Vakar prasidėjusios naujos besiformuojančios valdančiosios koalicijos derybos dėl postų įstrigo. Pasidalyti valdžią planuojama šiandien.
Susikirto pozicijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Tautos prisikėlimo partijos (TPP), Liberalų sąjūdžio (LS) bei Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) atstovai vakar pusdienį sprendė valdžios pasidalijimo uždavinį, tačiau konkrečių rezultatų nepateikė, rašo „Respublika“.
Teigiama, kad pagrindinė derybų strigimo priežastis – Seimo pirmininko postas. Į jį pretenduoja TPP lyderis Arūnas Valinskas ir LS pirmininkas Eligijus Masiulis.
„Derybos yra nelengvas reikalas. Susitikusios pusės išdėstė savo nuostatas apie tai, kaip reikėtų pasidalyti atsakomybės sritis, ir natūralu, kad kol kas galutinių sprendimų nesurasta, sprendimai atidėti rytojui, – sakė E. Masiulis. – Yra dvi priežastys, dėl kurių dar reikia laiko ir tikslesnio išsiaiškinimo – dėl Seimo pirmininko pozicijos ir ministrų kvotų pasiskirstymo tarp LS, TPP ir LiCS“.
Pasak E. Masiulio, LS ir TPP pozicijos susikirto dėl kelių ministerijų.
„Kadangi tiek ministerijų nėra, natūralu, kad kol kas nė viena pusė nenusileido. Nėra aklavietės, tiesiog reikia laiko apmąstymams“, – konstatavo LS vadas.
Paini matematika
Tuo tarpu TS-LKD lyderis Andrius Kubilius tikino, kad koalicijos partneriai tikrai susitars ir kad „derybos jau labai toli pažengusios“.
Dalijant vietas Ministrų kabinete, deramasi ne dėl dabar esančių 13, bet dėl 14 postų, nes koalicijos partneriai sutarė reorganizuoti Ūkio ministeriją ir sukurti atskirą Energetikos ministeriją. TS-LKD tokiu atveju pretenduoja į 7 postus Vyriausybėje: Finansų, Ūkio, Užsienio reikalų, Krašto apsaugos, Žemės ūkio, Socialinių reikalų ir darbo ministerijos bei Vidaus reikalų arba Energetikos ministerijos. Beveik aišku, kad Vyriausybei vadovautų TS-LKD pirmininkas A. Kubilius.
TPP nori 4 vietų Vyriausybėje, bet neatsisako ir vadovauti Seimui. Jų taikiklyje – Teisingumo, Vidaus reikalų, Aplinkos, Sveikatos apsaugos arba Kultūros ministerijos.
LS pretenduoja į 2 ministerijas ir Seimo pirmininko postą. Priklausomai nuo to, kuri partija deleguos savo kandidatą vadovauti Parlamentui, gali keistis ir vadovaujamų ministerijų skaičius.
LiCS pagal derybininkų naudojamas „aritmetines formules“ gauna 2 ministerijas. „Mes galime pasirašyti susitarimą nors ir šiandien, mus tenkina tai, dėl ko susitarėm“, – sakė LiCS atstovas Algis Čaplikas.
Kontrolė – opozicijai
Vakar taip pat sutarta, kad opozicijai priklausytų keli svarbiausi kontroliniai postai Seime. Tai galėtų būti Antikorupcijos komisija, Seimo Etikos ir procedūrų komisija, Audito komitetas ir Seimo pirmininko pavaduotojo kėdė.
Šiandien keturių partijų koalicija tarsis dėl Seimo darbo organizavimo ir atsakomybės Seime pasidalijimo. Rytoj planuojama su ekspertais aptarti krizės prevencijos planą. Kitą savaitę, lapkričio 4 d., derybininkai ketina diskutuoti dėl Vyriausybės programos.
Arturas Paknys