Seimas svarsto Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios leis lengviau konfiskuoti nusikaltėlių turtą. Įstatymo rengėjai žada, kad ateityje įvedus išplėstinį turto konfiskavimą, teismas, priimdamas sprendimą dėl bausmės už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus paskyrimo, galėtų peržiūrėti ir visą kaltinamojo turimą turtą bei įvertinti, ar jis yra proporcingas to asmens pajamoms.
2004-aisiais per tarptautinę operaciją Kaune aptikta didelė padirbtų eurų spaustuvė. Tąkart netikrų pinigų rasta už kelis milijonus. Byla teismą pasiekė tik šiemet, tačiau kiek iš tiesų nusikaltėliai pasipelnė, liko nenustatyta, praneša LTV naujienų tarnyba.
Mat pagal dabar galiojančius įstatymus, konfiskuoti galima tik tą turtą, kuris įgytas konkretaus nustatyto nusikaltimo metu.
„Konfiskuota apie 8 mln. neteisėtai įgyto turto. Iš vienos pusės, tai geras pavyzdys, bet iš kitos pusės, tai buvo 2004 metais, o dabar turime 2010 metus, ir dar tik pirma instancija“, – sako Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis.
Baudžiamojo kodekso pataisų rengėjai žada, kad įvedus išplėstinį turto konfiskavimą, panašių nusikaltimų bendrai ne tik būtų nubausti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis, bet būtų peržiūrėtas ir visas jų turtas. Nesugebėjus pagrįsti, iš kur atsirado namai, brangūs daiktai ar pinigai, jie būtų konfiskuoti.
„Šitos lėšos investuojamos į naujų nusikaltimų darymą, savisaugos sistemą, todėl svarbu konfiskuoti šitas lėšas. Iš praktikos žinome, kad turto konfiskavimo organizuoto nusikalstamumo asmenys bijo labiau nei kitų represinių priemonių“, – tvirtina Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Vitalijus Gailius.
Pagal Prezidentės pasiūlytas pataisas, valstybė galėtų konfiskuoti ir kitiems užrašytą nusikaltėlių turtą.
„Juk žinote, kiek Lietuvoje yra tokių vargšų turtuolių, kurie iš nelegalios veiklos įsigytą turtą yra įregistravę savo draugų, tėvų giminių vardu. Tad manau, kad tai puiki išeitis. Išplėstinis turto konfiskavimas yra tikrai efektyvi priemonė kovoti su korupciniais ir ekonominiais nusikaltimais“, – teigia Seimo narė konservatorė Agnė Bilotaitė.
Dauguma parlamentarų balsavo už naująsias Baudžiamojo kodekso pataisas – Seimas joms pritarė po svarstymo. Iki įsigaliojimo liko vienas balsavimas.
Naujoji bausmė negalės būti taikoma tiems, kurie praeityje sukaupė nelegalius turtus, jei jie nepadarys naujo nusikaltimų, nes tik padarius naują nusikaltimą teisėsaugininkai galės imtis aiškintis visų turtų kilmę.
Kristina JACKŪNAITĖ, Giedrius VITKAUSKAS