Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius akcentuoja didelę savanoriavimo teikiamą naudą. „Savanorystė jauniems žmonėms suteikia galimybę dar labiau pažinti gyvenimą – tiek jo iššūkius, tiek ir kilnius tikslus. Neatlygintinas nuoširdus darbas yra išskirtinė proga prisiliesti prie pačių įvairiausių organizacijų veiklos, „pasimatuoti“ specialybes, išbandyti save. Džiaugiuosi ir dėkoju mūsų šalies vaikams, jaunimui, kurie savanoriauja suprasdami, kad didžiausias atlygis už jų pastangas yra nepamatuojamas skaičiais, tačiau labai prasmingas stiprinant visuomenės gerovę, ugdant savo asmenybę“, – teigia ministras A. Monkevičius.
„Lietuvoje savanorystė kol kas dar vertinama tarsi tai būtų laisvalaikis, nors iš tiesų visuomenėje jos vaidmuo itin svarbus: pačiam savanoriaujančiam žmogui savanorystė gali atnešti neįkainojamą patirtį, naudingas žinias, pažintis su įdomiais žmonėmis, o bendruomenei – skirtingų grupių susiklausymą, naujus projektus, stiprėjantį jausmą, kad Lietuvoje gyventi gera, nes čia žmonės noriai dalijasi savo laiku, patirtimi ir gebėjimais. Labai dažnai laimingiausi būna tie žmonės, kurie randa laiko kitiems“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Mokiniai, studentai ir visi jauni žmonės vasarą gali įgyti patirties savanoriaudami ir neatlygintinai dalindamiesi laisvu laiku ar žiniomis. Savanoriauti gali visi Lietuvoje gyvenantys asmenys nuo 14 m. bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje. Savanoriauti galima įvairiai: jeigu norima trumpalaikės savanorystės, tuomet geriausia rinktis įvairius
renginius ir festivalius. Jeigu tikimasi gilesnės patirties, tuomet geriau dairytis ilgalaikės savanorystės, kur prieš pradedant tarnybą vyksta įvairūs mokymai. Pavyzdžiui, „Vaikų linijos“ ar „Jaunimo linijos“ tarnybose savanoriauti pradedama išmokus tinkamai valdyti pokalbius su krizės ištiktais žmonėmis. Savanorystė taip pat gali būti profesionali, kai savo srities ekspertas paslaugas teikia neatlygintinai. Nors jauni žmonės paprastai dar nebūna įgiję profesijos, tačiau gali turėti įgūdžių, kurie praverstų kai kurioms organizacijoms – pavyzdžiui, geba kurti interneto tinklapius, programuoti.
2019 metais savanoriaujant galima gauti papildomo 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Tam reikėjo rinktis savanorystę jaunimo savanoriškos tarnyboje arba pagal „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpuso“ programas. Jaunimo savanoriška tarnyba – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 40 val. mėnesį pagal individualų suderintą veiklos planą dirba pasirinktoje organizacijoje. Tarnybos metu savanorį apmoko ir lydi kuratorius. Kita galimybė užsidirbti papildomų balų – 3 mėnesių tarptautinė savanoriška veikla pagal programas „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“. Šiose programose dalyvauti gali tik 18 metų sulaukę jaunuoliai.
Daugiau apie savanorių ieškančias organizacijas galima rasti tinklapyje www.buk-savanoriu.lt ir Jaunimo reikalų departamento interneto tinklapyje.