Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad bus kviečiami vakcinuotis daugiau nei 100 darbuotojų turinčių įmonių kolektyvai. Tačiau pasak I. Šimonytės, didžiausiu prioritetu ir toliau išlieka vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys.
Šimonytė: prioritetas skiepyti rizikos grupes
Buvo nuspręsta leisti skiepytis įmonių, turinčių daugiau nei 100 darbuotojų kolektyvams, nors dar ne visi rizikos grupėms priklausantys asmenys yra paskiepyti.
„Čia yra du atskiri procesai ir tą reikia labai aiškiai suprasti. Dabar, per šias dvi savaites Lietuva gauna vakcinų „Pfizer“, „Modernos“ pirmajam skiepui 120 tūkst. dozių. Pirmos dozės, čia neskaitant revakcinavimo. Jeigu visos šitos vakcinos bus paskiepytos arba jeigu jomis bus paskiepyti žmonės 65+ amžiaus, mes bent vieną skiepą gavusių turėsime 70 proc. šių žmonių. Akivaizdu, kur yra prioritetai“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak jos, šiuo metu dėl visuomenėje vyraujančios nuomonės „AstraZeneca“ vakcina kaupiasi, tad premjerė sako nematanti tikslo vakciną kaupti, kai ja pasiskiepyti galėtų kiti norintys.
„Manau, kad nėra tikslinga tą vakciną kaupti ir laukti masinės vakcinacijos ten, kur yra dideli kolektyvai, ten, kur ji gali būti greitai panaudota. Jeigu žmonės norės skiepytis, paraleliai pagrindiniam skiepijimo procesui, kuris, žinoma, yra vyresnio amžiaus žmonės, tuos dalykus, manau, galima suderinti“, – sako premjerė.
Tačiau šiuo metu ir toliau, kaip sako premjerė, valstybės prioritetas yra kuo greičiau paskiepyti rizikos grupėms priklausančius 65+ amžiaus grupės žmones. Skiepyti didesnius kolektyvus būtų leidžiama dėl to, kad būtų kuo greičiau išnaudota kai kur besikaupianti „AstraZeneca“ vakcina.
Kol kas ministrė pirmininkė negalėjo patikslinti, kokių tiksliai įmonių kolektyvai galėtų skiepytis. Jos teigimu, tai turėtų patikslinti Sveikatos apsaugos ministerija.
Kada tiksliai būtų iš viso atsisakoma skiepijimo prioritetų ir būtų leista skiepytis visiems norintiems kol kas nežinoma, tačiau, premjerės teigimu, „nesame taip toli masinio vakcinavimo, kada registruotis galės visi.“
Planuojama, kad masinis vakcinavimas galėtų prasidėti pavasariui besibaigiant.
„Tai, kad apribojimai mažinami, nereiškia, kad turime nustoti būti sargūs“
Atlaisvinus judėjimo tarp savivaldybių ribojimus, pasirodė nuomonių, kad ribojimų verčiau nereikėjo atšaukti. Premjerė įspėja, kad priimti karantino atlaisvinimai reiškia ne ką kita, tik tai, kad žmonėms suteikiama daugiau atsakomybės.
„Kai yra apribojimai, vienai pusei blogai, kai nėra, kitai blogai. Dar kartą grįžtu prie to paties – tai, kad apribojimai yra mažinami, nes galbūt jie yra išsisėmę, galbūt žmonės per daug laiko eikvoja kūrybai, kaip tuos ribojimus apeiti, tai nereiškia, kad mes turime nustoti būti sargūs. Tai nėra Vyriausybės signalas, kad pandemija pasibaigė, viskas yra gerai. <…> Atsakomybės žmonėms yra daugiau, reiškia, įsivertinti, ar galiu vykti, ar saugu, ar tikrai neturiu rizikos užsikrėsti ar užkrėsti ką nors kitą, jos kaip tik daugiau žmonėms perduodama“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Lietuva iki šiol yra gavusi 717 tūkst. 245 vakcinos dozes, visos jos pristatytos į skiepijimo centrus. Juose iki šiol sunaudotos 596 tūkst. 505 dozės.
Šiuo metu yra 120 tūkst. 740 kol kas nepanaudotų vakcinos dozių.