėmis padangomis. Tad pasirodžius pirmajam sniegui, nelaimės išvengti beveik nebuvo galima. Draudikai skaičiuoja tokių ir panašių avarijų vos ėmė snigti padaugėjo net pusantro karto. Viena draudimo bendrovė skaičiuoja, kad įprastai, per dieną užregistruojama apie 150 avarijų. Ir tuoj imama lyginti pavyzdžiui pernai – šimtas penkiasdešimt avarijų per dieną registruota rudenį, ir nuo pustrečio šimto iki trijų šimtų pasirodžius baltajai žiemai. Lenktynininkas Antanas Juknevičius nesistebi. Taip yra todėl, kad žmonės nekreipia dėmesio į besikeičiančias eismo sąlygas.
Vairuotojai neatsižvelgia į tai, kad pasnigus stabdymo kelias yra du kartus ilgesnis. Todėl atstumas nuo priešais važiuojančios mašinos turėtų būt kur kas didesnis nei tris metrai, kurio laikomės pavyzdžiui vasara. Priduriama, kad reikia gerokai sumažinti greitį, net jeigu ženklai toje atkarpoje jį ir leidžia.
„Mes galim žiūrėti ženklus, bet tai nepadės mums išvengti...jeigu mes patys nemąstysim, neįvertinsim...jeigu ženklas tau leidžia važiuoti šešiasdešimt, bet tu jautiesi nesaugiai važiuodamas tokiu greičiu, tai būtų kvaila važiuoti šešiasdešimt. Važiuok keturiasdešimt. Čia iš tikro reikia labai daug tolerancijos“, - tikina lenktynininkas Antanas Juknevičius.
Priduriama, kad taip kaip važiavom pavyzdžiui vakar ar užvakar, pasirodžius sniegui taip važiuoti nebegalima. Todėl patariama prie vairo vengti staigių judesių – staigaus stabdymo, staigių posūkių, staigaus akseliaratoriaus paspaudimo. Ir nors daugelis žino šias taisykles, svarbiausia jų nepamiršti pariedėjus iš vietos.