• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimonytė paaiškino, kodėl Anušauskas traukiasi: ministro pareiškimai nustebino ir neramina

Dar papildyta 09.40 val.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimo pareiškime nurodyta pasitraukimo „priežastis yra jo sprendimas įvertinus mūsų pokalbį“. Ji pridūrė, kad vėlesni ministro pareiškimai dėl galimo neskaidrumo viešųjų pirkimų srityje ją nustebino ir sukėlė nerimą.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimo pareiškime nurodyta pasitraukimo „priežastis yra jo sprendimas įvertinus mūsų pokalbį“. Ji pridūrė, kad vėlesni ministro pareiškimai dėl galimo neskaidrumo viešųjų pirkimų srityje ją nustebino ir sukėlė nerimą.

REKLAMA

„Turiu labai atvirai pasakyti, kad mane ministro pareiškimai šiek tiek nustebino ir suneramino“, – teigė premjerė.

Ji pažymėjo visada palaikiusi antikorupcines iniciatyvas tiek Krašto apsaugos, tiek ir kitose ministerijose, bei visus politikus raginusi, pamačius galimai neskaidrios veiklos atvejį, kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

Anot I. Šimonytės, pats A. Anušauskas per vadovavimo ministerijai laikotarpį nėra kreipęsis į ją, pranešdamas apie galimą korupciją ar neskaidrius sandorius krašto apsaugos srityje, viešuosiuose pirkimuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Per visą šitą kadenciją nė karto nebuvo taip, kad ministras mane informuotų, jog jam yra daromas koks nors spaudimas ar kažkas kažkokių neskaidrių sprendimų siekia, jį ar jo komandą kažkaip įtikinėdamas. Jei tokių dalykų ir buvo, tai jis gal ir neprivalėjo man pasakyti, turėjo tada kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, nors turbūt būtų nenuostabu, jeigu būtų ir mane informavęs, ir kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą. Tai tokios informacijos aš iš ministro neturėjau, bet ką Specialiųjų tyrimų tarnyba šeštadienį paviešino, tai, man atrodo, kažkuria prasme tarsi paneigė, ką ministras sakė, nes išskyrus vieną kažkokį kreipimąsi, kurį Specialiųjų tyrimų tarnyba yra gavusi, kažkokių kitų tyrimų ar kažkokių kreipimųsi iš ministerijos tarnyboje nebuvo“, – komentavo I. Šimonytė.

REKLAMA

Pasak ministrės pirmininkės, jai apmaudu, kad būtent šiuo metu yra keliami klausimai apie galimą korupciją krašto apsaugos sistemoje.

„Tai man šiek tiek apmaudu, kad dabar šitas debatas vyksta ir jį plėtoja mūsų kolegos opozicijoje kaip faktą. Bet, man atrodo, Specialiųjų tyrimų tarnyba šeštadienį išsamiai pakomentavo, kad kažkokių tokių kreipimųsi nėra gavusi, nėra turėjusi ir todėl ir aš nelabai turiu, ką papildomai pasakyti, nes ministras manęs tikrai per šitą laiką apie kažką tokio, kas man keltų nerimą, nėra informavęs“, – dėstė premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

I. Šimonytė užsiminė pasigedusi A. Anušausko aktyvumo

Pirmadienį su prezidentu Gitanu Nausėda susitikusi premjerė Ingrida Šimonytė aptarė tolesnius veiksmus, susijusius su krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimu.

„Informavau prezidentą apie penktadienį gautą ministro atsistatydinimo pareiškimą ir aptarėme tolesnius veiksmus“, – po susitikimo su prezidentu sakė I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aiškindama pokyčių Ministrų kabinete priežastis, Vyriausybės vadovė tikino pasigedusi A. Anušausko aktyvumo.

„Šaukimo reforma, kuri yra Seime, kuri yra šiai sesijai, sakyčiau, vienas iš pačių svarbiausių darbų. Ir ministerijos aktyvumas telkiant paramą šiam sprendimui jis yra kertinis. Aš to aktyvumo pasigendu“, – pripažino I. Šimonytė.

Premjerė taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Krašto apsaugos ministerijai (KAM) ir jos vadovui kyla nauji iššūkiai.

REKLAMA

„Su visa pagarba savo kolegai Arvydui, kaip ir visiems kitiems kolegoms, aš tiesiog atkreipčiau dėmesį į tai, kuo dabartinis laikas yra kitoks negu buvo laikas iki šiol. Tai manau, kad pastaruosius kelius metus pagrindinis uždavinys Krašto apsaugos ministerijos buvo susidoroti garbingai su tuo, su kuo ne visiems pavyksta susidoroti garbingai – su dvigubai padidėjusiu biudžetu“, – sakė I. Šimonytė.

„Tai yra labai nepaprasta ir tai reikalauja tokio gana aktyvaus darbo permąstant ir skirtingas alternatyvas, priklausomai nuo to, kiek to papildomo finansavimo bus galima sutelkti artimiausiais metais, nes tai gali reikšti sprendimus, kur nebūtinai politikai bus greiti priimti“, – akcentavo ministrė pirmininkė.

REKLAMA

Teigia, kad teks įtikinėti politikus dėl sprendimų gynybai

Savaitgalį I. Šimonytė tvirtino, kad A. Anušauskas traukiasi dėl lūkesčių per likusį kadencijos laikotarpį Lietuvos saugumo labui padaryti „dar daugiau ir greičiau“, o iš krašto apsaugos ministro šiuo metu tikimasi „maksimalaus įsitraukimo“.

Premjerė pirmadienį teigė, kad krašto apsaugos ministrui taip pat reikia dalyvauti įtikinėjant politikus skirti daugiau lėšų gynybai, šiuo metu tęsiantis diskusijoms, iš kur jų paimti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai dėsime visas pastangas įtikinėdami, bet akivaizdu, kad reikia įtikinėti“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji taip pat tvirtino, kad Vyriausybės Seimui pateikta šaukimo į kariuomenę pertvarka yra vienas svarbiausių darbų parlamento pavasario sesijoje, tačiau A. Anušausko aktyvumo šiuo klausimu pritrūko.

„Ministerijos aktyvumas telkiant paramą šitam sprendimui yra kertinis, ir aš pasakysiu, kad to aktyvumo aš pasigendu“, – tvirtino ministrė pirmininkė.

REKLAMA

Premjerė: A. Anušauskui ir L. Kasčiūnui susikeisti pareigomis būtų logiška

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį pareiškė, kad atsistatydinančiam krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Laurynui Kasčiūnui susikeisti pareigomis būtų logiška.

„Tai būtų logiškas dalykas ir tokių dalykų Lietuvos politikoje yra buvę, kai Vyriausybėje dirbę Seimo nariai grįždavo į Seimą ir susikeisdavo vietomis“, – žurnalistams po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda sakė ministrė pirmininkė.

REKLAMA

„Komiteto pirmininkas yra vienas iš natūraliausių kandidatų pakeisti ministrą, kaip ministras yra vienas natūraliausių kandidatų pakeisti komiteto pirmininką“, – pridūrė ji.

Premjerė teigė su prezidentu pirmadienį aptarusi kandidatūras į krašto apsaugos ministro pareigas, o vieną kandidatą turėtų oficialiai pateikti vėliau šią savaitę.

Savaitgalį su A. Anušausku susitikęs G. Nausėda sakė, kad L. Kasčiūnas yra tik vienas iš kandidatų jį pakeisti, ir tvirtino, jog sprendžiant dėl ministro kandidatūros jam bus svarbu užtikrinti sklandų darbų krašto apsaugos sistemoje tęstinumą

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Kasčiūnas teigia, kad būtų pasiruošęs užimti naujas pareigas, o jo pagrindinis uždavinys poste būtų diegti visuotinės gynybos principą.

Krašto apsaugos ministras keičiamas Lietuvoje diskutuojant dėl poreikio didinti gynybos finansavimą, rengiantis priimti Vokietijos brigadą nuolatiniam dislokavimui, kariuomenėje vystant diviziją bei šiemet baigiantis kariuomenės vado generolo Valdemaro Rupšio kadencijai.

Ministrus Lietuvoje skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.

Sureagavo į kritiką dėl to, kaip buvo paviešinta žinia: taip neturėjo atsitikti, bet atsitiko

Kaip pranešta anksčiau, spėlionės dėl to, ar A. Anušauskas palieka postą KAM vadovybė, kilo po to, kai penktadienio popietę žurnalistas Edmundas Jakilaitis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo dviprasmišku įrašu.

REKLAMA

Vėliau Vyriausybės spaudos tarnybai patvirtinus, kad A. Anušauskas įteikė atsistatydinimo prašymą, mažieji koalicijos partneriai negailėjo kritikos dėl to, kad nebuvo informuoti apie tokius sprendimus.

I. Šimonytė apgailestavo, jog visuomenė nebuvo tinkamai informuota apie pokyčius Ministrų kabinete ir nurodė matanti poreikį aptarti susiklosčiusią situaciją su kolegomis valdančiojoje koalicijoje.

„Situaciją, manau, galėsime aptarti – tikrai nematau dėl to problemos. Jeigu yra toks pageidavimas, tikrai bus aptarta. Bet noriu labai atsakingai pasakyti, kad informacija viešojoje erdvėje atsirado taip, kaip atsirado, tikrai ne mano iniciatyva. Tikrai nebūtų taip atsitikę – bent jau aš tikrai nebūčiau dariusi tokio žingsnio, dėl kurio susiformuotų toks informacinis fonas“, – patikino ji.

REKLAMA

„Mano planas buvo pirmiausia aplankyti Respublikos Prezidentą, informuoti prezidentą ir tada informuoti ir visus kitus. (...) Apgailestauju, kad taip įvyko. Apgailestauju, kad per tą laiką įvairiausių versijų priaugo – kai kurių tokių, kur tikrai ir ministrui buvo metami kaltinimai, kurie neturi jokio pagrindo. Tiesiog taip neturėjo atsitikti, bet atsitiko“, – apgailestavo ji.

Anušauskas prabilo apie galimą korupciją

Šeštadienį A. Anušauskas pareiškė, kad ėmęsis antikorupcinės politikos susidūrė su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“. Tokias ministro užuominas prezidentas įvertino kaip labai rimtas. Į minėtus A. Anušausko pareiškimus suskubo reaguoti ir parlamento opozicija. 

REKLAMA
REKLAMA

Seimo mažumai priklausančios partijos šeštadienį pareiškė, kad nebedalyvaus premjerės pirmadienį organizuojamame susitikime, kuriame bus svarstomas lėšų gynybai klausimas. Dėl tų pačių A. Anušausko užuominų partija „Vardan Lietuvos“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašant pradėti ikiteisminį tyrimą.

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms, situaciją pakomentavo ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Ši institucija šeštadienį paskelbė, kad ikiteisminių tyrimų, susijusių su Krašto apsaugos ministerija, nėra pradėjusi. Visgi STT nurodė iš KAM sulaukusi informacijos apie Seimo narį Raimundą Lopatą, kurią vertina.

Apie netikėtą ministro atsistatydinimą informacija pasirodė penktadienį. A. Anušauskui nei patvirtinant, nei paneigiant socialiniuose tinkluose pasklidusių kalbų apie atsistatydinimą, Vyriausybės spaudos tarnyba penktadienio vakare išplatino pranešimą, kuriame nurodyta, jog premjerė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.

Šeštadienio ryte apie atsistatydinimą daugiau detalių pateikė ir pats A. Anušauskas. Po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams A. Anušauskas sakė, kad jis iš premjerės sulaukė netikėto pasiūlymo užleisti krašto apsaugos ministro pareigas kitam politikui, o pačiam užimti jo, komiteto pirmininko vietą Seime. Kaip teigė politikas, jis tokios „rokiruotės“ atsisakė. Kad yra pasiruošęs sėsti į krašto apsaugos ministro postą šeštadienį sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. Pasak jo, tą jis padarys jei tik sulauks pasiūlymo. 

Savo ruožtu I. Šimonytė savo feisbuko paskyroje parašė, kad krašto apsaugos ministro A. Anušausko atsistatydinimas nėra susijęs su kaip nors staiga pakitusia Lietuvos nacionalinio saugumo būkle ar neigiamomis žiniomis apie ministerijos veiklą. Pasak jos, tai yra susiję su lūkesčiu per šią kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.

"kad vėlesni ministro pareiškimai dėl galimo neskaidrumo viešųjų pirkimų srityje ją nustebino ir sukėlė nerimą"
Ministras : manau radau vagis..
Premjere: jei radai laikas tau trauktis ieskosim kuris nematys
Jokio skaidrumo ir paaiškinimo iš šimonytės nesulaukėme, kodėl ir ką reikėjo "daugiau ir greičiau" nuveikti per likusius pusę metų. Į ministro postą siūlomas kasčiūnas (kaip ir landsbergis) figūravo MG baltic byloje, nustatyta, kad jis dažnai vykdavo į pokalbius su MG baltic atstovais, bet koncervatorių partija išvengė teistumo. Jeigu kasčiūną paskirs į ministrus, žinant, kad MG baltic turi didžiulį interesą karinių statinių statybose, nieko nenustebins, jei konkursus vėl laimės tie patys teisti aferistai.
Kam mums neonaciu etikete?
Kam mums neonaciu etikete?
Murzos pavaduotoja padarys KAM ministru. Visiskas anekdotas:)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų