Siūloma neapmokestinti pagrindinio fizinių asmenų gyvenamojo būsto.
Tokį pasiūlymą Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimo projektui Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Žilvinas Šilgalis.
Tuo atveju, jeigu fizinis asmuo turi kelis būstus (gyvenamąsias patalpas) ar jo dalis, jo pasirinkimu būtų neapmokestinamas tik vienas mokesčio objektas – būstas (gyvenamosios patalpos) ar jo dalis. Būsto (gyvenamosios patalpos) priklausiniams siūloma taikyti mokesčio lengvatą, jeigu ji taikoma pagrindiniam daiktui.
Gyventojų antrą ir paskesnius būstus Ž. Šilgalis siūlo apmokestinti taikant 1 proc. mokesčio tarifą, kuris bus taikomas mokestinei vertei, viršijančiai savivaldybės tarybos nustatytą neapmokestinamą dydį.
Jo nuomone, neteisinga apmokestinti būstą, kuriame gyventojas gyvena ir jį įsigijo iš jau apmokestintų pajamų.
„Būsto turėjimas ir galimybė jį išlaikyti yra itin svarbios žmogaus savijautai, nes tokiame būste žmogus jaučiasi ir psichologiškai, ir socialiai saugus. Atsižvelgiant į tai, valdžia neturi daryti spaudimo įvedant turto mokesčius būstui, kuriame žmogus gyvena. Nekilnojamojo turto mokestis apsunkintų asmenų galimybes išmokėti jau paimtas paskolas už įsigytą būstą ir tik dar labiau padidintų nekilnojamojo turto krizę. Reikėtų įvertinti tai, jog stabili ilgalaikės nuomos rinka valstybėje dar nėra susiformavusi, o valstybė neinvestuoja į stipraus municipalinio būsto fondo kūrimą. Šalyje vangiai vyksta būsto renovacija, todėl tai turės neigiamos įtakos gyventojų motyvacijai renovuoti būstus, o bus apmokestinamas nuvertėjantis turtas“, – sako Ž. Šilgalis.
Jis taip pat siūlo nekilnojamojo turto mokestį įskaityti ne į valstybės, o į savivaldybės, kurios teritorijoje yra nekilnojamasis turtas, biudžetą.
„Nekilnojamojo turto mokestis priskiriamas vietos mokesčiams, kuriuos paprastai nustato ir renka vietos savivaldybės“, – teigia Ž. Šilgalis.