• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių policininkai konkuravo su banditais

Generalinė prokuratūra Panevėžio apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai padarius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus pateikti 18 asmenų. Tarp jų – ir visas pulkas policijos pareigūnų iš Šiaulių.

Didelė dėmė

Generalinės prokuratūros išplatintame parnešime rašoma, kad buvę ir esami Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) pareigūnai, šio komisariato pareigūnai ir kiti asmenys kaltinami tuo, kad dalyvaudami nusikalstamo susivienijimo veikloje, pagrobė ir pasisavino svetimą turtą, kyšininkavo papirkdami valstybės tarnautojus, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir viršijo įgaliojimus, neteisėtai disponavo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, turėdami tikslą platinti neteisėtai pasisavino įvairius narkotinių medžiagų kiekius ir jais disponavo, suklastojo dokumentus, davė melagingus parodymus, melagingai pranešė apie nebūtą nusikaltimą ir suklastojo įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti.

Nors išaiškinant korumpuotus pareigūnus didžiausią darbą atliko Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai, tačiau tokių pareigūnų buvimas policijos gretose yra gan didelė dėmė policijos mundure. Tyrimą organizavęs bei jam vadovavęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gedvydas Norkūnas sakė, kad jis nepamena tokio masto su pareigūnais susijusios bylos. Ištikrųjų tų dėmių ant pareigūnų uniformų būta ir anksčiau, tačiau dažniausiai policininkai įkliūdavo ir įkliūva pavieniui – kas paėmęs kyšius, kas piktnaudžiavęs tarnyba, kas girtas už vairo padaręs avariją. Pareigūnai buvo teisiami ir už seksualinį priekabiavimą, ir už savivalę. Tiesa, „Akistata“ savo archyvuose rado bylą, kurioje policininkai, tarp kurių ir komisaras, buvo nuteisti už plėšikavimus. Apie šią bylą kiek vėliau, o dabar sugrįžkime prie Šiaulių pareigūnų bylos.

REKLAMA
REKLAMA

Geriausieji – už grotų

Viešai apie ją buvo prabilta pernai sausio mėnesį. Tuomet skandalas dėl policininkų, galimai prekiavusių narkotikais, sudrebino ne tik Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, bet ir visą Lietuvos policiją. Tai buvo vienas tų retų atvejų, kad pareigūnai, kurie turi gaudyti narkotikų prekeivius, kartu su savo vadu užsiėmė narkotikų prekyba.

REKLAMA

Sausio 23-iąją, atvykę į darbą, keturi ONTB 4-ojo (Narkotikų kontrolės) skyriaus kriminalistai buvo sulaikyti ir iškart išgabenti į Vilnių, į Policijos departamentą. Tame skyriuje, Šiauliuose, dirbo šeši ar septyni pareigūnai. Tad patys spręskite, kaip jie dirbo. Tuomet buvo kalbama, kad sulaikytieji pareigūnai jau keletą metų, per kratas radę narkotikų, protokoluose nurodydavo kitą kiekį. Likusį – pasisavindavo ir atiduodavo kvaišalų prekybos tinklams. O tai ir policininkams, ir jų talkininkams atnešdavo nemažą pelną.

REKLAMA
REKLAMA

Per kratas buvo rasta ne tik litų, bet ir JAV dolerių bei didelis kiekis narkotikų. Šiaulių rajone esančiose sodybose kilogramai kokaino ir marichuanos buvo rasti užkasti žemėje. Kvaišalus pareigūnai laikė ne tik įrengtose slėptuvėse, bet ir darbe.

Iš pradžių Vilniaus apylinkės teismas leido trims mėnesiams suimti policijos pareigūną Ričardą Pocių, dviems mėnesiams – jo kolegą Gediminą Motiejūną. Jų viršininkui Tomui Ruchtinui buvo skirtas dviejų mėnesių suėmimas. Šis pareigūnas į Šiaulius buvo atkeltas iš Telšių 2011 rugpjūtį. Tai buvo paaukštinimas pareigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tos pačios sausio 23-iosios popietę Šiaulių apskrities vyriausiojo komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas surengė spaudos konferenciją, tik iš esmės jis jokios informacijos nepateikė. Akivaizdžiai nusiminęs apskrities policijos vadovas kalbėjo, kad šis įvykis Šiaulių teisėsaugininkams labai nemalonus, vis dėlto policijoje negali būti ir nebus taikstomasi nė su menkiausiu pareigūnų nesąžiningumu. Jis tik sakė, kad visi sulaikytieji pareigūnai yra tikri profesionalai, vidaus reikalų sistemoje dirbo nuo aštuonerių iki dvylikos metų. Anot E. Lapinsko, skyriaus darbo rezultatai buvo geri, drausminių nuobaudų ten dirbę pareigūnai neturėjo. Netgi atvirkščiai – dar užpernai rudenį nieko neįtariantys Šiaulių policijos vadovai šiuos „uniformuotus vilkolakius“ išrinko geriausiais Šiaulių apskrities pareigūnais ir nominavo Policijos departamente rengiamam kasmetiniam respublikiniam profesiniam „Metų seklio“ konkursui.

REKLAMA

T. Ruchtino vadovaujami 4-ojo skyriaus kriminalistai 2011 metais užregistravo 88, o 2012-iaisiais – 63 su kvaišalų disponavimu ir jų platinimu susijusius nusikaltimus. Nors 2012-aisiais jie iškėlė mažiau baudžiamųjų bylų, konfiskuotų narkotikų kiekis buvo didesnis, todėl tada dar nedemaskuoti T. Ruchtino „vilkolakiai“ buvo išrinkti geriausiais Šiaulių apskrities kriminalistais.

Tuo metu komisariato viršininkas, kuris šiemet vasario 3-ąją Šiaulius iškeitė į Panevėžį, dar, ko gero, nežinojo, kad tų keturių pareigūnų sulaikymas tik didelio darbo pradžia, o įtariamų policininkų yra ir daugiau. Vėliau vienam iš pirmųjų sulaikytų, kuris, matyt, ėmė duoti parodymus, kardomoji priemonė buvo pakeista švelnesne, tačiau ikiteisminio tyrimo izoliatoriuje buvo uždaryti dar keli pareigūnai, o įtarimai pareikšti net aštuoniems. Tarp jų ir dar vieno (2-ojo) skyriaus viršininkui Remigijui Zykui. Jis buvo sulaikytas liepos 15-ąją, o dar trys pareigūnai – rugpjūčio pradžioje.

REKLAMA

Dabar, kai byla jau baigta, teismo už grotų laukia buvęs skyriaus viršininkas R. Zykas, tyrėjai R. Pocius ir Gediminas Aina. Tie, kurie mažiau prisidėję prie gaujos arba tie, kurie prisipažino, buvo paleisti į laisvę ir dabar jiems taikomos švelnesnės kardomosios priemonės.

Grobė ir cigaretes

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2012 metais. Kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktiems duomenims patvirtinus gautą informaciją, buvo sudaryta ikiteisminio tyrimo grupė iš Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnų. Tyrimo grupei vadovavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, 2011 metais penki Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnai susibūrė į nusikalstamą susivienijimą, veikusį iki 2013 metų vasaros. Gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, jie rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.

REKLAMA

2012 metų pavasarį Šiaulių ir Kauno apskrities VPK pradėtuose ikiteisminiuose tyrimuose dėl kokaino, rasto Kaune, Šiauliuose ir kitose Lietuvos vietovėse esančiose parduotuvėse, kaltinamieji pasisavino 4 paketus kokaino, kuriuose buvo ne mažiau kaip 2,4 kilogramo narkotikų, ir jo dalį realizavo.

Atlikdami kratas bei kitus procesinius veiksmus Šiaulių apskrities VPK ONTB atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose, kaltinamieji įtariami grobę daiktus ir pinigus, kartu su kitais trimis Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnais grobę ir realizavę dešimtis dėžių nelegalių cigarečių, klastoję baudžiamųjų bylų dokumentus, pasisavinę ir realizavę dalį narkotinių medžiagų, likusią dalį paslepiant. Nusikaltimus vykdę policijos pareigūnai už keliolikos tūkstančių litų kyšį kaltinami paleidę sulaikytą įtariamąjį.

REKLAMA

Nusikalstamo susivienijimo veikla išsiplėtė ir tarptautiniu mastu, kai tie patys Šiaulių apskrities VPK pareigūnai, veikdami Lietuvoje ir Nyderlandų Karalystėje, už palankius sprendimus baudžiamojoje byloje reikalavo ir priėmė didesnį nei 250 MGL vertės kyšį. Duomenis apie šios nusikalstamos veikos padarymą Lietuvos pareigūnams pavyko surinkti bendradarbiaujant su Eurojustu.

Išsigalvojo nusikaltimą

Keturi Šiaulių apskrities VPK ONTB pareigūnai ir kiti du komisariato pareigūnai taip pat kaltinami tuo, kad melagingai pranešė apie nebūtą nusikaltimą, suklastojo įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti, davė melagingus parodymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai Lietuvos apeliacinis teismas Šiaulių tardymo izoliatoriaus pareigūnams nurodė nedelsiant paleisti į laisvę neteisėtu labai didelio kiekio kanapių ir jų dalių laikymu kaltinamą šiaulietį Jurijų (48 m.).

Jis į tų, kaip vėliau paaiškėjo, korumpuotų pareigūnų rankas įkliuvo vasario 2-ąją ir nuo tos dienos buvo areštuotas. Tuomet Šiaulių miesto apylinkės teismas įtariamuosius – kartu buvo sulaikytas Jurijaus sūnus Anatolijus (28 m.) ir Pasvalio gyventojas Marijus K. (34 m.) – už grotų pasiuntė trims mėnesiams, o vėliau tas terminas nuolat buvo tęsiamas, kol žodį tarė Apeliacinis teismas.

REKLAMA

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas šiaulietis, kuris ilgą laiką gyveno Ispanijoje, neprisipažino nusikaltęs. Jis ir jo advokatas teigė, kad baudžiamoji byla yra suklastota ir remiasi tik liudytojų, kurie yra policijos pareigūnai, parodymais. O šie pareigūnai yra patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimu. Kaltinamasis taip pat nurodė, kad, nagrinėjant bylą, paaiškėjo, jog šioje baudžiamojoje byloje buvo klastojami duomenys, dokumentai, liudytojas buvo verčiamas duoti melagingus parodymus, buvo manipuliuojama daiktiniais įrodymais, todėl bylą teko nutraukti. Dabar Jurijus yra liudytojas pareigūnų byloje.

REKLAMA

Dirbo sparčiai

Buvęs Šiaulių apskrities VPK ONTB viršininkas T. Ruchtinas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimu, kartu su pavaldiniu neteisėtai įgijus, laikius ir gabenus didelį kiekį narkotinių ir psichotropinių medžiagų, turint tikslą jas parduoti ar kitaip platinti. Žinodamas apie pavaldinio vykdomą nusikalstamą veiką jis iš anksto pažadėjo netrukdyti pareigūnui ir taip šalino kliūtis nusikaltimo darymui.

REKLAMA
REKLAMA

Šis sudėtingas ikiteisminis tyrimas apėmė daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų, pranešimai apie įtarimus įteikti daugiau kaip 40 asmenų. Dėl kruopštaus Policijos departamento Imuniteto valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų darbo bei itin glaudaus ir sėkmingo bendradarbiavimo su Generalinės prokuratūros pareigūnais tyrimas baigtas per gana trumpą laiką.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo atskleistos ir kitos nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kurias galėjo padaryti kiti asmenys. Tyrimas dėl šių nusikalstamų veikų tęsiamas.

Už šioje baudžiamojoje byloje padarytas nusikalstamas veikas griežčiausia Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki 15 metų.

Komisaro draugystė

Panaši policininkų plėšikų gauja policijoje veikė ne taip toli nuo Šiaulių, Kelmėje. Ten policininkai dirbo ranka rankon su banditais. Lygiai prieš 20 metų buvo nuteisti net šeši Kelmės policininkai. Kadangi bausmes buvę policininkai jau senai atlikę, tai jų pavardžių neberašysime, tačiau apie dėmę ant policijos munduro priminti verta.

Prasidėjus privatizacijos erai, vadovauti Kelmės policijai buvo paskirtas pats jauniausias Lietuvoje policijos komisaras Algis R. (tuo metu jam buvo apie 25 metus). Policijoje vyko reforma, trūko kadrų, tačiau atrodė, jog jaunas energingas policijos komisaras nedideliame miestelyje susitvarkys. Tačiau gavosi kiek kitaip. Komisaras ėmė bičiuliautis su miestelio nusikaltėlių vadovu, kuriam pagal tautybę buvo prilipusi Čigono pravardė.

REKLAMA

Miestelyje, tuomet turėjusiame 12 000 gyventojų, gandai sklandė greitai. Apie komisaro ir Čigono draugystę žinojo visi. Pasitikėjimas tokia policija katastrofiškai smuko, nusikalstamumas vešėjo. 1990-aisiais Kelmėje buvo užregistruoti 324 nusikaltimai, po metų – 554, o 1992-aisiais – jau 709. Tarp jų – net 6 žmogžudystės! Iki 1993-iųjų rudens Kelmėje smarkiai padaugėjo automobilių, vagysčių. Nusikaltėliai išpirkų už juos prašydavo ne tik telefonu, bet ir be baimės parašydavo raštelį, reikalaujantį, pavyzdžiui, atnešti išpirką į autobusų stotį arba 1 500 dolerių padėti parke prie medžio.

Tuo metu Kelmėje be Čigono veikė ir Mumino grupuotė. Abi grupuotės konkuravo. Lietuvoje kilus prekybos spalvotaisiais metalais bumui, Čigonas susirado kompanionų Kaliningrado srityje. Ten jis gaudavo nusipirkti metalo laužo, kurį Lietuvoje perparduodavo. Yra patikimų žinių, jog šioje Rusijos srityje Čigonas pasamdė žudiką, turėjusį sunaikinti Muminą. Šis apie sąmokslą sužinojo ir susitiko su jį nužudyti turėjusiais rusais. Kalbama, jog Muminas žudikams užmokėjo daugiau negu siūlė čigonas ir visi sumąstė, kaip užsakovą apgauti. Muminas davęs savo striukę, pasislėpė, o žudikai į drabužį suvyniojo vištą ir ją peršovė. Kruviną striukę nuvežę Čigonui, pareikalavo sumokėti už neva įvykdytą užsakymą. Kai gavę užmokestį samdytieji rusai išvažiavo namo, Muminas Čigono pykčiui bei siaubui, vėl apsireiškė Kelmėje.

REKLAMA

Apgavo kompanioną

1993-iaisiais Mumino grupuotė buvo prispausta. Tirti baudžiamosios bylos į Kelmę buvo komandiruotas VRM tardytojas su padėjėjais. Policininkai pas tardytoją vedė vis naujus nukentėjėlius nuo Mumino gaujos. Suprantama, prieš Čigono darbelius Kelmės policija buvo užmerkusi akis, jis nebuvo nei gaudomas, nei kratomas, todėl atvirai džiūgavo, kad išmušė ir jo valanda.

Po operacijos komisaras Algis R. gyrėsi, kad organizuotam nusikalstamumui Kelmėje bus nukirstos ne tik šakos, bet ir šaknys. Tačiau jas nukirto antrą kartą iš VRM į Kelmę 1993-iųjų lapkričio 4-ąją atvykę pareigūnai, kurie komisarą ir jo pavaldinį, kelių policijos jaunesnįjį inspektorių Algirdą R., suėmė, o dar kelis policininkus sulaikė.

1994-aisiais Kelmės policininkus teisė Lietuvos Aukščiausiasis teismas. Teisė už reketą, kyšininkavimą, tačiau didžiausio dėmesio verta komisaro organizuota apiplėšimo operacija.

Ko gero, Lietuvos policijoje ši istorija neturi lygių.

Tąkart Čigonas su bičiuliu nuvyko į Kaliningradą ir ten nupirko keliolika tonų aliuminio laužo. Jis pats lengvuoju automobiliu per Nidos pasienio postą įvažiavo į Lietuvą, o paskui įriedėjo sunkvežimis „KamAZ" su nupirktu aliuminio laužu. Paskui juos lengvuoju automobiliu važiavo Čigono pažįstamas kaliningradietis Vladimiras, kuris lydėjo savo kamazą su 16 tonų aliuminio laužo. Komisaras Algis R. Čigoną pasitiko prie Lietuvos sienos ir, kaip buvo sutarta, turėjo vertingą krovinį saugoti kelyje. Tačiau vidurinės mokyklos nebaigusio Čigono galvoje kilo planas policijai padedant atimti kaliningradiečio krovinį. Pasišnibždėjęs su Čigonu komisaras skubiai parlėkė į Kelmę ir pavaldiniams nurodė sulaikyti Vladimiro sunkvežimį. Nuvažiavę už Kelmės rajono ribų, ant autostrados Vilnius-Klaipėda policininkai taip ir padarė. Matydami policininkų rankose automatus rusai nesipriešino. Sunkvežimį su metalu policininkai nuvairavo į Kuprės mišką, kur Čigono nurodymu per penketą valandų 16 tonų metalo perkrovė į kitą automobilį, o vėliau metalą už pusdevinto tūkstančio dolerių pardavė.

Už banditiškus darbelius komisarą Algį R. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nuteisė 9 metų, jo parankinius mažesnėmis bausmėmis.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų