• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Vyriausybės užmojais be jokio konkretaus veiksmų plano kitąmet ištraukti iš šešėlio milijardą litų netiki ne tik Seimo opozicija, bet ir Algirdas Šemeta – eurokomisaras, atsakingas už mokesčius, muitų sąjungą, auditą bei kovą su sukčiavimu.

REKLAMA
REKLAMA

Ambicingas uždavinys

Vakar Seimo pirmininkę Ireną Degutienę aplankė Europos Komisijos narys A.Šemeta. Susitikime kalbėta ne tik apie mūsų šalies ir ES bendrą makroekonominę situaciją, geresnį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Rusijos, bet ir apie galimus šešėlinės ekonomikos problemų sprendimus.

REKLAMA

„Nėra lengva padaryti taip, kad tas milijardas atsirastų biudžete, – Lietuvos Vyriausybės užmojus kitais metais iš šešėlinės ekonomikos gauti apie milijardą litų komentavo EK narys. – Bet manau, gerai, kad Vyriausybė bando tai padaryti. Ar jai pasiseks, man šiandien sunku pasakyti. Mano supratimu, tai tikrai labai sunkus ir ambicingas uždavinys".

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Šemetos, Lietuvai milijardas yra didelė suma ir greitų rezultatų nebus.

Rusija pasirengusi padėti

Eurokomisaras Seimo pirmininkei išdėstė neseniai įvykusių savo susitikimų su Rusijos Federacijos pareigūnais, atsakingais už sienų ir muitinės kontrolę, rezultatus. Pasak A.Šemetos, Rusijos pusė užtikrino, kad yra pasirengusi bendradarbiauti su Lietuvos muitine užkardant kontrabandą bei sprendžiant kitas svarbias pasienio ir muitinės kontrolės problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I.Degutienė pasidžiaugė, kad kontrabandos užkardymo klausimus Rusijai kelia jau ne tik Lietuva, bet sprendimų ieško ir ES valdančiosios institucijos.

„Tai teikia vilties, kad procesas, nors gal ir ne taip greitai, kaip norėtume, judės į priekį ir galiausiai sulauksime teigiamų rezultatų", – viliasi Seimo pirmininkė.

REKLAMA

Šešėlį sukūrė A.Šemeta

Pasak Seimo opozicijos lyderio Algirdo Butkevičiaus, tikėtis, kad per porą metų į šešėlį įstumtą verslą iš ten galima per dvejus metus ir ištraukti, yra didelė klaida.

„Didžiausias paskatinimas trauktis į šešėlį valdančiųjų buvo padarytas per „naktinę" mokesčių reformą, – „Respublikai" sakė A.Butkevičius. – Taip pat nepamirškime, ir kas yra vienas iš didžiausio nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų sukurto “šešėlio" iniciatorių. Tai – dabartinis eurokomisaras A.Šemeta".

REKLAMA

Seimo narys primena, kaip dar visai neseniai kai kurie valdančiosios daugumos atstovai A.Šemetą laikė tuo žmogumi, kuris išves Lietuvą iš ekonominės krizės per mokesčių reformą.

„Tai buvo naivu, bet daugelis patikėjo, nes jį labai stipriai palaikė premjeras A.Kubilius. Tačiau klydo. Nes A.Šemeta praktiškai taikė JAV modelį, – aiškino A.Butkevičius. – Kai valstybėje yra stipri vidutinioji klasė, padidinus PVM tarifą, žmonės, turėdami nemažų santaupų, vartoja beveik tiek pat, kiek ir prieš krizę. O besivystančiai Lietuvai toks modelis pasirodė pražūtingas. Matėme, kokioje būsenoje atsidūrė žmonės, paėmę didžiules paskolas iš bankų, kai neteko darbo ar sumažėjo jų atlyginimai".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laukia sunkūs metų metai

Ekonomistai mano, kad ir verslas iš šešėlio ekonominiu sunkmečiu, jeigu situacija ilgą laiką negerės, lips nuo 8 iki 10 metų. O jei ekonomika pradėtų augti, vėl būtų teikiamos paskolos verslui ir žmonėms, šešėlio nykimas galėtų užtrukti apie 4 metus.

„Ką dabar daryti? Manau, atsižvelgdami į savo šalies geopolitinę padėtį, turime jokiu būdu nedidinti akcizų rūkalams, alkoholiui ir naftos produktams labiau, nei mums nustato EK, – aiškina A.Butkevičius. – Tai vienas kelias. Kitas – nors administracinės priemonės kovoje su kontrabanda ir nėra itin efektyvios, vis tiek turime gerinti valstybės sienos apsaugos, muitinės ir policijos tarnybų veiklą".

REKLAMA

Valentinas MAZURONIS, seimo narys:

Manau, kad ne tik A.Šemeta netiki valdančiųjų pagyromis paimti milijardą litų iš šešėlio. Netiki nei ponia Šimonytė, nei ponas Kubilius. Premjeras aiškina, kad jokio rašytinio plano ar veiksmų sekos tam tikslui pasiekti nereikia, o tereikia tyliai dirbti. Kyla klausimas, jeigu nieko nekeičiant galima tą milijardą iš šešėlio paimti, kodėl jo niekas nepaėmė anksčiau? Ar valstybei pernai pinigų nereikėjo?

REKLAMA

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete svarstant kitų metų biudžetą klausinėjau pasienio ir muitinės tarnybų vadovų, gal jiems Vyriausybė išdėstė aiškias užduotis, pavyzdžiui, padidinti kontrabandos išaiškinimą, surinkti didesnes sumas kokiu nors pavidalu. Pasirodo, jokių panašių nurodymų negauta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažiūrėję į institucijoms, kovojančioms su kontrabanda ir šešėline ekonomika, skirtus kitų metų biudžeto asignavimus, taip pat įsitikinsite, kad jų finansavime visiškai neatsispindi būsimas jų darbo kokybės pagerėjimas, ir įrangai lėšų skirta labai nedaug. Visa tai tik patvirtina, kad šitas garsusis bandymas atrasti milijardą šešėlyje tėra viešųjų ryšių akcija, skirta būsimiesiems savivaldos rinkimams.

Alia ZINKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų