Beveik pusantro dešimtmečio laukti ir šį pavasarį pradėti Simno aikštės (Simno m., Alytaus r.) rekonstrukcijos darbai pateikė nelauktą netikėtumą. Archeologai, atlikdami tyrinėjimus, surado kapavietę.
Simniškiai savo miesto centre esančią aikštę jau seniai norėjo sutvarkyti ir joje pastatyti paminklą kovotojams už Lietuvos laisvę. Dėl šių reikalų jie paeiliui kreipėsi į kelių kadencijų tarybas, prašė ne vieno mero, kurie vadovavo savivaldybei. Šiemet Simno bendruomenės norai pradėjo pildytis.
Alytaus r. savivaldybė kartu su Olecko savivaldybe (Lenkijos Respublika) parėjo vykdyti bendrą projektą ,,Pasienio turizmo plėtra - palikimas ateities kartoms". Abiejų savivaldybių merai - Algirdas Vrubliauskas ir Vaclavas Olševskis pasirašė partnerystės sutartį, kurią įgyvendinant numatoma rekonstruoti istorinį ir kultūrinį paveldą turinčias Simno ir Olecko aikštes bei jas pritaikyti bendruomenių reikmėms.
Simno aikštę ruošiamasi išgrįsti lauko akmenimis bei granito trinkelėmis, pastatyti suoliukus ir šiukšliadėžes, įrengti apšvietimą, sutvarkyti aplinką. Čia, Simno centre, ruošiamasi pastatyti paminklą Simno, Alytaus r. ir visos Lietuvos kovotojams už laisvę. Alytaus r. garbės pilietis, žinomas skulptorius Antanas Kmieliauskas savivaldybėje sudarytai darbo grupei jau pristatė keturių iš molio sukurtų paminklų maketus.
Nuspręsta, kad toliau bus svarstomas siūlymas, pagerbiant visų kovotojų už laisvę atminimą pastatyti paminklą moteriai - motinai. Įgyvendinant projektą bus atnaujintas ir šalia aikštės esantis kultūros centras. Iš Europos Sąjungos Europos regioninio plėtros fondo projektui Simne numatyta skirti per 4 mln. litų. Prieš pradedant aikštės Simne rekonstrukcijos darbus, tyrimus atlieka B. Dakanio įmonės ,,Senų senovė"archeologai. Jų darbas tikrai turi tikslą, nes jau surasta molinių puodų šukių, papuoštų banguotąja keramika, ornamentais. Šie radiniai įrodo, kad XIV a. žmonės čia jau gyveno. Bet archeologai aptiko ir netikėtą radinį, kasdami griovį, 1,5 m gylyje, vieną po kitos pamatė 4 žmonių kaukoles.
Kadangi netoliese teka požeminis šaltinis, greitai ant netikėtų radinių užvirto nuošliauža. Po kelių dienų tyrėjai karstus dar kartą atkasė ir pagal šalmą, pusbačius ir rastą rožinį nusprendė, kad čia palaidoti per Antrąjį pasaulinį karą žuvę vokiečių kariai. Tuomet palaikus vėl užkasė. Pasak archeologo, paveldosaugos eksperto Broniaus Dakanio, labai įmanoma, kad aikštėje palaidotų kareivių yra ir daugiau. Jis teigė, kad juos galės pasiimti vokiečių kapų globos tautinė sąjunga ,,Pamiršti kariai", o pagal projektą numatyta, kad toje vietoje augs veja.
Vis tiks apie radinį archeologai pranešė Alytaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui (PK). Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos Alytaus teritorinio padalinio vedėjas Vytautas Kolesnikovas ,,Ūkininko patarėjui" sakė, jog atrastais palaikais turi rūpintis teisėsaugos institucijos, privalo būti atlikta jų ekspertizė.
Alytaus apskrities vyriausiajame PK jau pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl mirties priežasties nustatymo. Prokurorai kreipėsi ir į paveldosaugininkus. Simne apsilankė KPD Alytaus teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė, dr. Margarita Janušonienė ir vyriausioji specialistė Dalia Lungevičienė. M. Janušonienė sakė, jog įmonės ,,Senų senovė" archeologai pasielgė neteisingai, kad vėl užkasė surastus žmonių palaikus. Iš karto juos reikėjo iškasti, tuomet atlikti ekspertizę.
Alytaus vyriausiojo PK Valdymo poskyrio specialistė Simona Ludavičiūtė informavo, kad visi darbai Simno aikštėje laikinai yra sustabdyti.
Beje, šių metų rugpjūčio mėnesį Simne ruošiamasi surengti tautinių dainų ir šokių šventę, kurioje dalyvautų pasienio meno mylėtojų kolektyvai. Tikimasi, jog ji taps tradicine ir ta proga čia mielai lankysis turistai.
Laima Stankevičiūtė