Dėl reguliacijos stokos visuomenėje kyla vis daugiau diskusijų apie elektroninių cigarečių žalą organizmui, šių gaminių prieinamumą nepilnamečiams.
„Šiuo metu elektroninių cigarečių rinką reguliuoja bendri Lietuvos Respublikos įstatymai. Įmonės importuojančios šios gaminius iš ne Europos Sąjungos šalių muitinėje privalo pateikti visus reikiamus sertifikatus, muitinėje šios prekės yra stabdomos, eina vadinamuoju raudonuoju kanalu, kiekviena prekė yra tikrinima ar ji turi reikiamą CA ženklą. Kai importuojant skysčius įmonės ne maisto produktų inspekcijai pateikia duomenų saugos lapus, kuriuose yra nurodoma tiksli elektroninių cigarečių skysčių sudėtis. LR įstatymai nustato, kad skysčiai, kurių sudėtyje nikotino koncentracija viršije 0,9 procento jų mažmenoje pardavinėti negalima. Ne maisto produktų inspekcijos pareiga reguliuoti elektroninių cigarečių prekybą mažmeninėje rinkoje", - sakė elektroninių cigarečių asociacijos pirmininko pavaduotojas Lukas Kaleinikovas.
Lietuvoje veikia 32 specializuotos elektorninių cigarečių parduotuvės. Vienas asociacijos tikslų – reglamentuota rinka. 2016 metais gegužę visos ES narės turės perkelti naują tabako gaminių direktyvą į nacionalinę teisę, o šiuo metu šią rinką reguliuoja tik bendrieji įstatymai, kurie iš esmės nedetalizuoja šios rinkos.
"Mes siekiame, kad nebūtų laukiama 2016 metų ir direktyva būtų perkelta anksčiau, rinka sureglamentuota dar anksčiau. Svarbiausias uždavinys, kad šie gaminiai nebūtų prieinami nepilnamečiams asmenims. Direktyvoje yra nurodytas šis apribojimas, tačiau kyla klausimų dėl pareinamojo laikotarpio ir šių gaminių prieinamumo nepilnamečiams. Visi asociacijos nariai pasirašytinai pasižadėjo neparduoti šių gaminių ir jų priedų asmenims iki 18 metų", - pasakojo L. Kaleinikovas.
Elektroninės cigaretės - alternatyva tabako gaminiams
Užsienio teismai pripažino, kad tai yra alternatyvi prekė tabako gaminiams ir tokių prekių ribojimas pažeistų lygios konkurencijos principą. Mokslinių įrodymų, kad elektroninės cigaretės padeda metant rūkyti nėra. Tačiau tabako gaminiu elektroninių cigarečių taip pat negalima laikyti, pripažinta, kad jos yra alternatyva tabako gaminiams.
"Elektroninių cigarečių rinką reglamentuoti turėtų naujoji tabako produktų direktyva, kur šios cigaretės vadinamos naujaisiais tabako gaminiais. Direktyva reglamentuoja jas kaip produktą, aparatą, techninę dalį. Dėl skysčių reglamentavimo numatyta viršutinė nikotino lygio riba – 20mg/ml. ES komisija savo išvadoje argumentavo, kad toks nikotino lygis atstoja nikotino pasisavinimą su įprastais tabako gaminiais", - teigė elektroninių cigarečių asociacijos pirmininkas Tomas Karužas.
Reglamentuota rinka saugesnė
Kai elektroninių cigarečių rinką reguliuoja tik bendrieji įstatymai trūksta detalizavimo, todėl šie gaminiai gali lengvai pakliūti ir į nepilnamečių rankas, be to nėra griežtai ribojamas skysčio, turinčio nikotino kiekis, pavyzdžiui, direktyvoje numatyta skysčio patekimo į rinką talpa 10ml, o šiuo metu nėra ribojama. Taip pat numatyta, kad kapsulės dedamos į elektroninę cigaretę turi būti iki 2 ml, o elektroninių cigarečių reklama bus draudžiama visoje elektroninėje erdvėje. Be to, įsigaliojus direktyvai būtų baudžiami tie, kurie jos nesilaiko.