„Jeigu mes tikrai sėkmingai atliksime tuos veiksmus ir vakcina bus veiksminga, tai atsitikus protrūkiams, antrai ar trečiai bangai, nes mes nežinome, kas toliau bus su tuo virusu, mums nereikės uždarinėti nei šalies ūkio, ekonomikos, patiems izoliuotis.
Tai reiškia, kad bus sąlyga. Jei vėl kalbėti apie kelionių burbulą, bendradarbiavimą, tai natūralu. Tas, kuris turės skiepą, jam bus visiškai kitos keliavimo, bendravimo ar verslo sąlygos, negu tas, kuris bus rizikos grupės“, – kalbėjo S. Skvernelis.
„Tikrai mes nenumatę, kad 100 proc. visi skiepysis. Yra mažesnis skaičius. Apie 70 proc., galvojame, kad populiacijos turėtų pasiskiepyti. Gali būti ir mažiau. Bet kokiu atveju, turime ir variantą B, kad tos vakcinos, kurios pasieks Lietuvą, kad nereikėtų išmetinėti, nors ir to neatmetama, garantija yra ir tas galiojimas ne bus labai ilgas“, – pridūrė S. Skvernelis.
Pasakė, kokios vakcinų kainos
Antradienį valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis į Seimą sukvietė valdančiųjų partijų Koalicijos tarybą, kad aptartų vakcinų įsigijimo taktiką ir strategiją. Politikai posėdyje išklausė premjero S. Skvernelio ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos informaciją.
Po Koalicijos tarybos posėdžio premjeras S. Skvernelis teigė, kad koronaviruso vakcinoms pirkti Lietuvai gali reikėti per 100 mln. eurų. Tikėtina, kad Lietuva pirks maksimalų vakcinų kiekį, kaip ir dauguma ES šalių.
„Galimas variantas, kad mes, kaip dauguma valstybių, dalyvausime visose vakcinų bandymuose, kadangi nėra jokios garantijos. Galime pasirinkti ir du gamintojus, bet gali būti, kad jos bus ir nesėkmingos“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Pasak S. Skvernelio, dabar kalbama apie septynių gamintojų vakcinų pirkimą: „Vakcinų kaina svyruoja nuo 3 iki daugiau nei 18 eurų skirtingų gamintojų.“
A. Veryga teigė, kad vakcinų kainos yra labai skirtingos ir gali skirtis net kelis kartus ar dešimt kartų. „Iš čia gali susidėlioti maksimali suma, kuri viršija 100 mln. eurų.“
Pasak sveikatos apsaugos ministro, šiuo metu situacija pasaulyje neeilinė ir nėra dar taip buvę, kad vakcinas reikėtų gaminti tokiu greičiu. „Jei nebus įrodyta, kad vakcina saugi, ji nebus perkama.“
„Šita suma maksimaliai galima, – pabrėžė premjeras. – Tikime mokslo pažanga, tačiau, ko gero, nėra didelė tikimybė, kad septynios iš septynių sukurs. Gali būti, kad užteks ir šešių ar dešimties milijonų.“
R. Karbauskis teigė, kad vyresni žmonės turėtų jaustis saugūs, o skiepai gali padėti.
„Tikėkimės, kad nuo kitų metų pavasario, tas terminas, kada turėtų atsirasti vakcina, būsime saugūs, kurie norėsime būti saugūs. Čia kalbama ne apie prievartą, o apie galimybę“, – sakė R. Karbauskis.
A. Veryga teigė, kad pirmiausia būtų skiepijami medikai, vyresnio amžiaus asmenys, kurie serga lėtinėmis ligomis.
Koronaviruso vakcinoms pirkti Lietuvai gali reikėti per 100 mln. eurų
Dar prieš Seimo posėdį S. Skvernelis teigė, kad vakcinos įsigijimas Lietuvai gali kainuoti daugiau nei Valdovų rūmų statyba. Palyginimui, Valdovų rūmai šaliai kainavo daugiau nei 100 mln. eurų.
S. Skvernelis teigė, kad trečiadienį visuomenei bus paskelbta apie tai, ką šalis nusprendė dėl vakcinos nuo koronaviruso pirkimo. Jo teigimu, šalis renkasi iš keturių alternatyvų. S. Skvernelio teigimu, po priimto sprendimo visuomenė bus informuota, kokios yra sumos ir kokios yra sąlygos.
„Tikrai nekalbame apie konkrečius pirkimus. Bet mes turime pasirinkti strategiją, ką mes darome. O tai yra rizika, nes kol kas vakcinos nė vienos nėra“, – antradienį ryte kalbėjo S. Skvernelis.
Vyriausybės vadovas tikino, kad Lietuva dalyvauja europiniame vakcinų pirkime, tačiau dabar, anot S. Skvernelio, svarbu nuspręsti dėl apimčių ir taktikos pasirinkimo.
Premjeras S. Skvernelis teigė, kad Lietuva turi pasirinkti strategiją vakcinoms pirkti.
„Kokį kelią pasirinkti šaliai – rizikuoti, nerizikuoti, kokiu mastu rizikuoti. Tai sprendimai, susiję su mūsų gyventojų sveikata, gyvybe, su mūsų šalies ūkiu, kokios būtų pasekmės, jei mes neskiepytume, ar neturėtume vakcinos, kaip tai atsilieptų mūsų ekonomikai, tai skaičiuotume ne šimtais milijonų eurų“, – teigė Vyriausybės vadovas.
S. Skvernelio teigimu, Lietuva rizikuoja išvis neturėti vakcinos, turėti nepakankamai veiksmingą vakciną, galima turėti per daug vakcinos.
„Jeigu apsispręstume dėl mechanizmo, kad visas sumas, kaip siūloma diversifikavus, pagal pro rata principą įsigyti, tai tikrai virš 100 mln. eurų būtų. Tai nebūtinai tiek ir kainuotų, nes neaišku, kiek tų vakcinų bus įrodyta, kaip veiksmingos, saugios. Čia ir yra klausimas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Jis teigė, kad tikslios sumos nurodyti negalima ir dėl konfidencialumo įsipareigojimų, ir dėl nežinios. Pasak A. Verygos, dabar kalbama apie septynių gamintojų vakcinų pirkimą.
„Niekas negali pasakyti, kiek jų (veiksmingų vakcinų – BNS) tokių bus. Jokio eksperto negalima paklausti, nes niekas negali to įvertinti. Tai toks politinio apsisprendimo klausimas, kaip tas rizikas suvaldyti“, – aiškino ministras.
„Jeigu apsispręstume įsigyti viską, kiek siūloma, kokia galimybė, maksimaliai minimizuojant rizikas, tai ir susidaro tokios sumos“, – pridūrė jis.
Vakcinos dar nėra, bet šalys jau turi apsispręsti
Vyriausybė priims sprendimus dėl COVID-19 vakcinų įsigijimo, tačiau rizikų jas planuojant yra daug, sako sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
A. Verygos teigimu, galima rizikuoti ir sutartį sudaryti tik su vienu gamintoju, tačiau tuomet kiltų didžiulė rizika išvis likti be vakcinos.
„Nė vienos vakcinos klinikinis tyrimas dar nėra pasibaigęs, nė viena dar nėra registruota. Mes dabar kalbame apie sutartis, apie kiekius, apie įsigijimo mechanizmus. Jeigu tai būtų įprastas reikalas, kai turėtume visus įrodymus, viskas būtų aišku, tada tiesiog paklaustume specialistų, jie pateiktų kokią nors nuomonę ir viskas būtų tvarkoje. Dabar nėra ko paklausti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Anot jo, skirtingos valstybės šioje situacijoje elgiasi skirtingai.
„Kai kur svarstymai persikelia į parlamentą, bet dažniausiai sprendžia vyriausybės“, – teigė jis.
A. Veryga pabrėžė, kad nereikės mokėti pinigų už nesukurtą vakciną, tačiau ją sukūrus įsipareigojimus bus privalu vykdyti.
„Jeigu vakcina, iš kurios pirkimo mechanizmo nepasitraukiame, pasakome, kad pirksime, kiek siūloma, jeigu bus įrodyta, kad ji efektyvi, mes privalėsime ją įsigyti“, – sakė ministras.
Nausėda atsisakė šaukti Valstybės gynimo tarybą
Prezidentui Gitanui Nausėdai praėjusią savaitę atsisakius šaukti Valstybės gynimo tarybą (VGT) dėl vakcinos nuo COVID-19 pirkimo, antradienį sušauktas ne tik Koalicijos tarybos posėdis Seime, bet ir premjeras S. Skvernelis taip pat šaukia šaukia Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdį.
„Apmaudu, kad vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo klausimas, tikrai svarbus valstybės saugumui, jos raidai ir netgi sakyčiau – valstybės ateičiai, Prezidentūros sprendimu net nepateko į Valstybės gynimo tarybą, o prezidento patarėjai, vengdami atsakomybės, net nesusipažino su jiems Vyriausybės persiųstais dokumentais“, – dar prieš posėdį teigė Koalicijos tarybai vadovaujantis R. Karbauskis.
„Net tada, kai valstybės vadovas apsisprendžia likti nuošalyje, mes to sau leisti negalime – prisiimsime atsakomybę ir dar kartą įrodysime, kad esame valdžia, kuri nebijo diskutuoti sudėtingais klausimais ir kritiniu momentu, pandemijos metu, operatyviai priimti sprendimus“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę prezidentūra atmetė S. Skvernelio iniciatyvą sušaukti Valstybės gynimo tarybą dėl koronaviruso vakcinos pirkimų. Pasak jos, COVID-19 vakcinos pirkimo proceso organizavimas yra „itin svarbus visuomenės sveikatos užtikrinimo klausimas, už kurį yra tiesiogiai ir asmeniškai atsakingas sveikatos apsaugos ministras“.
Premjeras tvirtino, kad Vyriausybė sprendimą dėl vakcinų įsigijimo planuoja priimti trečiadienį.