Iš buvusios Nemuno aukštupio vandentvarkos investicinės programos, dabar pakeitusios pavadinimą į Europos Sąjungos struktūrinės paramos programą vandentvarkos objektams statyti bei plėsti, Alytaus rajono savivaldybė gavo finansavimą tik projektui „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Simne”.
Projektas finansuotas iki 7 mln. 87 tūkst. litų, o jo visa vertė - beveik 8 mln. litų. Kitą dalį reikalingų lėšų iš savo biudžeto skiria rajono savivaldybė.
Pagal projektą vykdomos vandentiekio, nuotekų tinklų ir nuotekų siurblinės statybos pradžia laikomas pernykščio rugpjūčio vidurys. Darbai, kaip teigė rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurimas Truncė, turi būti padaryti šiemet iki spalio pabaigos. Nuogąstaujančiuosius dėl šiuo metu išrausto miestelio direktorius ramina, kad šaligatviai, gatvių danga, aplinka bus sutvarkyti už savivaldybės lėšas.
Didžiausi darbai - šiaurinėje Simno dalyje
Iki vandentvarkos projekto vykdymo Simne centralizuoto vandens tiekimo paslaugomis naudojosi 38 proc., nuotekų šalinimo paslaugomis - 27 proc. gyventojų.
Projektą įgyvendinus vandentiekį galės turėti jau 54 proc., o nuotekų šalinimą arba kanalizaciją - 41 proc. simniškių.
Kaip sakė rajono savivaldybės administracijos direktorius A.Truncė, be centralizuotų nuotekų tinklų liks Simno dalis prie Giluičio, o šiaurinė miestelio dalis, neturėjusi vandentiekio ir kanalizacijos tinklų, juos įrengus nustos teršusi Simno ežerą.
„Aš suprantu simniškius, kuriuos vargina dėl atliekamų darbų kasami šaligatviai, gatvės, kartais net po kelis kartus. Tačiau dėl aukšto gruntinio vandens lygio iš tiesų grunto kasimo sąlygos yra sudėtingos. Reikia suprasti, jog tranšėjos kasamos žemiau vandens lygio, kasama žemė sunki, todėl realu, jog gali atsitikti ir neplanuotų dalykų”, - simniškius guodė direktorius.
Vandentvarkos darbus Simne vykdo savivaldybės skelbtą konkursą laimėjusi Vilniaus bendrovė „Pireka”. Konkurso sąlygos ir atliekami darbai, pasak A.Truncės, buvo derinami su Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra. Subrangovu „Pireka” pasirinkusi Marijampolės bendrovę „Žemkasta”.
Vykdant projektą Simne bus nutiesta beveik po 4 kilometrus vandentiekio ir nuotekų tinklų, pastatyta nuotekų siurblinė, įrengti lauko elektros tinklai bei įrenginiai iki apskaitos skydo. Vandentiekio ir nuotekų tinklai rengiami K.Sakalausko-Vanagėlio, S.Dariaus ir S.Girėno, Naujojoje, Šviesos, Žaliojoje, Ežero, Saulėtekio ir Alytaus gatvėse, nuotekų siurblinė - S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje.
Miklusėnų vandentvarkos projektas - per „Dzūkijos vandenis”
Vykdant Simno vandentvarkos projektą, dar buvo planuota pakloti vandentiekio ir nuotekų tinklus Mergalaukyje bei Kalesninkuose, rekonstruoti senus, tačiau pristigo lėšų. Rajono savivaldybė, turėdama Mergalaukio minėtų tinklų įrengimo projektą, ieškos finansavimo darbams.
A.Truncės teigimu, apie pusę Daugų miestelio neturi vandentiekio ir kanalizacijos tinklų. Iš buvusios Nemuno aukštupio vandentvarkos investicinės programos vandentiekio, nuotekų tinklų bei nuotekų valyklos rekonstrukcijai Daugų mieste, kaime ir Salos kaime europinių lėšų kol kas nesulaukta. Turint techninį šių darbų projektą, kuris savivaldybei kainavo 230 tūkst. litų, taip pat bus ieškoma kiek įmanoma greitesnės finansinės paramos.
Iš minėtos programos dar buvo tikėtasi finansavimo Butrimonių, Krokialaukio, Punios vandentiekio ir nuotekų tinklų statybai bei plėtrai, tačiau rajono savivaldybės administracijos specialistai nieko paguodžiančio negali pasakyti. Buvusioje Nemuno aukštupio vandentvarkos investicinėje programoje, lėšas gaunančioje iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, dėl tuo pat metu pabrangusių darbų ir padidėjusių medžiagų kainų tiesiog pristigo lėšų.
A.Truncės tvirtinimu, šiais metais, gavus finansavimą iš tos pačios programos kaip Simne, turi prasidėti vandentiekio ir nuotekų tinklų statyba rajonui priklausančios Miklusėnų gyvenvietės senojoje dalyje. Tačiau ši gyvenvietė pagal buvusios Nemuno aukštupio vandentvarkos programos investicijas pateko į Alytaus miesto zoną, todėl Miklusėnų vandentvarkos projektas bus vykdomas per „Dzūkijos vandenis”.
Preliminari jo vertė - apie 10 mln. litų. Rajono savivaldybė numačiusi prisidėti maždaug 2 mln. litų.
Eičiūnai ir Kumečiai gali tikėtis geresnio vandens
Per pastaruosius penkerius metus beveik visose rajono gyvenvietėse, kuriose yra daugiau nei 50 vandens vartotojų, pastatyti geležies šalinimo iš vandens įrenginiai.
Pasak A.Truncės, kadangi daugeliu atvejų šie įrenginiai statomi įrengiant ir naują vandens gręžinį, darbai atsieina nuo 300 iki 350 tūkst. litų.
Geležies šalinimo iš vandens įrenginių iš didesnių gyvenviečių dar neturi Eičiūnai ir Kumečiai. Rajono savivaldybės administracijos direktorius patikino, kad šiose gyvenvietėse minėti įrenginiai turėtų būti pastatyti dar šįmet, nes finansinės paramos tikimasi sulaukti iš specialios Žemės ūkio ministerijos programos.
Alma Mosteikaitė