„Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad streikuoja tik viena profesinė sąjunga, o kitos pasirašė susitarimą į ŠMSM, atsižvelgdama į pasiūlymus dėl darbo užmokesčio didinimo. <...> Tą reikia turėti omenyje, nes dabar atrodo, kad visi mokytojai, visos profsąjungos yra apsisprendusios streikuoti, Vyriausybė kažką daro po stalu, kažką slepia ir taip toliau ir panašiai“, – LRT radijui antradienį sakė premjerė.
Anot jos, švietimo ministras Gintautas Jakštas nėra paliktas vienas, o Vyriausybė švietimui ir dabar skiria daugiausiai lėšų, ir toliau skirs kitąmet.
„Jau dabar švietimas mūsų biudžetuose turi privilegijuotą padėtį ir reikia labai atvirai sakyti, kad tai vyksta kitų sektorių sąskaita. Tada tiesiog nukenčia socialinė apsauga ar sveikata, kurioms proporcingai tenka didesnė našta to, kad švietimo finansavimas atitinka Europos Sąjungos vidurkį. Tai reiškia, kad pagal mūsų galimybes, pagal mūsų biudžetą, pagal tai, kiek mokesčių mes sutinkame mokėti, mes švietimui skiriame proporcingai didesnę dalį“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Aš visada suprantu, kad yra noro labiau, stipriau, geriau, bet visa tai vyksta kažkieno sąskaita“, – pridūrė I. Šimonytė.
Pasak jos, per šios Vyriausybės kadenciją darbo užmokesčio fondas, įvertinus 2024 metų planą, padidės 80 procentų.
„Tai yra didžiuliai pinigai, kurie bus skirti papildomam darbo apmokėjimui būtent pedagogų, mokslininkų ir dėstytojų“, – teigė premjerė.
Prieš 5 metus sakė kitaip
TV3 žinios primena, kad 2018 metais su pilnais maišais maisto pas ministeriją okupavusius mokytojus jų reikalavimų palaikyti keliavo konservatoriai. Šie kartu su mokytojais dainavo, o dabar, jau būdami valdantieji, mokytojams aiškina, kad tiek pinigų, kiek mokytojai reikalauja iš valdžios – nesulauks.
Dabar atvirkščiai – pagalbos ranką ir paramą mokytojams siūlo demokratai su Sauliumi Skverneliu priešaky, kuris prieš 5 metus būdamas premjeru kartojo maždaug tą, ką dabar sako Ingrida Šimonytė.
„Problemos, kurios yra ir reikalavimai, kuriuos skelbia mokytojai, man yra puikiai žinomi. Dar birželio mėnesį, kai buvo priimta vadinamoji mokesčių reforma, tai aš ir keletas mano kolegų buvome tie žmonės, kurie sakėme, kad rudenį mes susitiksime kažkokiuose nemaloniuose renginiuose“, – 2018-ųjų gruodį kalbėjo dabartinė premjerė.
Dabar Šimonytė mokytojams atsako štai taip: „Vyriausybė pinigų negamina. Bet kokie papildomi pinigai reiškia dar didesnę skolą arba išlaidų mažinimą kažkur kitur.“
„Aš pati ten važiavau, bet ne kaip politikas, kuris nori įlipti pro langą ir pasirodyti per televizorių. Aš atvažiavau parodyti, kur yra pinigai“, – taip apie 2018 m. mokytojų streiką kalba I. Šimonytė.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Mokytojai eis į Prezidentūrą
Antradienį 9 val. LŠDPS atstovai eina į Prezidentūrą, o 10 val. dalyvauja derybose su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
A. Navicko vadovaujama profsąjunga pirmadienį ministerijai pateikė kompromisinius siūlymus dėl keliamų reikalavimų pedagogams. A. Navickas siūlymų nedetalizavo, o G. Jakštas teigė, kad „pasiūlymai yra kuklesni“.
Keli tūkstančiai Lietuvos mokytojų praėjusį penktadienį pradėjo streiką, juos atstovaujančiai profsąjungai bei ŠMSM nesusitarus dėl pedagogų algų kėlimo tempo. Streiką planuojama tęsti apie mėnesį.
Vyriausybė siūlo algas mokytojams kitąmet kelti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., o nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.
A. Navicko vadovaujamos profesinės sąjungos tokie ministerijos pasiūlymai netenkina. Ji reikalavo mokytojų atlyginimus jau nuo šio rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 procentų, taip pat kėlė kitus reikalavimus – mažinti moksleivių klasėse skaičių, mokytojų darbo krūvį, gerinti darbo sąlygas.
Tuo metu švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas ir dar keturios profesinės sąjungos, tarp jų ir Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, praėjusį ketvirtadienį sutarė iki kitų metų gegužės parengti planą, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų.
Švietimo ministrais paskiriami bet kurie cirkininkai,galbūt pažystantys tik raidę "š" ,bet apie problemas net negalintys kalbėti,nes NENUSIMANO.
Ne apie pinigus kalba:MOKYTOJAI yra įkaitai tarp neatsakingų tėvų,psichiškai traumuotų šeimose vaikų ir bukų administracijos sprendimų.Todėl ten lieka dirbti tik tie,kurie savęs negerbia arba pensininkai,arba DIDVYRIAI,aukojantys save.
Dėstytojai yra pinigų krepšelių ir išpūstų administracijų besmegenės politikos įkaitai.
Matyt turi viskas sugriūt,kad statytume iš naujo....