Buvęs premjeras S. Skvernelis tikina, kad įvesti nepaprastąją padėtį yra būtina, kitu atveju pavėluoti teisiniai veiksmai gali reikšti didelę žalą.
Be to, S. Skvernelis pažėrė kritikos valstybės vadovui Gitanui Nausėdui, taip pat savivaldybių merams.
„Nebūčiau pagalvojęs, kad šalyje yra tiek ekspertų, įsigilinusių į Nepaprastosios padėties įstatymą ir žinančių, kad „dar ne dabar . Dar suprasti galiu kai kurių partijų lyderių, neužimančių jokių pareigų, nenumaldomą norą išsakyti priešingą nuomonę maniškei, bet sunku suprasti valstybės vadovo bei merų baimę kažką suerzinti ar prarasti savo įtaką.
Mieli kolegos, raginu visus įsiskaityti į Nepaprastosios padėties įstatymą ir šį teisinį režimą taikyti būtent pasienio zonai, taip užkertant kelią tiek naujai atsirandantiems migrantų gabenimo „verslams“, tiek nubrėžiant aiškią liniją, kad nelaikome nelegaliai sieną kertančių žmonių karo pabėgėliais, kuriems būtina skubi humanitarinė pagalba.
Atkreipiu dėmesį, kad Nepaprastosios padėties įvedimas pasienio ruože leidžia sienos apsaugai pasitelkti Lietuvos kariuomenę bei mobilizacinį rezervą, aktyvuoti valstybės sienos priedangos planą, lengviau ir griežčiau kontroliuoti judėjimą pasienio ruože ir daugelį kitų. Nors visiems tai asocijuojasi su tiesioginio valdymo įvedimu, komendantūromis bei piliečių konstitucinių laisvių ribojimu, visi, įdėmiai skaitę šį įstatymą puikiai supranta, kad tai nėra būtinosios sąlygos.
Toks apsimetinėjimas, kad viskas kontroliuojama ir niekas nevyksta yra tiesioginis atsakomybės prisiėmimas už visas potencialias ateities provokacijas. Deja, jų galime neišvengti.
Žinoma, galime tempti gumą, tačiau tuomet nepaprastąją padėtį tektų skelbti jau visose pasienio savivaldybėse, bet tokio pavėluoto sprendimo žala būtų daug didesnė, o galimybės pasiekti rezultatą – daug mažesnės.
Darsyk labai raginu tiek merus, tiek Respublikos Prezidentą įsiskaityti į įstatymą ir pasinaudoti jo teikiamomis galimybėmis suvaldyti šią krizę“, – rašė S. Skvernelis.
R. Karbauskis sako nepalaikantis nepaprastosios padėties įvedimo
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad opozicinių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos lyderis Ramūnas Karbauskis sako nepalaikantis nepaprastosios padėties įvedimo dėl migrantų krizės ir neabejoja, kad tam nepritars tiek „valstiečiai“, tiek likusi Seimo opozicija.
R. Karbauskis įsitikinęs, kad šiuo metu nėra prielaidų skelbti nepaprastąją padėtį, nes viena iš būtinų to sąlygų yra grėsmė konstitucinei santvarkai, o „tai, kad mitinguoja 10 ar 25 žmonės, negali būti prilyginta nepaprastajai padėčiai“.
„Bet kuris teisininkas gali pasakyti, kad jie ir paskelbus tą nepaprastąją padėtį galės judėti, mes jų negalėsime išvaryti, net jei prie sienos stovėtų kariuomenė. Čia yra tarptautiniai įsipareigojimai, tarptautinė teisė. Tad šioje situacijoje nesuprantu, apie ką kalbama – norima užčiaupti tuos žmones, neleisti jiems protestuoti? Jei toks tikslas, aš to niekada nepalaikysiu“, – BNS antradienį sakė R. Karbauskis.
„Manau, kad nėra to klausimo, pritars (valstiečiai – BNS), ar nepritars, paprasčiausiai negalima esant tokioms aplinkybėms nepaprastos padėties įvedinėti“, – pridūrė jis.
Politikas tvirtino, kad opozicijos lyderis, valstiečių atstovas Seime Saulius Skvernelis, antradienį prakalbęs apie nepaprastosios padėties įvedimo idėją, nederino šios pozicijos nei su savo, nei su kitomis opozicinėmis frakcijomis.
„Nesuprantu, kodėl Saulius Skvernelis apie tai šnekėjo, kaip opozicijos lyderis, nes nė su viena frakcija nėra apie tai šnekėta iš opozicijos. Ir iš viso, tai jo asmeninė nuomonė, tai turi būti labai aiškiai apibrėžta. O kad sutampa Vyriausybės ir Sauliaus Skvernelio pozicija – ji vis dažniau sutampa, aš negaliu paaiškinti. Gal čia tai yra, gal Saulius nori paremti Vyriausybę“, – svarstė R. Karbauskis.
„Jo pareiškimas, kad jei mes prieštarausime, tarytum mes politikuojame, tai šitoje vietoje reikia pasakyti atvikrščiai: man atrodo, kad politikuoja jis, o ne opozicija, kuri gali pasakyti ne, nes nėra tam pagrindų“, – tikino valstiečių vadovas.
Jis ragino Vyriausybę aktyviau šnekėtis su gyventojais prieš perkeliant migrantus į jų gyvenamas teritorijas iš pasienio užkardų.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tvirtino pasiūliusi Vyriausybei svarstyti galimą nepaprastosios padėties įvedimą pasienio savivaldybėse, nors tuo abejoja kai kurie kiti Vyriausybės nariai. Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad aštrėjanti situacija dėl nelegalios migracijos savaime nėra pagrindas tokiam režimui ir tikisi, jog pareigūnams pavyks sutarti su gyventojais.
Nepaprastoji padėtis yra ypatingas teisinis režimas, leidžiantis taikyti laikinus naudojimosi fizinių asmenų teisėmis ir laisvėmis apribojimus, taip pat gali būti įvedama komendanto valanda.
Nepaprastoji padėtis gali būti įvedama, kai dėl valstybėje susidariusios ekstremalios situacijos ar krizės kyla grėsmė konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai ir šios grėsmės neįmanoma pašalinti nepanaudojus Konstitucijoje ir įstatyme nustatytų nepaprastųjų priemonių.
Į Lietuvą šiemet jau bandė patekti daugiau nei 2,8 tūkst. neteisėtų migrantų, dėl jų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.