„Balandžio 6 dieną baigsis gyventojų judėjimo ribojimo galiojimas toks, koks yra dabar. Nes dabar jis yra visoms savivaldybėms. Prieš tai jis buvo daliai savivaldybių. Tai kitos savaitės pradžioje žinosime, kokia yra situacija, ar reikia daliai savivaldybių tą ribojimą palikti, galbūt jį modifikuoti.
Tarkim, leisti judėti žmonėms, kurie turi vakcinacijos ar neigiamo testo rezultatą, jeigu per tą laiką bus įmanoma techniškai įgyvendinti, kad policija galėtų tai patikrinti. Yra tikrai tų idėjų labai daug. Ir visas jas bandome tikrinti, kai kurias įgyvendinti“, – žurnalistams Seime antradienį sakė I. Šimonytė.
Ji patikino, kad dabartinis judėjimo ribojimas labiau susijęs su šventiniu laikotarpiu, todėl neplanuojama jo pratęsti.
„Iš esmės apribojimas labiau turbūt orientuotas į šventes ir tai, kad buvo daug diskusijų, kaip tos šventės turėtų atrodyti“, – sakė I. Šimonytė.
Judėjimo ribojimas galioja iki balandžio 6 dienos 24 val.
Karantino kol kas nekeis
Tai pat I. Šimonytė tvirtina, kad šią savaitę Vyriausybė neketina keisti karantino režimo. Galimi pakeitimai, anot premjerės, bus svarstomi po Velykų.
„Jokių siūlymų šią savaitę nebus, kadangi svarbu saugiai išgyventi ir atšvęsti, sutikti Velykas. Paskui, priklausomai nuo to, kokius matysime skaičius, kažkokių siūlymų iš Vyriausybės gali būti. Šią savaitę tikrai nekeisime karantino režimo“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Tiesa, premjerė neatmeta galimybės svarstyti kai kurių ekspertų siūlymus daliai veiklų veikti dienos metu, o vakarais jas uždaryti.
„Jeigu būtų būdas susitarti, kad dieną turime daugiau pasirinkimų, ką veikti ir kur eiti, bet vis dėlto vakare kontaktai yra mažinami, per kuriuos užsikrėtimas plinta, manau, tai galėtų būti gana sąžiningas susitarimas“, – svarstė I. Šimonytė.
Anot I. Šimonytės, susirgimai labiausiai plinta ne dėl to, kad gyventojai lankosi įvairiose vietose, o dėl to, kad susitinka šeimomis.
„Niekas labai negalvoja, kad didžiausias atvejų skaičius ateina, kad žmonės eina į knygyną, muziejų ar parduotuvę. Veikiausiai tai yra iš to, kad nesilaikoma tiesiog vieno namų ūkio taisyklių.
Dėl ko yra nesilaikoma, matyt, dėl to, kad pavargo dalis žmonių laikytis. Labai gaila, bet realybės nepripažinti irgi, matyt, neišeitų“, – sakė premjerė.
Vis dėlto kol kas premjerė nekonkretizuoja, kokių karantino pakeitimų galima laukti.
„Dabar jokio plano niekas nekuria. Yra aptarti tam tikri saugumo reikalavimai, kurie galėtų būti įgyvendinti. Dėl procento užimtų vietų, dėl kažkokių atskirų veiklų ir reikalavimų teatrams, kinams, atvirų, uždarų renginių“, – pridūrė I. Šimonytė.
Ji nenorėjo dabartinio išaugusio atvejų skaičiaus vadinti trečiąja banga.
„Aš tikrai nenoriu spekuliuoti epitetais. Taip, atvejų skaičius didėja kurį laiką, kaip tai vadinti, nežinau. Aš tai tiesiog vadinu epidemiologinės situacijos blogėjimu. Objektyviai epidemiologinė situacija blogėja, ypatingai blogėja aplink sostinę“, – sakė I. Šimonytė.
Premjerė pripažino, kad situacija Vilniuje kelia nerimą.
„Miestas didelis, žmonių daug, kontaktų irgi atitinkamai daug. Net jeigu čia tik situacija būtų prasta, jau ji keltų nerimą. Pagrindinis būdas kaip tai sustabdyti – sumažinti šiek tiek bendravimą. Jei jau bendraujama, tai bendrauti su kaukėmis, saugiu atstumu, atviroje erdvėje“, – teigė premjerė.
Karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio pabaigos.