Premjerė nemano, kad Civilinės sąjungos projektas jau šioje kadencijoje padėtas į stalčių: „Niekas nieko nereiškia. Darbas vyko, vyksta ir vyks toliau.“
„Čia ne tikėjimo klausimas, čia darbo klausimas. Jeigu jūs apie emociją klausiate, tai aš noriu, kad jis būtų priimtas. Ar aš tikiu? Nebe vadybos sąvoka“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė I. Šimonytė.
Premjerė aiškina, kad dar galima surinkti papildomų balsų projekto priėmimui.
„Jeigu būtų neįmanoma niekaip, tai aš sakyčiau, kad neįmanoma. Visada verta įtikinėti ir kalbėti, ypač dabartiniame kontekste, kai rytuose yra valstybė, režimas, kuris neegzistuojančią LGBT organizaciją pripažino teroristine, ekstremistine ar dar kuo. Akivaizdu, kad visos šalys, kurios yra kitoje supratimo apie pasaulį pusėje, turėtų daryti viską, kad jų sprendimai nebūtų tapatinami su sprendimais tų šalių, kuriose kitos seksualinės orientacijos žmonės yra persekiojami už tai, kokie gimėme“, – teigė I. Šimonytė.
Lietuva liko vienintele Baltijos valstybe, kur nėra reglamentuoti homoseksualių asmenų santykiai. Estijoje įteisintos santuokos, o Latviją praėjusį mėnesį įteisino partnerystę.
„Viskas yra konkretaus momento klausimas. Porą mėnesių prieš tai Latvija nebuvo ta valstybė, kur buvo kažkas kitaip. <...> Mūsų parlamente yra sudėtingiau. Valdančiojoje daugumoje balsų nė vienam iš šių sprendimų [Stambulo konvencijai ir civilinei sąjunga] savo jėgomis nėra, reiškia, kad reikia kalbėti su opozicinėmis partijomis, tas pokalbis tęsiasi. Bet taip pat buvo ir su asmenvardžių rašymu, kažkaip per 30 metų pavyko susitarti. Nesakau, kad tai užtruks 30 metų, bet tai klausimo sudėtingumo iliustracija“, – sakė I. Šimonytė.
Vyriausybės vadovė nesureikšmina ir Aušrinės Armonaitės žodžių, kad partneriai sulaužė koalicijos sutartį nedėdami maksimalių pastangų ieškodami paramos civilinei sąjungai.
„Pati koalicijos sutartis apibrėžia labai aiškiai, kaip ji veikia. Jeigu bus kažkokių siūlymų, mes tuos siūlymus koalicijos sutartyje ir svarstysime“, – teigė I. Šimonytė.
„Partijos įsipareigojo, sudariusios koaliciją, 5.2 sutarties punkte dėti maksimalias pastangas, kad eilė žmogaus teisių sprendimų būtų įgyvendinti. Gal ir nėra lengva, tiesą sakant, nėra lengva pasakyti, kad palaikymo [civilinės sąjungos] priėmimui koalicija pakankamai nesutelkė. Nepaisant visų pastangų, kurios buvo įdėtos. Natūralu, kad aš turiu konstatuoti, kad tas sutarties punktas lieka neįgyvendintas“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė.
„Kai sutarties punktas lieka neįgyvendintas, reiškia, kad sutarties šalys gali peržiūrėti ir savo įsipareigojimus. Mes tą darysime. Prašau neskaityti to kaip jokio šantažo, jokio grasinimo ir taip toliau. Laisvės partijai, nuo pat įkūrimo pradžios, visada buvo svarbi žmogaus teisių darbotvarkė“, – pridūrė ji.
Pasak jos, kada laisviečiai matys, kad įmanoma priimti Civilinės sąjungos įstatymo projektą, jis sugrįš į posėdžių salę.
„Bet dabar deginti, matant tą matematiką, būtų neatsakinga ir žala būtų didesnė“, – kalbėjo A. Armonaitė.
Laisviečių lyderė teigė, kad tiek su koalicijos, tiek su projektą palaikančiais opozicijos nariais balsų neužtenka.
„Parlamentas yra dinamiška institucija. Kol Laisvės partija yra politiniame lauke, kol Laisvės partija aktyviai veikia parlamente, tol kiekvieną dieną mes galvosime ir planuosime, kaip šitą įstatymą priimti. Nes liko vienas balsavimas. Kol mes dirbame, kalbame, diskutuojame, jūs tą nušviečiate, eina žmonių gyvenimai. Tai nėra techninis projektas, žmonės kuria santykius, susižada, žmonės galvoja, ką jiems daryti, ar jiems likti Lietuvoje, ar išvažiuoti. Laikas eina“, – dėstė A. Armonaitė.
Laisvės partijos lyderė tiesiai neatsakė, ar, jos nuomone, koalicija nebyra.
„Kai yra vienas kažkuris koalicijos punktas neįgyvendintas, vadinasi, ir Laisvės partija peržiūrės savo įsipareigojimus koalicijoje. <...> Tą ir reiškia, ateis diena, kažkoks klausimas, mes atskirai spręsime, koks yra Laisvės partijos palaikymas ar prieštaravimas“, – sakė A. Armonaitė.
Laisvės partija visgi nepažeis koalicijos sutarties antradienį ir palaikys biudžetą.
Po koalicijos tarybos susitikimo pirmadienį ji sakė, kad galutinį sprendimą, ar palaikys biudžetą, frakcija priims antradienį ryte. Anot jos, nepavykus užtikrinti papildomų balsų Civilinės sąjungos įstatymo palaikymui Seime, partija vertins ir savo įsipareigojimus valdantiesiems.
Tuo metu frakcijos seniūnas Seime Vytautas Mitalas pirmadienį teigė, kad frakcija teigiamai vertina naujausius Vyriausybės sprendimus skirti papildomą finansavimą – jais atsižvelgta į „laisviečių“ siūlymus.