„Nežinau, ar iš toli vertinti, ar iš arti, turint omenyje, kad ponia Agnė, panašu, pati suprato, kad padarė, manau, klaidą, kandidatuodama į šitas pareigas. Ir vertinu kaip teisingą sprendimą – sprendimą pasitraukti. O kaip neteisingą sprendimą – sprendimą dalyvauti toje atrankoje, nes žmonės kurie tegul patys ir nėra politinių partijų nariai, bet aktyviai ir aktualiai dalyvauja politikų politinėse kampanijose, tai jų dalyvavimas tokiose atrankose, žinoma, klausimų kelia“, – teigia premjerė I. Šimonytė.
Tiesa, politikė neatmeta galimybės, kad panašių abejonių būtų kilę ir tuomet, jeigu šias pareigas būtų pradėjusi eiti buvusi I. Šimonytės patarėja komunikacijai Rasa Jakilaitienė, kuri taip pat dalyvavo „Lietuvos geležinkelių“ konkurse užimti korporatyvinių reikalų vadovės pareigas.
„Šiaip pabandau įsivaizduoti, kas būtų atsitikę, jei tą atranką būtų laimėjęs kitas viešai žinomas žmogus. Tai tuomet būtume gvildenę, ar čia premjerė kažkaip kažkam davė nurodymą paskirti savo buvusią patarėją komunikacijos Lietuvos geležinkelių komunikacijos vadove, nors aš neturėjau supratimo nei kad tokia atranka vyksta, nei kas toje atrankoje dalyvauja“, – pažymėjo premjerė.
„Klausimų kelia ir „Lietuvos geležinkelių“ procedūros, bet aš dar neturėjau laiko į tai pasigilinti, nes iš formalios procedūros, kuri man buvo atsiųsta ir aprašyta, tai tarsi atrodytų, kad tuos dalykus turėjo išsiaiškinti žmonės, kurie priėmė sprendimą. Bet kaip ten atsitiko, tai reikia papildomai laiko išsiaiškinti“, – teigia premjerė.
Skandalas kilo, kai žurnalistas Edmundas Jakilaitis atkreipė dėmesį į interesų konflikto regimybę „Lietuvos geležinkelių“ korporatyvinių reikalų vadovės pareigas užėmus A. Belickaitei – artimai ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės draugei, ekonomikos ir inovacijų viceministro V. Jurgučio žmonai. Problema ta, kad „Lietuvos geležinkeliai“ yra kuruojami Susisiekimo ministerijos, kuria vadovauja irgi Laisvės partijos ministras Marius Skuodis.
I. Šimonytė apie M. Skuodžio vaidmenį žadėjo spręsti išsiaiškinusi viską, kaip vyko atranka „Lietuvos geležinkeliuose“. Premjerė pripažįsta, kad šiai Vyriausybei tenka nuolat aiškintis, kas ir kaip vyksta akcinėje bendrovėje „Lietuvos geležinkeliai“, kurios 100 proc. akcijų priklauso valstybei. Pasak politikės, to negalima pavadinti sklandžiu darbu, bet toks yra gyvenimas: jame pasitaiko ir klaidų, ir piktybiškumo.
„Visi ministrai turi mano pasitikėjimą kol neįrodyta kitaip“, – pažymėjo I. Šimonytė.
Kilus pasipiktinimui V. Jurgutis ir A. Belickaitė paskelbė atsistatydinantys. Prezidentas Gitanas Nausėda užsiminė, kad apie sprendimus turėtų pagalvoti ir pati ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė, bet ši sakė nematanti argumentų atsistatydinimui. Premjerė I. Šimonytė teigia davusi sau naujametinį pažadą minimizuoti komentarus apie prezidento pasisakymus.
„Aš daviau sau naujametinį pažadą minimizuoti komentarus apie tai, ką sako prezidentas. Kuo arčiau bus prezidento rinkimai, tuo uoliau stengsiuosi laikytis to laikytis, nes manyčiau, kad nemažai iš tų komentarų jau yra iš tam tikros rinkiminės kampanijos dalis ir tikrai nenoriu užsiiminėti whataboutizmu, bet kadangi internetai nieko nepamiršta, tai daug dalykų patys internetai pačiam prezidentui priminė, aš nematau reikalo to kartoti. Dar kartą: manau, kad A. Armonaitės jokio dalyvavimo ir ryšio su šita situacija, išskyrus tai, kad ji pažįsta ponią A. Belickaitę galbūt artimiau, galbūt draugauja, aš nematau. Jokio sprendimo, jokios įtakos, neturiu jokios informacijos, kad buvo daroma kokia nors įtaka “ – teigia I. Šimonytė.
Whataboutizmu vadinamas reiškinys, kai į priešininko argumentus reaguojama gynybiškai ir pabrėžiama, jog priešininkas pats elgiasi taip pat, kuo kaltina kitus. Lietuviškai tai atitinka posakį: kuo pats kvepia, tuo ir kitą tepa.