„Policija tikrai 100 proc. nevykdys kontrolės. Tai neįmanoma. Tai bus daroma pasirinktinai, pasirinktinais būdais – tiek fiziškai organizuojant taip vadinamus kontrolės postus prie įvažiavimų į miestus ir miestelius, taip pat naudos ir technines priemones. Policija turi pakankamai skaitmeninės įrangos skanuoti valstybinius numerius, kameras, kurios yra išdėstytos miestuose ir užmiesčio keliuose“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo S. Skvernelis.
Premjeras patikslino, kad prie įvažiavimo į miestą vairuotojus pasitiks pareigūnai ir kelio ženklai, draudžiantys įvažiavimą.
„Gal būti ir fizinis užtvėrimas, jeigu savivaldybės administracija nuspręstų suteikti taip pagalbą. Be to, bus naudojamos ir mobilios patikros, ir techninės priemonės“, – teigė S. Skvernelis.
Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad nuo balandžio 10 d. 20 val. iki balandžio 13 d. 20 val. Lietuvos gyventojai negalės vykti į ne savo gyvenamos savivaldybės miestus ir miestelius.
Numatomos išimtys tiems žmonėms, kurie į kitus miestus keliaus dėl artimųjų mirties, sunkios ligos, nelaimės, turėdami atlikti būtiną darbą ar suteikti būtinąją medicininę pagalbą. Tiesa, draudimas negalios tiems, kurie vyks į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto. Gyventojai apie šias detales policijos pareigūnus turės informuoti žodžiu.
„Reikėtų pagalvoti, kur tas kelias nuves, nes atvykus į konkretų miestelį, savivaldybės centrą, tiesiog galite būti neįleisti. Išskyrus tuos atvejus, kada aiškiai numatytos išimtys“, – sakė S. Skvernelis.
Jis patikslino, kad gyventojai gali išvažiuoti į parkus ar prie ežero, tačiau privalo laikytis numatytų privalomų apsaugos priemonių.
„Be būtino reikalingumo tikrai tas kelias dienas galime iškęsti, nevažiuoti, kad po to galėtume sėkmingai važinėti po visą Lietuvą netrukdomai ir lankyti ne kapus žmonių, bet savo artimuosius, draugus ir pažįstamus“, – ragino S. Skvernelis.
Budės 3 tūkst. pareigūnų
Velykų savaitgalį taikomiems draudimams vykti į kitus miestus užtikrinti bus pasitelktos 3 tūkst. policijos ir kitų tarnybų pareigūnų pajėgos, pranešė Vidaus reikalų ministerija.
„Savaitgalį keliuose bus įrengta 300 policijos postų, kuriuose automobiliais vykstantys piliečiai bus tikrinami, ar nepažeidžia izoliacijos taisyklių. Šį kartą mums visiems svarbiausia turi būti kitų žmonių saugumas ir sveikata“, – sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla tvirtina, kad pareigūnai dirbs ne tik keliuose, bet patruliuos ir viešosiose vietose, kontroliuos asmenis, kuriems skirta izoliacija, ar tuos, kurie pažeidinėja karantino reikalavimus, reaguos ir į kitus pranešimus apie pažeidimus ar nusikalstamas veikas.
„Mūsų prioritetas yra vadinamieji izoliaciniai pažeidimai. Tai yra asmenys, kurie privalo būti savo hospitalizacijos vietose arba izoliacijos vietose. Su šia asmenų grupe tikrai jokių kompromisų nebus. Policija disponuoja daugiatūkstantiniais duomenims apie minėtus asmenis“, – žurnalistams kalbėjo R. Požėla.
Anot R. Požėlos, policija gali bausti iš saviizoliacijos bėgančius asmenis baudomis nuo 200 iki 1,5 tūkst. eurų.
Seimui padidinus baudas, asmenims už karantino sąlygų pažeidimus gresia bauda nuo 500 iki 1 tūkst. eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.