Apie tai, ar Vyšniauskas taps tikra rakštimi konservatoriams prieš rinkimus, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo narė Agnė Širinskienė ir politologas Bernaras Ivanovas.
Kaip vertinate tai, jog A. Vyšniauskas įsivėlė į „čekučių“ skandalą?
A. Širinskienė: Blogai vertinu. Priklausomai nuo to, kokios partijos narį tas skandalas ištinka, nes iš esmės kenčia visa politinė sistema. Vis dėlto, pripažinkime, kokios partijos žmogus tai bebūtų, po kiekvieno skandalo dalis žmonių sako: „O, jis vogė, kažkas dar kažką padarė, vadinasi visi jie vienodi.“ Atitinkamai, kiekvienas toks skandalas, ar tai būtų čekučiai, ar tai būtų kitos neskaidrios aplinkybės, tam tikra prasme paliečia kiekvieną Seimo ir Tarybos narį. Na, ir šiek tiek kelia šypseną, nes prisiminkime konservatorių keltus aukštus moralės standartus, aiškinimą, kokie jie bus skaidrūs, ir kad jie politinę atsakomybę ir moralę laikys net aukščiau teisinių klausimų.
Kaip vertinate mintį, kad 2020 m. konservatoriai į rinkimus ėjo „su skaidrumo vėliava“ ir sakė, kad į korupcijos skandalus jie tikrai neįsivels?
B. Ivanovas: Be atitinkamos pilietinės valdžios kontrolės svertų, kurių Lietuvoje, deja, neatsirado. Buvo viskas daroma, kad jų ir neatsirastų, nes politikai nori gyventi patys sau, ramiai, nejausti visuomenės alsavimo į pakaušį. Todėl visa tai ir atsitinka. Jie jaučiasi visiškai nebaudžiami, maksimum, kas jiems gresia, tai paaukštinimas pagal partijos vadovybės nusiteikimą. <...> Jie, suprasdami, kad jokių realių sankcijų prieš juos nebus, blogiausiu atveju, juos pataršys. Va, Sinkevičių pataršė, dabar pataršys Vyšniauską. Niekuo šita istorija nesibaigs, aš jums garantuoju 1000 proc., kad jis bus visiškai išteisintas trečios pakopos teismo. <...> Tam, kad teisinė sistema normaliai veiktų, funkcionuotų, reikalingos rimtos reformos.
Kodėl Vyšniauską skandalas pasivijo tik dabar? Ar taip nutiko dėl to, kad savivaldybės kontrolierius, kuris yra konservatorių frakcijos narys, išlaidų netyrė arba nematė?
A. Širinskienė: Na, matote, tie savivaldybės kontrolieriai, matyt, yra didelis galvos skausmas bendrai žiūrint sistemiškai į savivaldą, nes dažniausiai tai yra partijos nariai. <...> Šiuo atveju mes turime situaciją, kai lapė prižiūri vištidėje tas pačias lapes. Tai yra – savi žmonės prižiūri savus ir audituoja čekučius. Ir įvyko tai, kas tikrai protu yra nesuvokiama, kad kontrolierius, kuris, kaip paaiškėjo, yra konservatorių partijos narys, kažkodėl nusprendė, kad Seimo nariai turi imunitetą ir jų čekučių negali audituot. Tai buvo pasirinktas Vyšniauskas ir, manau, lygiai taip pat, priedangai, buvo pasirinkta ponia Giraitytė ir jai pritaikyta ta pati taisyklė.
Kodėl jau ne vienas Seimo narys, ministras, meras suklupo šitoje istorijoje. Lietuvos politikai negeba neimti to, kas yra ne jų?
B. Ivanovas: Tai yra žmogiškas dalykas. Be kontrolės negali būti nieko. <...> Kaip sakė romėnai: „Visa tai, kas žmogiška, man ne svetima. Esu žmogus.“ <...> Jie apskritai tuos orientyrus yra pametę labai seniai, prieš kokius 25 metus.
Ar iš tiesų aktyviai veikiantys politikai, galvoja, kad žmonės gali pamiršti apie tokius skandalus ir nebus jokių pasekmių?
A. Širinskienė: Vis dėlto, reikia pripažinti, kad tas „čekučių“ skandalas tikrai prisidėjo prie šiek tiek didesnio rūpesčio pinigų apskaita, patikra ir taip toliau. Tarkime, Seime jau atsirado rutininis tikrinimas. Mes matome, kad etikos komisija kas ketvirtį pasiima po 40 Seimo narių, prakrato tuos čekučius ir tikrai pasitaiko atvejų ir dabar, kai yra pasakoma, kad išlaidos yra nepagrįstos ir kolegos turi grąžinti. To anksčiau nebuvo. <...> Mes mokomės. Deja, bet iš tokių klaidų ir reputacinių krizių, kaip dabar turim Vyšniauską.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio viršuje.