Jis sako dėl to pirmadienio vakarą išsiuntęs laišką premjerui, bet atsakymo dar negavęs.
„Yra sprendimas, kuriame – trys punktai. Vienas – apie tai, kad kiekvieną patalpą vyriausiasis epidemiologas turi patikrinti. Tai tampa faktiškai neįmanoma nustatyti, kad tokia patalpa gali būti žmogaus namuose, nes epidemiologas neprilakstys – tai apriboja patalpų skaičių. Kitas punktas kalba apie grįžusius iš užsienio – sutikčiau, kad tai yra logiška, nors manyčiau, kad turi būti viena kita išimtis“, – BNS antradienį sakė R. Šimašius.
Anot jo, daugiausiai problemų kelia ministro nurodymas, kad savivaldybės patalpose turi būti izoliuojami visi užsikrėtę koronavirusu, net kai jiems pasireiškia lengvi simptomai. R. Šimašius sako, kad būtų prasminga vadovautis medikų rekomendacijomis, jog apie 60 proc. sergančiųjų koronavirusu galima gydyti namuose, nes priešingu atveju sveikatos sistema ima šlubuoti.
„Šiandien vietų mums dar pakanka, turime daugiau negu tūkstantį. Problema bus rytoj, ar tuo atveju, kai ji įsibėgės. Turime suvokti, kad nors ir turime pusantro šimto sergančiųjų Lietuvoje, reikėtų tai dauginti maždaug iš dešimties. Ir ta banga dar tik ateina“, – teigė R. Šimašius.
Jis primena apie pesimistines kai kurių epidemiologų prognozes, jog persirgti COVID-19 gali iki dviejų trečdalių gyventojų populiacijos, o tai reikštų, kad savivaldybėms reikėtų priimti bent trečdalį gyventojų.
„Tai gali atvesti prie skaičių, kad idealiai visus nustačius, žmonių, kuriuos reikia laikyti savivaldybių patalpose, Lietuvoje bus bent milijonas. Aišku, kad tai daro tokio nutarimo realizavimą neįmanomu. Nebent laikysimės tos pačios politikos, žmonės nesitirs, mes nenustatysime, tada jų laikyti patalpose nereikės“, – tvirtina sostinės savivaldybės vadovas.
Jis ragino palikti galimybę gydyti žmones ambulatoriškai, leisti jiems likti saviizoliacijoje namuose. R. Šimašius siūlo sekti Lenkijos pavyzdžiu, kai kai kuriais atvejais tai, kaip žmonės laikosi karantino režimo, galima stebėti per specialias mobiliąsias programėles.
A. Verygos sprendimas numato, kad visi iš užsienio grįžę asmenys ir neturintys koronaviruso simptomų privalomai 14 dienų bus izoliuojami savivaldybių patalpose. Taip pat numatyta, kad į savivaldybių parengtas patalpas turi būti gabenami visi, net ir lengva koronaviruso forma šiuo metu sergantys gyventojai.
Planai premjerui imtis vadovavimo ekstremaliai situacijai – sveikintini
Vilniaus meras Remigijus Šimašius sveikina planus, jog premjeras Saulius Skvernelis perimtų vadovavimą valstybės ekstremalios situacijos operacijoms iš sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos.
„Tai būtų gal ir sveikintinas dalykas, nes akivaizdžiai matosi, kad premjeras galbūt daugiau įgūdžių turi stresinėse situacijose, joms įveikti. Manau, kad tų klaidų būtų mažiau. Matosi, kad nuo to laiko, kai premjeras ėmėsi daryti, ką pats daro, geriau vyksta reikalai“, – BNS antradienį sakė R. Šimašius.
Jis labiausiai kritikuoja A. Verygos sprendimą nuo antradienio įvesti prievolę savivaldybėms savo patalpose uždaryti į karantiną visus sergančius COVID-19. Iki šiol jie galėjo būti izoliuojami namuose.
Pasak mero, šie nurodymai apsunkins kovą su COVID-19, nes augant užkrato mastui gali pritrūkti laisvų patalpų savivaldybėse, bus eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, jų mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes.
R. Šimašius taip pat ragina ministrą leisti paimti daugiau ėminių dėl koronaviruso mobiliuosiuose patikros punktuose.
„Sveikatos apsaugos ministro nurodymas, bent dar vakar vakare, nebuvo pakeistas dėl procedūrų, kaip tai daryti. Grubiai tariant, kas dešimt minučių ėminiai yra paimami, galėtumėme tai daryti dažniau, dvigubai tikrai. Tai dirbame ne visu pajėgumu“, – teigė sostinės savivaldybės vadovas.
Anot jo, apsaugos priemonėmis sostinės medikai savivaldybės ir visuomenininkų iniciatyva aprūpinti „bent kelioms dienoms“, tačiau jų gali pritrūkti, taip pat dar trūksta plaučių dirbtinio ventiliavimo įrangos.
A. Veryga antradienį LRT radijui tvirtino, kad sparčiai besikeičianti situacija kovojant su koronavirusu peržengia sveikatos sistemos ribas, todėl jos valdymą ir koordinavimą gali perimti premjeras. Krašto apsaugos ministras Raimondas Karoblis anksčiau teigė, kad pasikeitimas gali įvykti trečiadienį.
***
Daugiau apie Vyriausybės veiksmus kovoje su koronavirusu žiūrėkite čia: