„Suprantame, kad turime surasti balansą, nes turime visi, matyt, norą, kad verslo sąlygos galėtų būti švelninamos, kad galėtų žmonės dirbti, užsidirbti, mokėti mokesčius.
Tačiau šie sprendimai, kurie priimami, jie negali būti nulemti padidinta rizika, kad mes turėtume po kažkiek laiko grįžti į pradinę situaciją, nuo ko pradėjome – į griežto karantino sąlygų paskelbimą. Dėl to mes vadovaujamės, ne politikų, bet ekspertų siūlymais. Galutinį sprendimą, be abejo, priimame politinį. Kol kas galime belsti į medį, kad tą balansą išlaikome“, – Seime antradienį kalbėjo S. Skvernelis.
Netaškys paramos į visas puses
S. Skvernelis kritiškai žiūri į dalies ekonomistų raginimus valstybei paprasčiau teikti paramą verslams, kurie negali veikti karantino laikotarpiu. Pasak premjero, neatsakinga parama, neįsigilinus, kuriems verslams tikrai to reikia, būtų žalinga.
„Yra ekspertų, bankų ekonomistų, kurie siūlo dalinti be jokių kriterijų visiems ir nieko tokio, jeigu du ar trys milijardai eurų bus iššvaistyti ar panaudoti ne ten, kur reikia. Ta pozicija įdomi, bet noriu priminti, kad šituos sprendimus priima žmonės, institucijos, tarnautojai ir turbūt iš jų reikalauti tokio požiūrio būtų labai sudėtinga.
Nes už tuos sprendimus reikės atsakyti. Tai yra ir teisinės pasekmės, ir ekonominės. Dėl to negali būti sprendimai, kad duokime visiems, kas paprašė, ir nežiūrėkime, kokia tai įmonė“, – sakė S. Skvernelis.
Anot premjero, yra verslų, kurie karantino laikotarpiu ne tik nepatyrė krizės, o suklestėjo.
„Yra verslų, kurie šios krizės metu nepatyrė jokio sunkumo, atvirkščiai – jiems atsirado galimybės daugiau dirbti, užsidirbti ir nesikreipti pagalbos į Vyriausybę“, – dėstė S. Skvernelis.
Reikia skubių sprendimų
Kaip sakė S. Skvernelis, situacija dėl Covid-19 plitimo keičiasi sparčiai ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje, todėl svarbiausius sprendimus reikia priimti skubiai.
„Negalime skirstyti savo darbų į skubesnius, prioritetinius. Dabar viskas yra prioritetas. Vienu metu turime gelbėti žmonių gyvybes, užtikrinti sveikatos apsaugą, dėti visas pastangas, kad sveikatos sistema nepalūžtų, neperkaistų, šviesti visuomenę, aprūpinti tiek gyventojus, tiek gydymo įstaigas apsaugos priemonėmis, medikamentais. Taip pat įgyvendinti ekonomikos skatinimo priemones, atsakingai mažinti ribojimus verslui, įgyvendinti daugybę kitų uždavinių“, – Seime sakė S. Skvernelis.
Jo teigimu, Lietuva pakankamai anksti ir gerai pasirengė pandemijai, laiku imdamasi reikalingų priemonių.
„Buvo paskelbta ir ekstremali situacija, kad būtų galima kuo geriau pasirengti iššūkiams kovoje su Covid-19, ir skubos tvarka inicijuoti sprendimai sveiktos sektoriaus ištekliams stiprinti“, – teigė premjeras.
Vyriausybė, kaip teigia premjeras, ketina trečiadienį apsispręsti dėl stacionarių ir ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų atkūrimo: „Ilgiau laukti nebegalime, turime grąžinti gyventojams būtinas gydymo paslaugas“.
Finansų ministerija pirmadienį paskelbė prognozę, kad šiemet Lietuvos ekonomika gali smukti 7,3 proc., bet kitąmet ūkis paaugs 6,6 proc. Scenarijus remiasi prielaida, kad viruso plitimas bus suvaldytas pirmąjį šių metų pusmetį.