Besaikis dalies tautos išrinktųjų taškymasis jų parlamentinei veiklai suteikiamais pinigais Seime sukėlė mūšį dėl disponavimo informacija apie nusižengėlius. Jais piktintis mėgstantis parlamentarų etikos sergėtojas gavo pylos už tai, kad pats elgiasi it strutis.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininkas socialdemokratas Algimantas Salamakinas pasiryžęs toliau viešai skelbti detalias tautos išrinktųjų ataskaitas apie parlamentinei veiklai skirtų lėšų panaudojimą. Jis nesupranta, kodėl tokio viešumo išsigando Seimo vadovai, kurių išlaidas ketinta skelbti pirmiausia. "Manau, jie padarė klaidą", - nurodymą grąžinti kanceliarijai Seimo valdybos narių išlaidų duomenis vertino A.Salamakinas.
Vakar jis dar kartą kreipėsi į laikinąjį Seimo kanclerį prašydamas vėl duoti šias ataskaitas. Pavyzdį parlamento vadovybei parodė A.Salamakino frakcijos kolegos. Socialdemokratai Seimo EPK vakar įteikė prašymą paviešinti visų 26 frakcijos narių detalias ataskaitas. Tokią valią išreiškė ir trys Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai.
Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, vakar Seimo posėdyje padaręs pranešimą apie parlamentines išlaidas, gėdijo švaistūnus ir priekaištavo EPK.
Išlaidauta nepadoriai
Vertindamas pirmojo ketvirčio išlaidų suvestines, Seimo pirmininkas teigė, kad kai kurie atvejai netelpa į jokius logikos ir padorumo rėmus. "Sunku ir graudu stebėti, kaip kai kurie garbingi Seimo nariai, įstatymų saugotojai ir kūrėjai, išsisukinėja ir, nepabijokime to žodžio, meluoja, norėdami pateisinti tai, ką daro neteisėtai", - sakė A.Valinskas. Dažniausi pažeidimai - nederami pirkiniai ir "besaikis važinėjimas taksi iš vieno didmiesčio į kitą". Drauge parlamento vadovas stebėjosi, kodėl EPK pirmiausia ėmėsi Seimo valdybos ataskaitų. Jis mano, kad komisija turėtų išnagrinėti visų parlamentarų pateiktus dokumentus. "Mokesčių mokėtojų litui visiškai tas pats, kas jį iššvaistė - ar komiteto pirmininkas, ar paprastas Seimo narys", - pabrėžė A.Valinskas. Jis pasigedo ryžtingesnės EPK pozicijos vertinant švaistūniškus išlaidavimo pomėgius. Esą komisija kartais "elgiasi kaip strutis, kišantis galvą į smėlį".
Nuo šiol apie visas netinkamai panaudotas lėšas EPK privalės informuoti Seimo valdybą. Ši galės duoti nurodymą tas sumas išskaičiuoti iš Seimo nario atlyginimo. A.Valinskas priminė, kad už šiurkščius pažeidimus EPK turi teisę siūlyti panaikinti Seimo nario mandatą.
Kategoriška nuomonė
Anot A.Salamakino, iš karto paskelbti visų Seimo narių detalias išlaidų ataskaitas būtų labai sudėtinga. Todėl tai daryti buvo apsispręsta etapais, pradedant nuo Seimo vadovybės. "Nelabai supratau, kodėl kilo toks sąmyšis. Seimo vadovai pirmieji turėtų paviešinti savo ataskaitas, kad parodytų pavyzdį paprastiems parlamentarams", - LŽ sakė A.Salamakinas. Komisijos vadovas neslėpė, kad būta įvairių mėginimų atkalbėti jį nuo sumanymo informuoti apie kiekvieną politikų išleistą litą. "Mano nuomonė kategoriška - norint išsaugoti politinę sistemą, kad nepradėtų šokinėti visokie radikalai, būtinas visiškas aiškumas", - pareiškė etikos sergėtojas. Tokią prievolę, anot jo, EPK numato Seimo statutas. Pagal jį ne Seimo valdyba, o EPK priima sprendimus dėl parlamentinių lėšų naudojimo. "Gal tas nesusišnekėjimas iš to, kad komisijai vadovauja opozicijos atstovas?" - stebėjosi A.Salamakinas.
Gresia mandato praradimas
Nuo sausio įsigaliojusi naujoji tvarka, įpareigojanti Seimo narius atsiskaityti už parlamentinės veiklos išlaidas, atskleidė skandalingų lėšų švaistymo faktų. Už mokesčių mokėtojų pinigus tautos išrinktieji prisipirko brangių servizų, naktis leido prabangiuose viešbučiuose, važinėjo taksi automobiliais, valgė restoranuose ir valgyklose, remontavo asmeninius automobilius.
Itin dideli nemalonumai gresia Seimo Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijos nariui Gediminui Navaičiui. Pasitvirtinus faktui, kad su Šiaulių universitetu jis yra pasirašęs autorinę sutartį ir už disertacijų vertinimą gavo pinigų, šis politikas gali netekti Seimo nario mandato. Paskui G.Navaitį velkasi ir nepagrįstų parlamentinių išlaidų uodega, į biudžetą jis turėtų grąžinti per 3 tūkst. litų. LS valdyba laikinai sustabdė G.Navaičio narystę partijoje.
Šią savaitę savo švaistūniškumu visuomenę nustebino ir kai kurie ministrai. Pavyzdžiui, kultūros ministras Remigijus Vilkaitis iš reprezentacinių lėšų nusipirko kostiumą, marškinius ir batus. Tai kainavo 1073 litus. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys už kanceliarines prekes vienoje Grigiškių parduotuvėje sumokėjo 5316 litus. Mašinos remontui per tris mėnesius iš parlamentinei veiklai skirtų pinigų jis išleido 5260 litų.
Pirmąjį šių metų ketvirtį visi Seimo nariai parlamentinei veiklai kiekvieną mėnesį gaudavo po 3940 litų. Šiuo metu ši suma sumažinta iki 3005 litų. Ministrai reprezentacijai kas mėnesį gauna po 2300 litų.
Posėdį iškeitė į pobūvį
Apie Seimo narių "etiką" byloja ir vakarykštis atvejis, kai plenarinio posėdžio metu nemažai jų sugužėjo į parlamento restoraną pasimėgauti maistu ir gėrimais, kuriuos pateikė naujoji tautos išrinktųjų maitintoja bendrovė "Smulkus urmas". Nesusidarius kvorumui, Seimui teko atidėti kai kurių įstatymų svarstymą. Anot A.Salamakino, visi pobūvyje dalyvavę parlamentarai nusižengė etikai.
Priminsime, kad vartoti alkoholį parlamento rūmuose yra uždraudusi Seimo valdyba. Parlamento kanceliarijos vadovai piktinosi, kad apie pobūvį sužinojo žiniasklaida. Jos atstovus mėginta išvaryti iš Seimo restorano, grasinta atimti akreditacijas.
Raimonda Ramelienė