LIETUVOS APLINKOSAUGOS VEIKSMINGUMO VERTINIMO PRISTATYMAS:
Šimonytė: Lietuvos aplinkosaugos sektorius yra saikingai efektyvus, bet ambicingas
„Kaip ir dauguma mūsų kolegų kitose Europos Sąjungos valstybėse, o ir globaliai, esame pasirengę judėti ir judame žaliojo kurso kryptimi.
Bet, norint pasiekti geriausių rezultatų, svarbiausia įsivertinti realią situaciją, išsigryninti tikslus, o tada atrasti, kokios priemonės leidžia tikslą pasiekti efektyviausiu būdu“, – Lietuvos aplinkosaugos veiksmingumo vertinimo pristatyme kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.
Jos teigimu, Lietuvos aplinkosaugos sektorius šiuo metu yra „saikingai efektyvus, bet pakankamai ambicingas“. Premjerė džiaugėsi, kad Lietuva yra tarp daugiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) sumažinusių Europos Sąjungos valstybių, turi vieną efektyviausių ES ir EBPO užstato sistemų.
„Tačiau turime ir nemažai ir įsisenėjusių problemų, kurias taip pat svarbu pripažinti. Tik apie pusę vandens telkinių yra geros būklės, transporto sektorius, vertinant jo taršą, yra žemiau Europos Sąjungos vidurkio ir vis dar per daug naudojame mineralinių trąšų“, – trūkumus įvardijo I. Šimonytė.
Vyriausybės vadovė teigė, kad EBPO rekomendacijos yra itin naudingos Lietuvai, o jos ne tik nesikerta su ministrų kabineto programa, bet daug kas ir sutampa.
Premjerė pažymėjo, kad Lietuva turi vieną seniausių automobilių parkų Europoje, tad reikia jį atnaujinti arba gyventojams pasiūlyti mažiau taršią alternatyvą. Tam, anot I. Šimonytės, yra skirtas vieno bilieto projektas, viešojo transporto atnaujinimas, elektromobilių infrastruktūros plėtra, skirtingų rūšių transporto jungtys.
„Šiomis priemonėmis bus prisidedama prie vieno taršiausių sektoriaus atnaujinimo“, – tikino I. Šimonytė.
Premjerės teigimu, mineralinės trąšos, vis dar gausiai naudojamos žemės ūkyje, turi destruktyvų poveikį Lietuvos vandens ištekliams ir Baltijos jūrai.
„Yra susidariusi paradoksali situacija, kai organinių trąšų naudojimas yra ribojimas, o mineralinių, kurios teršia aplinką kur kas labiau, ne“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.
Pasak I. Šimonytės, nors renovacijos projektas kiek sulėtėjo, ministrų kabinetas neplanuoja nuleisti rankų šioje srityje.
„Tęsime renovaciją, peržiūrėdami procesą iš esmės, pritaikydami atsinaujinančius išteklius, labiau pritraukdami savivaldą ir pačius žmones“, – tvirtino I. Šimonytė.
EBPO apžvalgoje nagrinėjama Lietuvos pažanga, įgyvendinant aplinkosaugos tikslus ir tarptautinius klimato politikos įsipareigojimus bei pateikiamos rekomendacijos, kaip paspartinti perėjimą prie tvaresnių transporto rūšių, pranešė Aplinkos ministerija.
Apžvalgos pristatyme ir diskusijoje dalyvaus premjerė I. Šimonytė, aplinkos ir susisiekimo ministrai, EBPO Aplinkos direktorato vadovas Rodolfas Lacys, nevyriausybinių organizacijų, klimato ir darnaus mobilumo ekspertai.
1961 metais įkurta EBPO vienija 37 labiausiai išsivysčiusias pasaulio valstybes, tarp kurių yra ir Lietuva.