Jos teigimu, visus sprendimų pasiūlymus dėl energetikos kainų šuolio ES turėtų svarstyti.
„Tikslas yra paprastas – kad mes nepasimautume ant kabliuko, kurį mums tikrai paslaugiai siūlys Kremliaus propagandistai, [sakydami] kad esame patys kalti dėl tų aukštų dujų kainų. Iš tikrųjų šitam šantažui buvo ruošiamasi ilgai ir nuosekliai – dar iki invazijos. Tuomet, kuomet buvo nepildomos dujų saugyklos.
<...> Manau, kad Europa turėtų priimti visus reikalingus sprendimus tam, kad išliktų ir parodytų visus gebėjimus atremti šitas propagandines atakas“, – kalbėjo ji.
I. Šimonytė taip pat pridūrė, kad atskirus sprendimus dėl energetikos kainų šuolio priima ir atskiros valstybės.
„Bet taip pat [reikia] ir bendros laikysenos, bendro sutarimo, bendro pasipriešinimo, tvirtos pozicijos, kad nepatogumai yra tikrai nemenki ir pokyčiai dažnu atveju – staigūs. Tačiau faktas yra tas, kad yra šalis Europoje, visai netoli mūsų, kurioje žmonės žūsta, žmonės netenka stogo virš galvos ir kurių problemos daug didesnės nei padidėjusi šildymo ar elektros sąskaita“, – kalbėjo ji.
Augančioms energijos kainoms kompensuoti kitų metų valstybės biudžete reikės numatyti daugiau nei 1 mlrd. eurų.
Anksčiau premjerė teigė, jog šildymo, elektros ir dujų kainų kompensavimui gyventojams kitąmet reikės nuo 0,5 mlrd. iki 1 mlrd. eurų.
„Didelių detalių pristatyti ilgai nebus galima, ypač sumų, nes per pastarąsias kelias savaites buvo tokių situacijų, kai dujų kainos šoktelėjo iki beveik 350 eurų už megavatą ir buvo tokių savaičių, kada jos panašiu tempu nukrito. Akivaizdu, kad išsidėlioti labai aiškią perspektyvą būsimų kainų 2023 metais, netgi reguliuojamų kainų, nebus labai lengva, bet kalbam apie sumas, kurioms biudžeto reikės tikrai artimo ir viršijančio milijardą eurų“, – žurnalistams pirmadienį sakė premjerė.
G-7 sieks nustatyti rusiškos naftos kainų viršutinę ribą
G-7 valstybės, siekdamos sugriežtinti Maskvai taikomas sankcijas, penktadienį pareiškė, kad „skubiai“ sieks nustatyti rusiškos naftos kainų viršutinę ribą.
„Įsipareigojame skubiai baigti rengti ir įgyvendinti šią priemonę“, – sakoma G-7 finansų ministrų pareiškime, nenurodant viršutinės ribos dydžio. „Rusija gauna ekonominę naudą iš karo sukelto neapibrėžtumo energijos rinkose ir gauna didelį pelną iš naftos eksporto, todėl norime tam ryžtingai pasipriešinti“, – spaudos konferencijoje sakė Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris.
G-7 šalys nori „apriboti Rusijos pajamas ir sumažinti ekonominę žalą mūsų visuomenėms“, sakė Ch. Lindneris.
Jis pridūrė, kad kainų viršutinės ribos nustatymo tikslas – „sustabdyti svarbų agresijos karo finansavimo šaltinį ir sustabdyti pasaulinių energijos kainų augimą“.
Be to, G-7 pranešime nurodoma: „Norime suburti plačią koaliciją, kad ji būtų kuo veiksmingesnė, ir raginame visas šalis, kurios vis dar siekia importuoti rusišką naftą ir naftos produktus, įsipareigoti tai daryti tik tokiomis kainomis, kurios yra lygios arba mažesnės už viršutinę kainų ribą.“ Kaip pranešama, pradinė rusiškos naftos kainų viršutinė riba bus nustatyta „remiantis įvairiais techniniais duomenimis“, o jos veiksmingumas bus „atidžiai stebimas“.
Septynių labiausiai išsivysčiusių valstybių grupės lyderiai birželio pabaigoje susitarė siekti įvesti naftos pardavimo kainų „lubas“, tokiu būdu užgniaužiant Maskvai pajamų šaltinį, reikalingą karui Ukrainoje finansuoti, taip pat sumažinti pasaulines energijos kainas.
Nausėda su Šimonyte aptars pagalbą gyventojams išaugus energijos kainoms
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitinka su premjere Ingrida Šimonyte.
Pasak prezidento atstovo Rido Jasiulionio, darbinio susitikimo metu šalies ir Vyriausybės vadovai aptars pagalbos priemones gyventojams išaugus energijos kainoms.
G. Nausėda praėjusią savaitę pareiškė susitikimo su premjere metu besitikintis išgirsti konkretesnį planą, kaip Vyriausybė ketina kompensuoti žmonėms išaugusias energijos kainas.
Premjerė anksčiau teigė, kad naujos kompensacijos gyventojams už energiją būtų taikomos nuo 2023 metų, tam numatoma skirti nuo pusės iki milijardo eurų.
Visi į protesto akciją rugsėjo 8 d. 18:00, Vilniuje prie vyriausybės !
Prašome aktyviai dalyvauti !