Apie koalicijos ateitį ir ar kviesti Žemaitaičio partiją buvo klaida, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ interviu su Seimo pirmininku, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderiu Sauliumi Skverneliu.
Pastaruoju metu daug kalbama apie tai, kas bus su valdančiąja koalicija, kai „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis kartais elgiasi sunkiai suprantamai, nes sakė, kad jam jokių postų nereikia, o dabar kalbama apie tai, ar jam bus paskirtas Seimo vicepirmininko postas, ar ne. Kaip jūs žiūrite į tokius Žemaitaičio veiksmus?
Atrodo, lyg tęstųsi rinkiminė kampanija, tačiau taip nėra, ji jau pasibaigė. Dar daugiau – trys politinės partijos sudarė valdančiąją koaliciją, suformavo vyriausybę, patvirtino jos programą ir šiandien žmonėms turbūt mažiausiai rūpi postų dramos, rūpi tai, kad tie pažadai, kurie buvo išsakyti prieš rinkimus, būtų įgyvendinami.
Jau šiandien reikia dirbti, ne galvoti, kaip dirbsime, o priiminėti konkrečius sprendimus, tam, kad tas pokytis, kokio laukė žmonės, valstybėje įvyktų. Visos tos dramos, kurios yra dabar keliamos aplink koaliciją ar atskiras pozicijas, neturi nieko bendro su realiais darbais, kurių laukia Lietuvos žmonės.
Remigijus Žemaitaitis sako, kad užtenka iš jo tyčiotis ir prašo duoti tai, kas buvo pažadėta. Tai gal jūs su Gintautu Palucku pažadėjote ir dabar neduodate to posto?
Viena iš dviejų Seimo vicepirmininko pozicijų, pagal koalicijos sutartį, yra numatytos „Nemuno aušrai“. Jeigu „Nemuno aušros“ frakcija toje pozicijoje mato savo lyderį, ji bus laisva iki tol, kol išsispręs teisiniai klausimai, arba kol pasiūlys kitą žmogų. <...>
O ar tikrai čia tas postas svarbus, ar tikrai taip labai jo trokšta Žemaitaitis? Jis pats yra sakęs, kad jam postų nereikia, kad jis nuima gazą.
Taip, tokie pareiškimai buvo išsakyti ir ne kartą. Manau, kad jie yra logiški, jeigu mes kalbame apie konkrečius darbus, kurie turi būti padaryti. Porinkiminė euforija jau turi pasibaigti, viskas, praktiškai viskas yra parengta tam, kad būtų galima konkrečiais darbais realizuoti savo porinkimines programas, tuo pačiu ir vyriausybės programą. Gal čia yra kažkokios baimės ir abejonės dėl gebėjimo realizuoti tuos lūkesčius. <...>
Gal nenaudinga Žemaitaičiui būti valdžioje?
Kartais tokios prielaidos susidaro, bet man atrodo, kad pakankamai didelė žmonių dalis balsavo už „Nemuno aušrą“ ir jie turbūt nori, kad jie pažadus įgyvendintų. Tai galima padaryti tik būnant valdžioje ir turint įrankius. Visus įrankius programos įgyvendinimui jie turi – 3 ministerijos, dalyvavimas vyriausybėje, visos numatytos pozicijos Seime. Kol kas yra vienas klausimas, susijęs su vicepirmininku, kuris reikšmingos įtakos darbų programai neturi. <...>
Viename iš interviu minėjote, kad susidaro vaizdas, jog Žemaitaitis norėtų išeiti iš koalicijos, kodėl taip sprendžiate?
Kartais man atrodo, kad ultimatumų kalba kalbantis, to ir siekiama. Niekur ultimatumai nepadeda, nes visi sprendimai surandami diplomatiniu, konsensuso keliu. Manau, kad diplomatinis, susitarimo kelias vis dar yra įmanomas.
Visą pokalbį išgirskite straipsnio pradžioje.