Daugiau negu pusė Šiaulių studentų — antisanitarinėmis sąlygomis gyvenantys, alkani ir depresyvūs jaunuoliai, kurie gali sau leisti pavalgyti tik kartą per dieną. Tokias išvadas, atlikę tyrimą, pateikė Šiaulių universiteto dėstytojai, rašo „Šiaulių kraštas“.
Alkani ir universitete, ir namie
„Galime turėti labai rimtų problemų dėl studentų sveikatos. Po apklausos paaiškėjo, kad vieną kartą per dieną valgo ir visą laiką jaučia alkį daugiau nei pusė studentų, ir tik 7 procentai jų — nealkani“, — posėdyje, skirtame miesto jaunimo sveikatai, sakė Šiaulių savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos (BST) pirmininkas Jūra Vladas Vaitkevičius.
Šiaulių universitete studijuoja beveik 11 tūkstančių studentų, iš kurių beveik 5 tūkstančiai dieninio skyriaus, tačiau Šiaulių universiteto dviejose valgyklose pavalgyti išgali 16 procentų studentų, 55 procentai ten nevalgo, ir 29 procentai studentų valgykloje pavalgo kartais.
„Kas ketvirtas negauna karšto maisto. Prieš dvylika metų atsiradęs pietų laikas — nuo 13 iki 14 valandos — suteikia galimybę pavalgyti, tačiau ne visi studentai dėl laiko ir pinigų stygiaus gali sau tai leisti. Kai kurie fakultetai panaikino ir šias neilgas pietų pertraukas. Kada jaunimui valgyti?“, — klausė J. V. Vaitkevičius.
Kamuoja depresija
Biomedicinos mokslų daktaras, docentas, Medicinos pagrindų katedros vedėjas J. V. Vaitkevičius pabrėžė, kad studentų nuolatinis alkis provokuoja ligas. Jaunimas kenčia virškinimo sistemos negalavimus, itin daug studentų kamuojami depresijos ir kitų ligų.
Gyvenimas antisanitariniuose bendrabučiuose
Šiaulių visuomenės sveikatos centro (ŠVSC) direktorius Krizentas Kameneckas teigia, kad studentai ne tik blogai maitinasi, bet ir gyvena antisanitarinėmis sąlygomis.
Direktorius patikino, kad po atlikto patikrinimo specialistai nerado nė vieno mieste studentų bendrabučio, kuris atitiktų higienos reikalavimus. Pabrėžė, kad apgailėtinos būklės bendrabučiuose būtina kuo skubiausia atlikti renovaciją, o juose esanti „švara — ne rodiklis“.
Ne tik ŠU, bet ir kituose miesto mokymo įstaigų bendrabučiuose studentai gyvena šaltai, vos 12— 17 laipsnių temperatūroje, durys, dušai, kitos patalpos, stogas neatitinka higienos normų nustatytų reikalavimų ir, pasak K. Kamenecko, „nori-nenori“ bendrabučiai turės būti sutvarkyti.
Natalija Kondrotienė