Vienas iš protesto organizatorių – Arvydas Daunys, naujienų portalui tv3.lt teigė, kad Šeimų sąjūdis trečiadienį pateikė skundą teismui dėl Vilniaus savivaldybės nesutikimo išduoti leidimo protestuoti 15 tūkstančiui žmonių prie Seimo: „Mes padarėme viską, kad valdžia galėtų turėti dialogą su visuomene, valdžia tik nusispjovė“, – sakė jis.
Todėl, anot A. Daunio, Šeimų sąjūdis darys viską, kad protestas įvyktų, todėl organizacija parengė kelis naujus scenarijus mitingui. Plačiau apie juos kalbėti jis kol kas nenori: „Neskelbsime, kad (planas – aut. past.) nebūtų sužlugdytas kaip šis mitingas“.
Tikisi 50 tūkstančių žmonių
Tačiau vienas iš galimų scenarijų skelbiamas viešai – organizatoriai siekia rugsėjo 10 dieną sukviesti 50 tūkstančių prie Seimo.
„Balti rūbai neprivaloma apranga, svarbu kad mūsų būtų DAUG, nes tik susirinkus 50 tūkst. ir daugiau, jėgos struktūros privers atsistatydinti leftistinę vyriausybę!!!
Diskusijos apie tai, kas bus toliau, neaktualios. Mums reikia 50 tūkst. prie Seimo, o toliau jau yra viskas suplanuota, kad daugiau niekada leftistinių lobistų (žmonijai ir planetai žalingų verslininkų) pakalikai nebepakliūtų į valdžią nei vienoje Pasaulio šalyje…
Ir nesileiskime skaldomi visokių pseudopatriotų, kurie tą pačią mitingo dieną siūlo burtis kitur“, – rašoma Šeimų sąjūdžio feisbuko paskyroje.
Kaip nurodo Šeimų sąjūdis, pagrindinis rugsėjo 10 dienos protesto reikalavimas – „Vyriausybės atsistatydinimas ir priešlaikinių Seimo rinkimų paskelbimas“.
Teisininkas: neturėtume remtis tik galimomis neramumų rizikomis
Pagrindinė priežastis, dėl kurios Vilniaus savivaldybė nesuteikė leidimo Šeimų sąjūdžiui organizuoti mitingo – VSD pažyma, kurioje nurodoma, kad šiuo metu yra padidėjusi rizika įvairių susirinkimų, kurie gali pasibaigti smurtiniais veiksmais.
„Tad įvertinę ir viešą, ir ne viešą dalį, kurios atskleisti negalime, mes nusprendėme, kad negalime prisiimti atsakomybės tiek už pareigūnų saugumą, tiek už likusių vilniečių saugumą“, – antradienį sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.
Pasak teisininko Vytauto Sinkevičiaus, neramumų įžvelgimas negali būti pagrindas neišduoti leidimo protestui. Valstybė turi imtis visų veiksmų, kad užkardytų neramumus ir užtikrintų teisę rinktis į taikius susirinkimus.
„Pagrindinis argumentas neturi būti saugumas. Jei turima tokių duomenų, privaloma iš anksto imtis veiksmų prieš tuos žmones – juos įspėti, stebėti ir panašiai. Vien tik dėl to, kad gali kažkas atsitikti, nėra pagrindo nederinti susirinkimo vietos“ , – pabrėžia teisininkas.
Antras Vilniaus savivaldybės argumentas – rugsėjo 10 dienos mitingui organizatoriai prašė 15 tūkst. žmonių leidimo, tačiau jau dabar aišku, kad tiek žmonių 75 metrų atstumu nuo Seimo netilptų.
Pastarąjį reikalavimą, anot V. Sinkevičiaus, būtina ir privaloma užtikrinti, todėl šiuo atveju savivaldybė negali leisti susirinkti tokiam skaičiui žmonių.
„Susirinkimo įstatyme yra aiškiai pasakyta, kad mitingai prie Seimo gali vykti ne arčiau nei 75 metrai atstumu. Jeigu mes pažiūrėtume į aikštę, esančią prie Seimo, akivaizdu, kad tokiam žmonių skaičiui, koks yra planuojamas susirinkime – 10 tūkst. ar daugiau, ta vieta yra visiškai netinkama, nes bus pažeistas įstatymo reikalavimas“, – pabrėžė teisininkas.
Širinskienė: savivaldybė varžo žmonių teises
Savivaldybės sprendimą atšaukti protesto leidimą kritikuoja ne tik organizatoriai, bet ir opozicijos atstovai.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narė Agnė Širinskienė teigia, kad savivaldybės sprendimas yra keistas ir nesuprantamas. Anot jos, savivaldybė Vilniaus savivaldybė pažeidė susirinkimų įstatymą ir pagrindines žmonių teises.
„Kiek viešojoje erdvėje buvo matyti, buvo daroma prielaida, kad vienam mitingui nepavykus, išaugus į riaušes, ir kitas mitingas gali būti panašus. Vis dėlto, prielaidos turi būti grindžiamos objektyviais duomenimis. Aš tikrai nežinau, ar savivaldybė kitus argumentus turėjo, bet manau, teismas juos neišvengiamai patikrins, nes yra varžoma viena iš pagrindinių žmogaus teisių – laisvė reikšti savo nuomonę ir tai taikiai demonstruoti“, – pabrėžia politikė.
Mitalas: prie Parlamentų kitose šalyse prieiti labai sudėtinga
Skirtingai nei A. Širinskienei, Laisvės partijos nariui Vytautui Mitalui savivaldybės sprendimas neišduoti leidimo Šeimų sąjūdžio organizuojamam mitingui, atrodo logiškas.
Savivaldybės sprendimą nusvėrė rugpjūčio 10 dienos įvykių eiga, neabejoja poltikas.
Kas vyko mitinge, peraugusiame į riaušes, galite pamatyti:
„Mes pamatėme, kad tie žmonės, kurie oficialiai prašė leidimo, buvo atsakingi už šio renginio organizavimą, neužtikrino saugumo prie Seimo, atstumo laikymosi. Kai įvykiai pradėjo aštrėti, organizatoriai pareiškė, kad jie yra už tai neatsakingi ir patys paliko Seimo prieigas. Kyla klausimas, ar jie yra pajėgūs užtikrinti įstatymų laikymąsi rugsėjo 10 dieną teritorijoje prie Seimo“, – naujienų portalui tv3.lt sako Laisvės partijos.
Kai kuriose šalyse, pasak Laisvės partijos atstovo, Parlamento pastatas yra itin saugomas objektas, prie kurio taip lengvai prieiti yra labai sudėtinga: „Nesinorėtų, kad Lietuvoje erdvė aplink Seimą taptų visiškai visuomenei neprieinama, bet jeigu įstatymų nebus laikomasi ir tik tokiu būdu bus užtikrinamas saugumas, tai anksčiau ar vėliau gali atsitikti“.
Ar Šeimų sąjūdžio reikalavimai yra pagrįsti?
Kaip ir dėl Vilniaus savivaldybės sprendimo, taip ir dėl Šeimų sąjūdžio reikalavimų – A. Širinskienės ir V. Mitalo. nuomonės nesutampa.
A. Širinskienės nuomone, Šeimų sąjūdžio išsakyti reikalavimai, susijusę su švietimu, kaukių dėvėjimu, vakcinavimo klausimais ir apsaugos ministro Arūno Dulkio atstatydinimu ir yra pagrįsti ir atspindi objektyvią situaciją šalyje.
„Kad ministras yra nevykęs, manau, visa Lietuva puikiausiai mato – pradedant 130 žingsnių planu ir baigiant priverstine vakcinacijos kampanija. Ministro negebėjimas dirbti ir įtikinti žmones gražiuoju, skleidžiant objektyvią informaciją, skiepyti, jis labai diskredituoja visą skiepijimą ir tai daug žmonių pastebi, ne tik Šeimų sąjūdis, bet ir Seimo nariai, teisininkų bendruomenė. <…> Tie reikalavimai, bet jau dalis iš jų, atspindi labai objektyvią situaciją Lietuvoje, kurią reiktų spręsti“, – teigia LVŽS atstovė.
V. Mitalas teigia priešingai – Šeimų sąjūdžio reikalavimai, jo nuomone, nepagrįsti.
Atsisakyti skiepijimo, pasak politiko, reikštų, kad visi Lietuvos žmonės, kurie turi teisę gauti įvairiausias sveikatos paslaugas ligoninėse, anksčiau ar vėliau jų gauti nebegalėtų, nes ligoninėse lovos būtų užpildytos vien COVID-19 sergančiais pacientais.
„O Lietuvoje juk žmonės serga ir kitomis ligomis. Būna, suserga ir Šeimų sąjūdžio palaikytojai, tai todėl šis klausimas ir yra visiems aktualus, kad medikai galėtų oriai dirbti savo darbą ir gelbėti visų mūsų gyvybes.
Šeimų sąjūdis nori pasakyti, kad Lietuviams mirti yra galima“, – pastebi V. Mitalas.