• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsisakėte siuntą ne iš Europos sąjungos šalies? Nenustebkite, jei teks susimokėti ne tik už muitus ar PVM, bet ir  išmuitinimo mokestį. Jį teks sumokėti tarpininkams, kurie sutvarko visus dokumentus. Gyventojams norintiems tai padaryti patiems, gali tekti nueiti nelengvą kelią.

Užsisakėte siuntą ne iš Europos sąjungos šalies? Nenustebkite, jei teks susimokėti ne tik už muitus ar PVM, bet ir  išmuitinimo mokestį. Jį teks sumokėti tarpininkams, kurie sutvarko visus dokumentus. Gyventojams norintiems tai padaryti patiems, gali tekti nueiti nelengvą kelią.

REKLAMA

Lietuvos pašto duomenimis, retas siuntų gavėjas pasiryžta pats išmuitinti gaunamus siuntinius.

Klientų, kurie savarankiškai deklaruoja siuntas – vienetai

Lietuvos pašto Komunikacijos departamento vadovė Ugnė Bartašiūtė teigia, kad savarankiškai deklaruojančių siuntas klientų yra vos vienas kitas. Tai gali lemti gana sudėtinga tvarka. Tai pripažįsta ir pati muitinė.

„Pačiam žmogui išmuitinti prekę yra sudėtinga. Prekybos su trečiosiomis šalimis reguliavimas susideda iš gana sudėtingų procesų: žmogui, norinčiam pačiam deklaruoti prekę, reikia žinoti (ar sužinoti), kaip prekė klasifikuojama, kaip nustatoma muitinė vertė, kokie muitų tarifai gali būti taikomi, galbūt yra kokie draudimai ar apribojimai ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl visame pasaulyje muitinės klientai (asmenys) naudojasi atstovų muitinėje teikiamomis prekių deklaravimo paslaugomis“, – komentuoja Muitinės departamento komunikacijos skyriaus patarėja Henrika Rukšienė.

REKLAMA

Vien tik žinių apie tarifus, apribojimus, draudimus ir kitos informacijos nepakaks norintiems išvengti tarpininkų. Prireiks ir sutarties su teritorine muitine. Kitaip deklaruoti savo siuntų negalėsite.

„Jeigu asmuo pageidauja importo deklaraciją pateikti pats, jis turi sudaryti sutartį su teritorine muitine. Pasirašius sutartį, asmeniui suteikiami prisijungimo prie muitinės deklaracijų apdorojimo sistemos (MDAS) duomenys. Taip pat asmuo privalo registruotis Muitinės prievolininkų registre ir jam suteikiamas asmens identifikavimo kodas (EORI). Sudarius sutartį, elektronines deklaracijas reikėtų pildyti naudojantis „MDAS Verslininko portalu“, – tvarką apibūdina H. Rukšienė.

REKLAMA
REKLAMA

Už tarpininkavimą gali būti ir dviženklės sumos

Sumaniusiems pasinaudoti pašto ar kitų tarpininkų paslaugomis, gali tekti ir paploninti piniginę. Lietuvos pašto atstovė tikina, kad brangesnėms siuntoms tarpininkavimo įkainis taip pat yra didesnis.

„Kai prekių vertė yra nuo 22 eurų iki 1000 eurų ir jos yra apmokestinamos importo muitu ir (arba) PVM, šiuo metu Lietuvos pašto taikomas tarpininkavimo mokestis yra 8,69 euro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu prekės vertė yra didesnė nei 1000 eurų ir (arba) joms jeigu taikomi apribojimai, pavyzdžiui, reikalingi leidimai, licencijos ir panašiai, taikomas tarpininkavimo mokestis yra 11,89 euro už pirmą lapą ir 5,95 euro už kiekvieną kitą. Papildomų lapų skaičius priklauso nuo to, kiek prekių rūšių yra siunčiama siuntinyje“, – pasakoja U. Bartašiūtė.

REKLAMA

Privačių tarpininkų paslaugų kainos – panašios. Savo interneto puslapiuose privatūs muitinės tarpininkai dokumentus siūlo sutvarkyti už apytiksliai 15 eurų, tačiau gali atsieiti ir brangiau.

Nuo liepos – paprasčiau

Ir Lietuvos paštas ir muitinė pripažįsta, kad paprastam piliečiui deklaruoti siuntą yra sunkiai įveikiamas iššūkis, todėl planuojama nuo liepos 1 dienos paleisti naują įrankį, kuris padės siuntas, kurių vertė iki 1000 eurų, deklaruoti paprasčiau.

REKLAMA

Tokio įrankio sukūrimą paskatino tai, kad nuo šių metų liepos 1 dienos nebebus taikoma PVM lengvata siuntoms iki 22 eurų.

„Šiuo metu yra kuriamas supaprastintas prekių, gabenamų siuntose, kurių vertė iki 1000 eurų, deklaravimo įrankis, skirtas fiziniams asmenims. Jis turėtų pradėti veikti nuo 2021 m. liepos 1 d., kai trečiųjų šalių prekės, įsigytos internetu, vadovaujantis ES teisės aktais, bus apmokestinamos nuo 0,1 eurocento.

Iki šio projekto atsiradimo muitinės klientai turėjo nueiti tam tikrą gerėjančio elektroninio raštingumo kelią, muitinė – taip pat“, – būsimą įrankį apibūdina muitinės atstovė H. Rukšienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų