Ketvirtadienio popietę Vilniaus apylinkės teismas paskelbė nuosprendį E. Dragūno byloje. Vyras buvo teisiamas dėl 2020 m. kilusio konflikto su pareigūnais, kai jis priešinosi, naudodamas fizinę jėgą ir taip sužalodamas policininkus.
Nukentėjusiems policininkams – po 500 eurų žalai atlyginti
Teismas pripažino žinomą vyrą kaltu pagal baudžiamojo kodekso (BK) 286 straipsnį. Teisės aktas numato, kad tas, kas panaudodamas ar grasindamas tuoj pat panaudoti fizinį smurtą pasipriešino valstybės tarnautojui ar kitam viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
Prokuratūros prašymų teismas netenkino – vyrui neskirta lygtinė laisvės atėmimo bausmė. Užtat jis turės susimokėti 5 tūkstančių eurų baudą. Teismas papildomai patenkino kelis ieškinius, tad iš viso E. Dragūnas turės susimokėti apie 13 tūkst. eurų (į šią sumą įskaičiuota ir piniginė bauda).
Dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo (BK str. 138) E. Dragūnas buvo išteisintas. Nukentėjusiųjų ieškiniai patenkinti iš dalies, kiekvienam iš policininkų jis turės sumokėti 500 eurų neturtinei žalai atlyginti.
„Teismas pripažino kaltinamąjį kaltu pagal BK 286 straipsnį dėl pasipriešinimo valstybės pareigūnui. Dėl BK 128 straipsnio kaltinimai atmesti. Egidijui Dragūnui skirta 5 tūkst. eurų siekianti bauda. Civiliniai ieškiniai tenkinti iš dalies“, – informavo Vilniaus apylinkės teismo atstovas Aurimas Žukauskas.
Jis įvardino tikslias sumas, kurias teismas įsakė E. Dragūnui susimokėti. Be 1 tūkst. eurų abiem policininkams, E. Dragūnas turės paploninti piniginę 5119,97 euro Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato naudai, 4000 eurų advokatų pagalbos išlaidoms kompensuoti, 1119,97 euro darbo užmokesčio kompensacijai išmokėti. Iš E. Dragūno kišenės nukeliaus 1306,88 euro „Sodrai“, o Valstybinei ligonių kasai – 56,54 euro už medicininę pagalbą nukentėjusiems pareigūnams.
Atlikėjas tikino, kad niekuo nenusikalto
„Aš esu nekaltas“, – eidamas į teismo posėdžių salę žurnalistams sakė E. Dragūnas. Jis teigė esantis nusiteikęs, kad gali būti nuteistas.
Atlikėjas teisme elgėsi ramiai, nekėlė konfliktų, išklausė nuosprendį. Incidentų nebuvo, sakė A. Žukauskas.
„Ramiai atėjo savo nuosprendžio išklausyti“, – E. Dragūno pasirodymą teismo salėje apibūdino teismo atstovas.
TV3 reporterių teigimu, iš pradžių buvo nusiteikęs gana pakiliai. Tačiau greičiausiai E. Dragūnas tikėjosi kitokio nuosprendžio ir susierzino – išgirdęs teismo sprendimą, greitai pasišalino, kol žurnalistai kalbėjosi su teisėju.
Nuosprendis nėra galutinis ir dar gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per 20 dienų nuo paskelbimo.
Prokuroras prašė skirti lygtinę bausmę ir tūkstantinę baudą
Portalas tv3.lt jau rašė, kad Vilniaus apylinkės prokuratūra prašė E. Dragūną pripažinti kaltu dėl pasipriešinimo policininkams ir jų sužalojimo bei skirti jam lygtinę pusės metų laisvės atėmimo bausmę, taip pat 3 tūkst. eurų baudą.
Prokuroras Dainius Kunigėlis taip pat anksčiau prašė, kad per bausmės atidėjimo laikotarpį 46 metų E. Dragūnas negalėtų išvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo ilgiau nei 7 paroms.
„E. Dragūnas kaltę neigia, sako, kad nepagrįstai policija sustabdė, kad norėdamas išvengti smaugimo bandė ištrūkti, jis tik gynėsi. Nepaisant tokių parodymų teismas turėtų vertinti įrodymų visumą – policininkų parodymai nuoseklūs. Jie nurodė, kad prieš juos vairuotojas panaudojo fizinį smurtą“, – teismo proceso metu yra sakęs prokuroras.
Pasak D. Kunigėlio, pareigūnai teisėtai prieš E. Dragūną panaudojo kovinius veiksmus, o vairuotojas bandė ištrūkti ir sužalojo policininkus.
„Yra kategoriškai nustatyti specialistų patvirtinti policininkų sužalojimai, jie iš kažkur negalėjo atsirasti. Kaltinimas pareikštas surinkus pakankamai patvirtinančių aplinkybių, policininkai veikė teisėtai, savo įgaliojimų neviršijo, pagrįstai pareikštas kaltinimas E. Dragūnui“, – sakė kaltintojas.
Primenama, kad E. Dragūnas baudžiamojoje byloje kaltinamas 2020 metų rugpjūtį per sulaikymą Vilniaus centre, Upės gatvėje, sustabdytas už automobilio „Bentley“ vairavimą naudojantis telefonu, sužalojęs du Vilniaus policininkus. Šie prieš pažeidėją panaudojo ne tik fizinę jėgą, bet ir ašarines dujas, antrankius.
Internete paplito vaizdo įrašas, kur užfiksuotas konfliktas su policininkais.
„Aš klausiu, aš galiu už kiaušų laikytis? Aš klausiu jūsų? – Dokumentus dabar pateikite. – Tu matei, aš telefoną ar piniginę laikiau? – Mačiau. – Kaip tu matei? – Mačiau. – Eik tu…“, – įraše burnojo E. Dragūnas.
Konfliktas peraugo į pasipriešinimą: E. Dragūnas nelipo iš mašinos, bandant jį iškrapštyti, ėmė spardytis ir sužeidė policininkus. Vienas pareigūnų dėl sužalojimo ilgai gydėsi, jam atlikta operacija.
Vėliau E. Dragūnas už naudojimąsi telefonu vairuojant buvo nubaustas 60 eurų bauda.
SEL kaltę neigė – tikino, kas situacijoje nukentėjo pats
Atlikėjas savo kaltę neigė ir teisme pateikė savo versiją.
„Tą dieną aš gražiai važiavau uždirbtu automobiliu apipirkti vaiką. Kai pastoviai sakoma, duokit savo dokumentus – stresas, nežinai, ką turi paduoti. Neįvardijo, kad duokit vairuotojo pažymėjimą“, – kalbėjo atlikėjas.
Jis per paskutinįjį žodį teismui sakė, kad šioje byloje jaučiasi nukentėjusiuoju.
„Vienas 15 metų auginu vaiką, pinigų užsidirbau pats. Važiuoji ir ieškinys 42 tūkstančių eurų, jums tai juokinga?“, – sakė E. Dragūnas.
Sužaloti pareigūnai iš atlikėjo prašė jiems priteisti apie 12 tūkst. eurų.
Bylos duomenimis, Livijus Saukevičius po E. Dragūno spyrio patyrė rankos traumą, ilgai negalėjo dirbti, kitas patrulis Vitalijus Vaitkevičius po spyrio kurį laiką negalėjo sportuoti.
Prokuroro manymu, skirdamas bausmę E. Dragūnui, teismas turėtų atsižvelgti į tai, kad kaltinamasis daug kartų baustas administracine tvarka, tai, pasak prokuroro, rodo, kad atlikėjas dažnai pažeidžia tvarką, nesilaiko Kelių eismo taisyklių.
„Ši byla parodys, ko vertas policininkų orumas, kaip visuomenė reaguos ir elgsis analogiškose situacijose“, – teismui sakė nukentėjusiųjų policininkų advokatė Marina Gušauskienė.
Tuo tarpu E. Dragūno advokatas nurodė, kad pareigūnai turi reikalavimus reikšti aiškiai, tikino, kad byloje nėra objektyvių ir neginčijamų įrodymų, kad buvo suduotas smūgis, o pareigūnai jėgą panaudojo neadekvačiai ir neproporcingai.
Jis prašė E. Dragūną išteisinti dėl visų jam pareikštų kaltinimų.
„Tuoj gaisrininkai pradės prašyti žalos, kad pamatė ugnį, o medikai, kad pamatė ligonį. Policininkų darbovietė jau išmokėjo pinigus, šitoje situacijoje bandoma pasipinigauti“, – mano E. Dragūno gynėjas.