„Diskusijoje bus vienas iš klausimų – ar naujo Seimo politinėje darbotvarkėje bus skiriama pakankamai dėmesio žmogaus teisių, laisvių apsaugai? Bus. Bet aš norėčiau, kad Seimas mažiau kalbėtų, daugiau padarytų, realizuotų. Kalbant apie tuos klausimus, kai mes turėjome ketverius metus vertybinius karus, matyt, nelabai kas siekė to realaus rezultato“, – antradienį prasidedant Nacionaliniam žmogaus teisių forumui savo kalboje pažymėjo S. Skvrernelis.
„Aš manau, kad šitas Seimas pademonstruos išmintį, politinę valią, supratimą, kad mūsų visuomenė yra stipri tiek, kiek ji yra pakanti, vienalytė ir tolerantiška. Išspręskime tuos klausimus, kurie šiandien yra susiję, pirmiausiai, su teisine apsauga. Tai pamatinis, pagrindinis principas. Nesikiškime ten, kur valstybė neturi kištis. Ieškokime diskusijų Seime, priimkime sprendimus. Diskusijos be sprendimų yra idėjos diskreditacija. Tikiuosi, kad tiek naujosios Vyriausybės darbų, veiksmų plane, tiek ir Seimo politinėje darbotvarkėje bus visi klausimai, susiję su svarbiausių žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimu, kokie sunkūs jie bebūtų – ar tai liestų šeimos klausimus, ar tai liestų partnerystės klausimus, ar liestų jautrius asmens privataus gyvenimo apsaugos klausimus“, – dėstė jis.
Seimo pirmininkas pripažino – Lietuvai, užtikrinant visų piliečių žmogaus teises, dar yra kur tobulėti.
„Ar šiandien mes užtikrinome žmogaus tiesę į privatų gyvenimą, ar turime realų kontrolės mechanizmą nuo valstybės institucijų įsikišimo į mūsų susirašinėjimą, į mūsų tarpusavio bendravimą, į mūsų būsto neliečiamumą, asmens neliečiamumą? Tikrai ne. Ar šiandien mes užtikriname teisę į nekaltumo prezumpciją? Taip pat galime diskutuoti. Kada atliekami kokie nors procesiniai veiksmai, žmogus iš anksto yra nuteisiamas, nelaukiant to pagrindinio principo, kad žmogus yra nekaltas tol, kol jo kaltė nebus įrodyta teisme“, – probleminius aspektus vardijo parlamento vadovas.
Kritika buvusiam Seimui: blogai, kai sukeliami nepagrįsti lūkesčiai
Kalbėdamas susirinkusiems forumo dalyviams, S. Skvernelis sukritikavo kadenciją baigusį Seimą ir jo bandymus spręsti partnerystės klausimą. Seimo pirmininkas leido suprasti – iškelti lūkesčiai buvo nepagrįsti, o žmogaus teisių darbotvarkėje atsirasdavo tik kai kurioms partijoms svarbūs klausimai.
„Blogai, kai sukeliami nepagrįsti lūkesčiai, pažadai, kada darome žmogaus teisių srityje labai svarbiais klausimais atskirų politinių partijų siaurą darbotvarkę“, – kalbėjo politikas.
„Reikia nebijoti diskutuoti ir ieškoti sprendimų. Ne imituoti procesą, bet ieškoti sprendimų“, – pakartojo jis.
Antradienį minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną, sostinėje vyksta kasmetinis Nacionalinis žmogaus teisių forumas. Septintąjį kartą vyksiančio renginio tema – „Skirtingi, bet lygūs“, todėl forumo metu diskutuojama ne tik apie įvairias diskriminacijos formas, bet ir į socialinę atskirtį, ją nulemiančias priežastis.
Lietuvos nacionalinis žmogaus teisių forumas rengiamas nuo 2018 metų. Jį organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos negalios organizacijų forumas, Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Seimas, Seimo kontrolierių įstaiga, Užsienio reikalų ministerija, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga ir Vytauto Didžiojo universitetas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!