Kaip pranešė ministerija, atsisakomo nekilnojamojo turto, kurio bendras plotas yra 59 tūkst. kv. metrų, likutinė vertė siekia per 5 mln. eurų. Apie tai ministerija pranešė po Valstybės kontrolės paskelbto audito, kuriame išsakoma kritikos valstybinio nekilnojamojo turto valdytojams, tarp jų – ir ŠMM.
„Dalis nuo sovietmečio švietimo sistemai priklausančių patalpų tapo nesusijusios su švietimo veikla ir prarado funkcinę reikšmę. Šiandien jos tapo ministerijos išlaidomis, kurios nekuria pridėtinės vertės, todėl svarbu, kad švietimo įstaigos racionaliai naudotų turimą turtą, atsisakytų didelių ir daug išlaidų reikalaujančių pastatų“, – pranešime nurodo švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Ji žada, kad sumažinus išlaidas turto išlaikymui bus siekiama nukreipti pinigus mokytojų, dėstytojų atlyginimams, švietimo kokybės gerinimui.
Ministrė pripažįsta, jog Valstybės kontrolė ne kartą yra pasisakiusi, jog turto, kuris neturi nieko bendra su institucijų vykdomomis funkcijomis, turėtų nelikti, o institucijų išlaikymo išlaidos – sumažėti.
Pasak J. Petrauskienės, šiuo metu beveik pusė, t.y 46 procentai visų švietimo lėšų keliauja mokyklų tinklui išlaikyti: mokyklų pastatams prižiūrėti, šildyti ir panašioms ūkio reikmėms ir pabrėžia būtinybę efektyviau naudoti lėšas ūkiui ir administravimui.
Trečiadienį paskelbtose audito išvadose Valstybės kontrolė išsakė kritikos ir dėl konkrečių objektų, pavyzdžiui, beveik 300 kv. metrų administracinės paskirties pastato Vilniaus centre, Augustijonų gatvėje. Pažymima, kad nors prastos būklės pastatas nenaudojamas, ministerija nenurodo jo naudojimo perspektyvų.
Atsakyme BNS ministerija informuoja, kad „atsiradus galimybėms pastatas bus rekonstruojamas ir bus reikalingas pačios ministerijos reikmėms“, bet kokioms – nenurodo.
Valstybės kontrolė taip pat pareiškė pastabų dėl administracinių, poilsio, pagalbinių pastatų, taip pat valgyklos Palangoje, jog jų nėra Valstybės turto informacinėje paieškos sistemoje. Ministerija nurodo, kad klaida ištaisyta gavus audito išvadas, o turtas perduotas ministerijos viešajai įstaigai „Vaikų poilsis“, kuri turtą naudoja vaikų poilsiui organizuoti.
Daugiausia ŠMM atiduodamą turtą sudaro miesteliuose stovintys buvusių mokyklų pastatai, mokinių bendrabučiai ir kitos gyvenamosios patalpos, sandėliai, garažai, dirbtuvės, ūkiniai pastatai, administracinės patalpos. Didesnės dalies šių patalpų plotas viršija tūkstantį kv. metrų.
Dar keliolika pastatų ir statinių bus perduoti savivaldybėms, kurios gautas patalpas yra įsipareigojusios pritaikyti švietimo ir kitoms visuomenės reikmėms.
Didžiausios likutinės vertės perduodamų pastatų daugiausia yra Vilniuje, daug patalpų yra priklausę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centrui, profesinėms mokykloms. Bendras perduodamų pastatų plotas siekia apie 59 tūkst. kv. m.
Šie ilgą laiką Švietimo ir mokslo ministerijos pavaldžioms įstaigoms priklausantys pastatai reikšmę prarado mažėjant mokinių skaičiui, mokymo programas pritaikius rengti šiandien paklausius specialistus, duris atvėrus dešimtims modernių profesinio mokymo centrų, optimizuojant mokyklų tinklą.