„Manau, kad mes tas tris savaites turime kantriai išlaukti ir net neabejoju, kad rezultatas bus. Mes tikrai turime stabilizuoti tą eksponentinį kilimą, kad jo nebebūtų, stabilizuoti situaciją sveikatos priežiūros įstaigose“, – Seime susirinkusiems žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Jo teigimu, jei po trijų savaičių rezultatai gerės, Vyriausybė po truputį laisvins ribojimus ir draudimus.
„Jeigu nebus rezultato, kelias vienintelis yra – dar „užsukinėti varžtus“, bet tai būtų tikrai turbūt pats sunkiausias ir nelabai geras kelias“, – tvirtino premjeras.
Anot S. Skvernelio, jei šiuo metu priimtos priemonės neveiks, teks imtis naujų ribojimų, kurie sumažintų socialinių kontaktų skaičių. Visgi, premjero įsitikinimu, tai padarytų itin didelę tiek ekonominę, tiek psichologinę žalą visuomenei.
„Manau, kad vėlgi, ką teigia mūsų medikai, Vyriausybės ekspertai, kad tos valstybės, kurios pirmos žengė į karantiną, tai rezultatas pasiekiamas pakankamai greitai. Tikiuosi, kad Lietuva nebus išimtis ir tą rezultatą pasieksime“, – sakė S. Skvernelis.
Pasak premjero, nors yra atsakingos institucijos, kurios prižiūrės, kad būtų laikomasi karantino reikalavimų, pirmiausia atsakingi turi būti patys žmonės.
„Jei mes bandome save apgauti, kaukę dėvim ir atstumų laikomės vien dėl to, kad čia reikia valdžiai, tai nieko čia nebus. Turėsime labai tragiškas pasekmes. Tiesiog reikia pasikliauti mokslininkais, medikais, kurie teikia tas rekomendacijas, kurios yra patvirtintos ir patikrintos. <...> Čia viskas nuo mūsų pačių priklauso. Absoliučiai“, – teigė S. Skvernelis.
Vyriausybės galva tikino, kad norint įvesti komendanto valandą, reikėtų šalyje paskelbti nepaprastąją padėtį. S. Skvernelis tikino, kad tokiems veiksmams šiuo metu nemato jokio pagrindo, tačiau šie sprendimai jau bus naujojo Seimo rankose.
Nuo šeštadienio Lietuvoje siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą trims savaitėms įvedamas visuotinis karantinas, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.
Maistas – tik išsinešimui
Karantino metu draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų ir lažybų punktų veikla, išskyrus maisto tiekimą išsinešimui.
Parduotuvės, prekybos centrai, turgavietės ir kitos viešos prekybos vietos gali tęsti veiklą, užtikrinusios ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų plotą vienam pirkėjui.
Paslaugų teikimo vietose taip pat turės būti užtikrinamas 10 kvadratinių metrų plotas klientui arba aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo.
Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla, taip pat kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas. Treniruotis galės aukšto meistriškumo sportininkai, taip pat leidžiamos individualios treniruotės.
Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai bei žmonių susibūrimai viešojoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų.
Reikalavimas taip pat netaikomas laidotuvėms, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų, šeimos narių skaičius neribojamas.
Vyriausybė taip pat planuoja teikti paramą, jei dėl karantino ribojimų ūkio subjektų apyvarta sumažės ne mažiau nei 30 procentų ir ne mažiau nei 40 procentų ūkinės veiklos vykdytojų atitinkamame sektoriuje taip pat patirs apyvartos sumažėjimą.
Kaukės tampa privalomos
Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei penkių asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, reikalaujama laikytis ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių.
Vyresni nei šešerių metų asmenys viešose vietose privalės būti su kaukėmis, išskyrus asmenis, sportuojančius atviroje erdvėje, reikalavimas netaikomas sportininkams varžybose ir teisėjams, taip pat paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke.
Be kaukių gali būti neįgalieji, jei dėl savo sveikatos būklės negali dėvėti kaukės. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį.
Kaukės nebus reikalaujama ir už gyvenamosios vietovės – miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų – ribų, kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus šeimos narius.
Ribojamas keliavimas miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto maršrutais – leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip vieno metro atstumu.
Taip pat rekomenduojama riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių ir palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų, nerengti asmeninių švenčių privačiose erdvėse arba jas organizuoti dalyvaujant ne daugiau nei 10 asmenų dėvint kaukes.
Siūloma riboti artimą kontaktą su kitų šeimų ir nariais arba susitikti ne daugiau nei dviejų šeimų ar namų ūkių nariams dėvint kaukes.
Darželiai ir pradinės klasės lieka dirbti
Laikantis saugumo reikalavimų lieka dirbti vaikų darželiai bei pradinės klasės, o ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose.
Neformalusis vaikų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, išskyrus programas, kurias vykdant užtikrinamos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos sąlygos, organizuojamos lauke.
Patalpose neformaliojo ugdymo mokytojas galės dirbti su viena ne didesne kaip penkių mokinių grupe užtikrinant 10 kvadratinių metrų plotą vienam besimokančiam.
Neformalusis suaugusiųjų švietimas turės būti vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, išskyrus ne didesnėmis kaip penkių žmonių grupėmis, užtikrinant 10 kvadratinių metrų plotą asmeniui ir laikantis kitų sąlygų.
Draudžiamas ligonių lankymas
Sveikatos priežiūros įstaigos turės veikti užtikrindamos pacientų bei lankytojų srautų valdymą, sprendimą dėl ambulatorinių paslaugų priims jas teikiantis specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę.
Kontaktiniu būdu bus teikiamos odontologijos, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos, vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo pagal imunoprofilaktikos programą paslaugos, taip pat paslaugos vykdant ligų prevencijos programas, išduodamos darbui reikalingos sveikatos pažymos.
Sveikatos priežiūros įstaigos vadovai turės užtikrinti, kad įstaigoje asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pagal patvirtiną planinių stacionarinių ir planinių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų planą, parengtą pagal ministro reikalavimus.
Sveikatos priežiūros įstaigose draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu itin sunkios būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.
Šalyje taip pat lieka galioti valstybės lygio ekstremali situacija, trečias – visiškos parengties – civilinės saugos sistemos parengties lygis. Ekstremali situacija šalyje buvo paskelbta vasario 26 dieną.
Karantinas dėl pandemijos anksčiau šalyje buvo įvestas kovo 16 dieną ir galiojo iki birželio 16 dienos.