Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija parlamento vadovui Arūnui Valinskui leido suprasti, kad jo dienos šiame poste suskaičiuotos. Tačiau koalicijos likimu susirūpinęs premjeras Andrius Kubilius susilaiko nuo kategoriškų vertinimų.
Vakar susirinkę Seimo TS-LKD frakcijos nariai svarstė, kokią poziciją užimti dėl ryšiais su Kauno "Daktarų" grupuote kaltinamo A.Valinsko. Sutarta, kad įvertinti susiklosčiusią padėtį ir priimti teisingą sprendimą pirmiausia turėtų pats Seimo pirmininkas. Jeigu nesiryžtų to padaryti, jo likimas bus išspręstas prasidėjus Seimo rudens sesijai.
Paaštrėjus padėčiai valdančiojoje koalicijoje, konservatoriai sunerimo ir dėl jos išlikimo. Esą negalima visiškai pasitikėti susipriešinusiomis Seimo "Ąžuolo" ir Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijomis, nes pasibaigus vienam skandalui gali būti "pučiami" nauji. Dėl to kai kurie dešinieji siūlo pagalvoti apie galimybę praplėsti valdančiąją koaliciją.
Atsižvelgs į visas aplinkybes
Užvakar įvykęs neskelbtas A.Valinsko susitikimas su TS-LKD garbės pirmininku Vytautu Landsbergiu Seimo pirmininko nuo konservatorių nepasitenkinimo neišgelbėjo. Po keturias valandas trukusio pasitarimo didžiausia parlamentinė frakcija nutarė duoti laiko pačiam A.Valinskui apmąstyti padėtį. "Jis turi įvertinti situaciją, pasirodžiusias publikacijas, prezidentės Dalios Grybauskaitės išsakytą poziciją ir visuomenės nuomonę. Jeigu niekas nepasikeis, rugsėjį šis klausimas bus svarstomas Seime", - sakė A.Kubilius.
Premjeras pabrėžė, kad A.Valinsko likimą spręsdami Seime konservatoriai atsižvelgs ne tik į neigiamas aplinkybes, bet ir į Valstybės saugumo departamento bei Generalinės prokuratūros pateiktas išvadas. Prieš kurį laiką sulaukusios Seimo pirmininko kreipimosi šios įstaigos atsakė, kad duomenų apie nusikalstamas A.Valinsko veikas neturi.
Premjeras atlaidesnis
A.Kubilius vakar tiesiai neatsakė, ar TS-LKD frakcija palaikytų nepasitikėjimo Seimo pirmininku iniciatyvą. Anot jo, apie tai galvoti kol kas per anksti. Esą A.Valinskas dar turi galimybių pakeisti visuomenės nuomonę, įtikinti žmones, kad jam viešai mesti kaltinimai yra nepagrįsti.
Kai kurių TS-LKD frakcijos narių teigimu, A.Kubilius - vienas iš nedaugelio neskubančiųjų versti A.Valinsko iš posto. Premjeras esą tikisi, kad iki Seimo rudens sesijos pradžios parlamento vadovas gali nusikratyti nusikaltėlių grupuotės šešėlio ir kiek atvėsinti užvirusias aistras. Tačiau dauguma konservatorių linkę tuo abejoti. Jų nuomone, A.Valinskas šiam reikalui nededa deramų pastangų. Užuot išsklaidęs jam metamus įtarimus, vakar prasidėjusią darbinę komandiruotę Norvegijoje Seimo pirmininkas ketina pratęsti keturių dienų atostogomis.
Svarsto atsarginius variantus
Nors valdančiajai koalicijai kyla išlikimo dilema, A.Kubilius tikina, kad valdžios laivui pavojaus nėra. "Koalicija nėra vienas asmuo ar vienas pareigūnas. Seimo pirmininko ar premjero likimas nėra visos koalicijos likimas. TS-LKD jau pakeitė du ministrus ir koalicija dėl to nesugriuvo. Tikimės, kad ir toliau nesugrius", - vylėsi jis.
Tačiau neoficialiai teigiama, kad padėtis koalicijoje dėl "priskėliečių" ir "ąžuoliukų" susipriešinimo tampa vis labiau komplikuota. Kai kurie konservatoriai net siūlo pagalvoti apie naujus koalicijos partnerius. Esą valdančiųjų gretas galėtų sustiprinti ir Darbo partija. Seimo "darbiečių" seniūnas Vytautas Gapšys tikino panašių siūlymų nesulaukęs. "Tačiau jei kreiptųsi, juos būtinai svarstytume", - LŽ sakė jis.
Kreipėsi į teismą
Išgirdęs naujienų iš TS-LKD frakcijos, A.Valinskas pakartojo, kad rudenį yra pasiruošęs pasitikrinti pasitikėjimą Seime. Seimo pirmininko ir buvusių bendražygių konfliktas įgauna vis didesnį pagreitį. A.Valinskas privataus kaltinimo tvarka kreipėsi į teismą dėl Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos vadovo Aleksandro Sacharuko šmeižto.
A.Sacharukas žiniasklaidai teigė, kad A.Valinskas prašė jo, kaip buvusio operatyvinio darbuotojo, "padėti vienam geram draugui" gauti operatyvinės informacijos apie Kriminalinės policijos biuro atliekamą tyrimą, susijusį su "Daktarų" grupuote. "Tokie A.Sacharuko teiginiai neatitinka tikrovės, žemina mano asmenį, jais akivaizdžiai siekiama pakirsti pasitikėjimą manimi, kaip žmogumi ir politiku, taip pat tokiais pareiškimais metamas šešėlis visam Seimui", - rašoma A.Valinsko skunde. Ar teismas ims nagrinėti šį skundą, kol kas neaišku. Tačiau A.Sacharukas teigė, kad bylinėtis nebijo, nes sakė tiesą.
Roberta Tracevičiūtė