„Siūlau nesvarstyti Partnerystės įstatymo projekto taip išsaugant tą žmonių vienybę, kurią dabar demonstruoja nacionalinio saugumo klausimais. Manau, kad tokius dalykus galėsime diskutuoti tuomet, kai pasibaigs tie valstybės iššūkiai, su kuriais ji susiduria [dabar]“, – antradienį Seimo vakariniame posėdyje kalbėjo A. Širinskienė.
Reaguodamas į išsakytus argumentus, Laisvės frakcijos narys Artūras Žukauskas, kvietė parlamentarus, esančius „kitoje pusėje“, persigalvoti.
„Iš tiesų šiandien vyksta karas, tai yra civilizacijų karas, iš vienos pusės kovoja Ukrainos tauta, už demokratinį pasirinkimą, už liberalias vertybes, kurios grindžiamos žmogaus teisėmis, o iš kitos pusės kovoja totalitarinis režimas. Kviečiu vienyti tautą demokratinių vertybių pagrindu, o ne šitų vertybių, kurios jau pralaimėjo ir, manau, pralaimės ir toliau“, – sakė jis.
Savo ruožtu Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kolegoms, kalbantiems apie visuomenės skaldymą nurodė, kad būtent jų pasisakymai ir iniciatyvos braukti „vieną ar kitą klausimą ir tampa [visuomenės] skaldymo objektu“.
„Aš labai kviesčiau dirbti konstruktyviai ir diskutuoti argumentais tada, kada ateis laikas diskusijoms, o neskaldyti mūsų Seimo, mūsų visuomenės veiksmais, kurių imatės šiandieną“, – kalbėjo ji
Vis dėlto užkirsti kelio Partnerystės įstatymui nepavyko, jis bus svarstomas greitu metu. Iš 113 posėdyje dalyvavusių parlamentarų 48 balsavo „už“ A. Širinskienės siūlymą projektą išbraukti iš Seimo pavasario sesijos darbų sąrašo, 52 – „prieš“, o 3 susilaikė.
Už išbraukimą balsavo opozicinės „valstiečių“, Lietuvos regionų ir Darbo partijos frakcijos, taip pat didesnė dalis Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ ir trys socialdemokratai. Prieš buvo arba susilaikė valdantieji konservatoriai, Liberalų sąjūdžio, Laisvės frakcijos atstovai bei po kelis socialdemokratus ir demokratus.
Seimas dar turės balsuoti dėl viso sesijos darbų programos projekto patvirtinimo.
„Prasidėjus karui Ukrainoje mes to klausimo tikrai aktyviai nekėlėme ir neaštrinome. Pati A. Širinskienė ėmėsi iniciatyvos siekdama galimai nukreipti dėmesį nuo to, kas vyksta Ukrainoje ir sutelkti dėmesį į Partnerystės įstatymą“, – tuomet kalbėjo jis.
Išbraukimas iš Seimo pavasario sesijos techniškai neužkerta kelio svarstyti įstatymo projektus, juos galima sugrąžinti į darbotvarkę sesijos eigoje.
Seimas praėjusį pavasarį atmetė įstatymo projektą, kuriuo būtų įvesta lyčiai neutrali, t. y. tiek skirtingų lyčių, tiek tos paties lyties žmonių santykius įteisinti leidžianti partnerystė. Iniciatoriai žadėjo teikti naują patobulintą projektą.
Ankstesniu Partnerystės įstatymo projektu siūlyta įteisinti tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę, ją apibrėžiant kaip oficialiai registruotą dviejų asmenų bendro gyvenimo faktą, siekiant sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.
Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.
Surengė protestą dėl Partnerystės įstatymo
Politikams svarstant išbraukti partnerystės įteisinimą iš Seimo darbotvarkės, pirmadienio vakarą Partnerystės įstatymą palaikantys žmonės rinkosi į surengtą pilietinę akciją „Už partnerystę ir lygybę visiems Lietuvoje!“.
Šią akciją inicijavo aktorė Elžbieta Latėnaitė. Palaikyti akcijos susirinko LGBT+ bendruomenė taip pat ir žinomi žmonės. Proteste kalbas sakė jį organizavusi aktorė Elžbieta Latėnaitė, režisierius Romas Zabarauskas, Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė. Tarp dalyvių buvo galima išvysti ir dainininkę Ericą Jennings, Naglį Bierancą ir jo mylimąjį Luką Gricių.
Žmogaus teisių komiteto pirmininkas, Partnerystės įstatymo iniciatorius Tomas Vytautas Raskevičius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje ketvirtadienį paskelbė įrašą, kuriame teigia, kad „visuomenę priešina ne Partnerystės įstatymas, o Širinskienė“.