Raginimai atsiprašyti prezidentės Dalios Grybauskaitės parlamento vadovą, Darbo partijos (leiboristų) atstovą Vydą Gedvilą stebina.
„Aš esu Seimo narys, aš turiu teisę išsakyti savo nuomonę, ir kito nuomonės nekvestionuoju. Aš pateikiau pranešimą spaudai kaip Seimo narys, kaip Seimo pirmininkas, ten buvo išsakytos mano mintys“, – trečiadienį interviu Žinių radijui sakė V. Gedvilas.
Balsas.lt primena, kad antradienį, tvirtinant parlamento plenarinio posėdžio darbotvarkę, didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius pareikalavo, kad Seimo pirmininkas V. Gedvilas atsiprašytų už pirmadienį viešai išsakytus teiginius, jog prezidentė Dalia Grybauskaitė meluoja. Kaltino jį šiurkščiai laužant Seimo statutą ir abejojo, ar V. Gedvilas toliau gali eiti pareigas.
Jis tvirtino prie savo pareiškimo nieko pridurti nenorintis, o už kiekvieną žodį galintis atsakyti. V. Gedvilas sakė, kad išplatinti pareiškimą, kuriuo prezidentė D. Grybauskaitė buvo apkaltinta kalbant netiesą apie buvusio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho įmonių naudą dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos, buvusi jo asmeninė iniciatyva, nederinta su partijos vadovybe.
„Mano asmeninis, niekas manęs neprašė, aš turiu visą komandą, savo žmones, su kuriais pasitariame, pasikalbame“, – sakė V. Gedvilas.
Seimo pirmininkas V. Gedvilas šią savaitę išplatino pareiškimą, kuriame šalies vadovę apkaltino „sąmoningai ar nesąmoningai kalbant netiesą ir klaidinant visuomenę“. „Sąmoningai laukiau kelias dienas, nes man buvo įdomu, kaipgi į tokius šalies vadovės pareiškimus reaguos politologai ir ekspertai, kurie mėgsta vertinti politikų pasisakymus, tačiau nesulaukiau nė vieno. Susidaro įspūdis, kad pagal kažkokias nerašytas taisykles prezidentė sąmoningai arba nesąmoningai gali kalbėti netiesą ir klaidinti visuomenę, tačiau kartu jaučiasi teisi bei visiems vienodai teisinga – taip, kaip to reikalauja Konstitucija“, – pirmadienį išplatintame pranešime teigė V. Gedvilas.
Jis priminė, kad komentuodama Seime svarstomą projektą dėl PVM lengvatos nustatymo šviežiai atšaldytai mėsai, D. Grybauskaitė sakė, kad šia lengvata „suinteresuotas vienas iš valdančiosios koalicijos partnerių tiesiogiai. Tai jeigu kitas koalicijos partneris nori dovanoti 200 mln. litų – tiek kainuotų PVM lengvata mėsai – vienam iš savo partnerių“.
„Man būtų sunku įsivaizduoti, kaip vienai įmonei iš visos Lietuvos mėsos perdirbimo šakos galėtų atitekti 200 mln. litų dėl tokių pataisų. Juk įstatyme neįrašyta konkreti V. Uspaskicho ar kieno nors kito įmonė. Be to, pats V. Uspaskichas plenarinio Seimo posėdžio metu pasakė, kad nebalsuos už šią pataisą, nes įstatymas yra nesubalansuotas. Jis pats agitavo Darbo partijos frakciją nebalsuoti už, todėl visa frakcija jos ir nepalaikė“, – tvirtino V. Gedvilas.
Praėjusį ketvirtadienį Seimas nutarė, kad 5 proc. lengvata vietoj dabar taikomo 21 proc. PVM šviežiai ir atšaldytai mėsai nebus įvedama. Finansų ministerija prognozavo, kad dėl to biudžetas netektų beveik 200 mln. litų pajamų per metus. Projektą dėl lengvatos mėsai Seime buvo įregistravę ir Darbo partijos frakcijos atstovai.
Birželio viduryje per interviu BNS prezidentė D. Grybauskaitė tvirtino, kad dėl populistinių koalicijos partnerių pasiūlymų socialdemokratams ir Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei sunku dirbti.
Balsas.lt taip pat primena, kad praėjusios kadencijos Seimo vadovai irgi nelabai sutarė su šalies vadove. Buvusiam buvusios Tautos prisikėlimo partijos lyderiui Arūnui Valinskui tai kainavo parlamento vadovo postą, o TS-LKD atstovė Irena Degutienė, kaip paaiškėjo iš paviešinto jos pokalbio su visuomenininkais, D. Grybauskaitės valdymo metodus lygino su Baltarusijos diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos darbo stiliumi.