„Jei patikės visi, kad tyrimas būtinas, jog nesant įstatyme numatytų pagrindų renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis, ir galimai daromas neteisėtas poveikis vidaus politiniams procesams, kitą trečiadienį priimsim galutinį sprendimą, ar sudaryti komisiją“, – po uždaro valdybos posėdžio žurnalistams sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys bei buvęs vadovas V. Bakas trečiadienį kreipėsi į Seimo valdybą siūlydamas pradėti parlamentinį tyrimą dėl “galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“.
V. Bakas teigia, jog dar 2019 metų pradžioje jam einant komiteto vadovo pareigas buvo pranešta, kad „vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų nesant įstatymais numatyto pagrindo renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis bei daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“.
V. Bakas rašte sako kreipęsis į Generalinę prokuratūrą bei Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl galimai padarytos nusikalstamos veiklos ir tik šių metų sausio 29 dieną gavęs iš minėtų institucijų atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nepradėtas.
Parlamentaras laikosi pozicijos, jog jo turima informacija „verta Seimo valdybos dėmesio, nes tai aukščiausia Seimo institucija, kuri gali tinkamai vertinti tą informaciją ir priimti sprendimą, kuris apsaugotų visuomenės ir sąžiningai tarnaujančių žmonių interesus“.
„Manau, kad problemas, su kuriomis susidurta, gali išspręsti tik Seimo valdyba, kur yra ir pozicija, ir opozicija, kuri gali šiek tek atsiriboti nuo rinkiminės kampanijos konteksto, kuris vysta, pasižiūrėti labiau į viešąjį interesą, pakilti virš politinių procesų, asmeninių ambicijų“, – po uždaro valdybos posėdžio žurnalistams sakė V. Bakas.
„Galiu pasakyti, kad ta informacija susijusi su kišimusi į rinkimų procesus, neteisėtu informacijos rinkimu ir panaudojimu“, – pažymėjo V. Bakas.
Parlamentaras neatskleidė nei institucijos, kurioje galimai neteisėtai buvo renkama informacija, nei laikotarpio, kada tai, jo turimais duomenimis, vyko, ne to, apie kokius asmenis informacija galėjo būti rinkta nesant tam įstatyminio pagrindo.
„Tokiu būdu sukelčiau grėsmę žmonėms, kurie sąžiningai atlieka savo pareigas“, – sakė Seimo narys.
Atsakymų į šiuos klausimus sakė neišgirdęs ir Seimo pirmininkas, bet, anot jo, to sąmoningai neklausta.
„Mums nepateikė informacijos, kokia tai institucija galimai, net neklausėme, nenorime sukelti nepasitikėjimo kuriomis nors institucijomis“, – sakė V. Pranckietis.
Jis pats teigė esąs įtikintas V. Bako pateiktos informacijos, kad tyrimą reiktų pradėti.
„Manau, kad ji (informacija – BNS) pakankamai rimta, jei tai įtaka rinkimams, politiniams procesams pasinaudojant galimybėmis, kurios suteiktos, tai pakankamai rimta. Aš esu įtikintas“, – kalbėjo parlamento vadovas.
Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas teigė, kad kol kas siūlomas tyrimas savo objektu panašus į bandymą „gūdžią naktį tamsiam kambary nejungus šviesos surasti juodą katę, o ji dar nemiaukia“.
„Kol kas aš negaliu aiškiai apibūdinti šios situacijos (...), kaži kokios konkretesnės informacijos mes negavome. Patys galėjome kelti versijas, kurias galbūt neatsakydamas kolega tuo patvirtindavo arba paneigdavo“, – žurnalistams sakė J. Sabatauskas.
Anot jo, „tas tyrimas gali būti ir labai didelis ir, atvirkščiai, kad nieko neištirs“.
„Savo patirty esu turėjęs tyrimą, kai atsakingi pareigūnai visiškai atsisakydavo bendradarbiauti su komisija“, – pridūrė socialdemokratas.
V. Bako rašte valdybai kalbama apie „galimai neteisėtos informacijos rinkimą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų“, pats raštas pavadintas „Dėl galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“.
„Atsižvelgiant į tai, kad minėta situacija turi didelę reikšmę užtikrinant žmogaus teisių apsaugą, nacionalinio saugumo interesus, taip pat keliant aukštų pareigūnų ir aukštų politikų konstitucinės atsakomybės klausimą, manau, kad tikslinga (...) Seimo valdyboje svarstyti klausimą dėl laikinosios tyrimo komisijos sudarymo“, – valdybai rašo V. Bakas.
Taip pat jis siūlo į Seimo posėdį kviestis Generalinės prokuratūros ir STT vadovus.