Dar praėjusių mokslo metų pabaigoje Biržų rajone buvo išaiškintas pirmasis po daugelio metų pertraukos moksleivių susirgimo tuberkulioze atvejis.
Vėliau susirgo kitas mokinys. „Kas daroma, kad tuberkuliozė toliau neplistų? Kodėl apie tai neinformuojami ugdymo įstaigas lankantys moksleiviai ir jų tėvai?" - klausia sunerimę biržiečiai.
Tuberkuliozė jaunėja
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Biržų skyriaus vyresnioji specialistė Danutė Grigienė teigia, kad praėjusių mokslo metų pabaigoje buvo užregistruoti du jaunų žmonių susirgimai sunkia užkrečiama liga.
Abu susirgusieji - „Saulės" gimnazijos auklėtiniai.
Tokia nemaloni žinia medikus pasiekė po ilgos pertraukos. D. Grigienė sako, jog per paskutinius dešimt metų mokyklose susirgimų tuberkulioze neužfiksuota.
Pirmasis susirgimas birželio mėnesį patvirtintas septyniolikmetei merginai. Antrasis susirgęs mokinys - jau pilnametis. Abu mokiniai iš karto pradėjo gydymosi kursą, kuris užtrunka ne mažiau kaip pusmetį.
Ypatingą nerimą kelia tai, kad pirmuoju atveju patvirtinta atvira tuberkuliozės forma.
Tai leidžia manyti, kad ugdymo įstaigoje gali būti ir daugiau užsikrėtusiųjų minėta liga, bet to nežinančių.
Danutė Grigienė sakė, jog apie susirgimą atvira tuberkuliozės forma ji iš karto informavusi „Saulės" gimnazijos direktorių Dainių Korsaką ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistę Sandrą Griciūnienę. Prašyta pasidomėti, su kuo mokiniai artimiau bendravo. Kadangi gimnazijoje susitinkama ne tik toje pačioje klasėje, todėl sunku išskirti grupę žmonių, kurie turėtų atidžiau stebėti savo sveikatą.
Birželis - atostogų pradžios metas. Mokyklos patalpos vasarą buvo tvarkomos, dažomos, plaunamos, vėdinamos, dezinfekuojamos. Mokiniai į gimnaziją rugsėjį rinkosi jau pasitikrinę sveikatą pas savo šeimos gydytojus, kurie turėjo atkreipti dėmesį į karščiavimu, kosuliu, silpnumu ar kitokia bloga savijauta besiskundžiančius jaunus žmones.
Visuomenės sveikatos centro vyresnioji specialistė D. Grigienė pastebėjo, jog pastaruoju metu nuo tuberkuliozės skiepijami tik naujagimiai. Vėliau dėl vaikų sveikatos sunerimę tėveliai turėtų juos nuvesti pas pediatrą ar šeimos gydytoją. Jie kilus įtarimams jaunus žmones nukreips pas reikalingus specialistus.
Pagal 2002 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymą „Dėl tuberkulino mėginių atlikimo" kasmet mėginiai turi būti atliekami vaikams, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje, kolektyve.
Atliekami tyrimai
Biržų rajono ligoninės gydytoja pulmonologė Nijolė Žukienė mano, jog mokymo įstaigą lankančių mokinių tėvams, sužinojusiems apie susirgimo atvejus mokykloje, niekas netrukdo pasirūpinti savo atžalomis ir juos paraginti sveikatą pasitikrinti papildomai. Gydytojas pediatras jiems duos siuntimą į pulmonologijos kabinetą, kur mokiniui specialistas paskirs reikiamus tyrimus. Medikė primena, kad nepilnamečiai pas gydytoją be suaugusiųjų nepriimami.
Gydytojos Nijolės Žukienės duomenimis, šiais metais rajone yra nustatyta penkiolika naujų susirgimo tuberkulioze atvejų. Didžioji jų dalis yra atviros formos. Pernai buvo žinomi dvidešimt keturi ligos atvejai (penkiolika žmonių sirgo atviros formos tuberkulioze).
Viena iš pagrindinių sąlygų, apsaugančių vaiką nuo minėtos ligos, gydytoja laiko jauno žmogaus imuninės sistemos stiprinimą.
Negavo oficialaus pranešimo
Biržų „Saulės" gimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Sandra Griciūnienė sakė, jog tuberkuliozės infekcija plinta per orą lašiniu būdu - kalbant, kostint, čiaudint. Todėl ja užsikrėsti gali visi. Medikė pastebėjo, jog daug dirbant, mokantis, patiriant stresą, organizmo atsparumas silpnėja ir žmogus tampa ne toks atsparus ligoms. „Dauguma mūsų jau galime būti užsikrėtę tuberkulioze, bet to nežinome, nes organizmas yra pajėgus su infekcija kovoti," - sakė S. Griciūnienė.
Ji pastebėjo, kad apie susirgimus infekcinėmis ligomis Visuomenės sveikatos centro specialistai turėtų įspėti ugdymo įstaigų, kurių nariai susirgo, administraciją ir medikus. S. Griciūnienė apgailestavo neturinti raštiško dokumento, kuris liudytų apie gimnazistų susirgimus tuberkulioze. Pasak jos, specialistai epidemiologai kartu su Švietimo skyriaus darbuotojais, savivaldybės gydytoju ir kitais atsakingais asmenimis turėtų patvirtinti tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės veiksmų planą. Tuo tarpu dabar konkretaus nurodymo nėra.
„Saulės" gimnazijos direktorius Dainius Korsakas taip pat apgailestavo apie užkrečiamą susirgimą nesulaukęs oficialaus pranešimo raštu. Jis prisiminė birželio viduryje buvęs Visuomenės sveikatos centro specialistės D. Grigienės informuotas tik telefonu.
Atvira tuberkuliozės forma susirgusi gimnazistė baigiamųjų egzaminų nebelaikė, jai buvo išduotas pagrindinės mokyklos baigimo pažymėjimas. Rugpjūčio pabaigoje moksleivė oficialiai išbraukta iš gimnazistų sąrašų, bet ji nurodė išvykstanti mokytis į kitą rajono ugdymo įstaigą.
Gimnazijos vadovas sakė taręsis su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste, kad ji gimnazistams apie tuberkuliozę organizuotų paskaitas, kurių metu mokiniai sužinos, kaip atpažinti ligą, kaip jos saugotis, kaip stiprinti organizmą ir kur turėtų kreiptis, norėdami pasitikrinti sveikatą.