Visuomet padedate prašantiems išmaldos? O kokia būtų jūsų reakcija, jei išmaldos prašytojai patys jus surastų (net ir automobilių spūstyje) ir dar raštiškai įpareigotų skirti jiems tam tikrą, jų pačių sugalvotą sumą?
Prievartinė auka – 5 Lt
Naujienų portalo Balsas.lt redakcijai laišką atsiuntęs skaitytojas papasakojo vieną nemalonią istoriją: „Prieš keletą dienų Ozo gatvėje vakarinio piko metu nutiko nelabai malonus įvykis. Sėdėjau savo automobilyje ir laukiau, kur užsidegs žalias šviesoforo signalas ir pavyks pravažiuoti sankryžą, kai pamačiau link mano automobilio einančius du vaikinus. Jiems galėtų būti 16-18 metų. Jie ėjo tarp automobilių eilių ir kažką dalijo vairuotojams. Kurį laiką stebėjau juos pro galio vaizdo veidrodėlį. Priėję prie mano mašinos jaunuoliai kažką bandė rodyti ženklais ir ir man skubiai įbruko į delną lapelį, kuriame buvo parašyta „Gerbiamos ponios ir ponai! Aš esu kurčias. Parduodu tam, kad išgyvenčiau. Mes duodame Jums šratinuką 5 Lt. Jūsų širdis gera! Mes esame Jums dėkingi!“
Skaitytojo teigimu, toks poelgis buvo netikėtas, bet tai, kas įvyko paskui, jį dar labiau nustebino: „Nespėjus susigaudyti mano rankose atsidūrė paprastas juodas rašiklis. Kaip suprantu, pageidaujama auka turi „labai konkrečią kainą“. Nežinau, kaip būtų pasibaigusi ši „socialinė akcija“, nes automobilių srautas pradėjo judėti ir aš turėjau važiuoti, bet akivaizdu, kad tai būdas pasipinigauti“, – piktinosi skaitytojas ir pridūrė, kad sprendžiant iš to, kaip vaikinai buvo pasiruošę – informacija apie negalią buvo atspausdinta, ant lapelio buvo kirpimo žymės, galima daryti išvadą, tokių „laiškų“ buvo pasigaminę ir „akciją“ suplanavę iš anksto.
Skaitytojo naujiena: prievartinė labdara automobilių spūstyje (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Dovanų dalintojų“ ketinimai kitokie
Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariato specialistų teigimu, turimais duomenimis, nėra gauta skundų dėl minėto incidento.
„Panašiose situacijose patartina vadovauti protingumo principu – teigtina, kad vairuojant automobilį, net jei jis stovi spūstyje, nederėtų bendrauti su į važiuojamąją dalį išėjusiais asmenimis, nes tai gali būti vertinama ir kaip KET pažeidimas; be to, tokiomis aplinkybėmis vargu ar derėtų tikėtis „dovanų“ ar imti tokias dovanas iš nepažįstamų asmenų – juk tai, sutikite, nėra panašu į įprastas reklamines akcijas. Pagaliau, kaip matyti iš pateikto pavyzdžio, „dovanų dalintojų“ ketinimai netrukus tampa aiškūs“, – rašoma naujienų portalo Balsas.lt redakcijai atsiųstame komentare.
Už „socialinę akciją“ – 2 tūkst. litų bauda
Anot specialistų, tokios „socialinės akcijos“ vertintinos kaip išmaldos prašymas. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2011 m. spalio 10 d. sprendimu Nr. A1-299 patvirtintos “Tvarkymo ir švaros taisyklės" p. 15.24. ... Draudžiama... prašyti išmaldos ar ją duoti, aukoti. Draudimas netaikomas religinėms apeigoms ir kulto ceremonijoms, vykstančioms kulto pastatuose ir aplink juos, o taip pat renginiuose, kuriems išduotas leidimas (pažymėjimas) dėl suderintos renginio (susirinkimo) vietos, laiko ir formos. Už šį pažeidimą numatyta atsakomybė LR ATPK 161 str.
Miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas Savivaldybių tarybų patvirtintų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, taip pat miestų ir gyvenamųjų vietovių statinių tinkamos priežiūros taisyklių nesilaikymas – užtraukia įspėjimą arba baudą iki dviejų tūkstančių litų.