• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) antrą kartą pripažinus, kad Lietuvoje veikė slaptas amerikiečių kalėjimas, Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai abejoja, ar reikėtų dėl to atlikti naują parlamentinį tyrimą.

Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) antrą kartą pripažinus, kad Lietuvoje veikė slaptas amerikiečių kalėjimas, Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai abejoja, ar reikėtų dėl to atlikti naują parlamentinį tyrimą.

REKLAMA

„Pasitarsime, bet abejoju, ar verta. Norėčiau pasikalbėti su ankstesniais tyrėjais. Nesu tikras, ar naujas tyrimas turėtų pridėtinės vertės. Reikia detaliau susipažinti su ta tema“, – antradienį BNS sakė NSGK pirmininkas konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Jo pavaduotojas „valstietis“ Dainius Gaižauskas taip pat tvirtino nematąs naujo tyrimo prasmės.

„Faktas yra nustatytas, patvirtintas Žmogaus Teisių Teismo. Kam iš naujo įrodinėti akivaizdų faktą?“ – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Nematau prasmės dar sykį kelti tą pačią temą, dar sykį kedenti. Čia tas pats variantas, kaip su ta klounada, kitaip nepavadinsiu, su V. Bako tyrimu (parlamentiniu tyrimu dėl VSD veiksmų tikrinant G. Nausėdos aplinką – BNS). Viskas jau ištirta, viskas, kas tuo metu buvo įmanoma, atsakyta, dar sykį kedenti plunksnas ir dar kartą nukreipti žmonių dėmesį, nematau jokios prasmės, ypač prasidedant rinkimų kampanijoms“, – teigė D. Gaižauskas.

REKLAMA

Reikia platesnio tyrimo

Anot parlamentaro, slapto kalėjimo istoriją galima būtų panagrinėti nebent atliekant platesnį tyrimą dėl vadinamojo valstybininkų klano veiklos, jeigu toks būtų pradėtas.

Seimo NSGK narės socialdemokratės Dovilės Šakalienės teigimu, Lietuva savo laiku ištyrė viską, kas buvo įmanoma, todėl naujas tyrimas neduotų rezultatų.

„Man atrodo, kad nėra didelės prasmės todėl, kad Lietuva iš savo pusės padarė viską, kas buvo įmanoma, įskaitant net apklausė prezidentus. Jeigu amerikiečiai nepateiks jokios naujos informacijos, o kad CŽA planuotų pateikti naujos informacijos, turbūt labai gerai suprantame, kad tokios tikimybės nėra, tokiu atveju tas tyrimas tiesiog neturi prasmės“, – BNS sakė Seimo narė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad po to situacija Lietuvoje pasikeitė, buvo priimtas naujas Žvalgybos įstatymas, sukurta naujų saugiklių, sugriežtinos procedūros.

„Aišku, reputacine prasme Lietuvai buvo rimtų pamokų, bet dabar jau institucijos veikia visiškai kitaip nei tada“, – tvirtino D. Šakalienė.

Kalėjimas veikė 2005-2006 metais

EŽTT dar 2018 metais konstatavo, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) kalėjimas ir jame kalintas kitas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydah. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienį šis teismas patvirtino, kad jame neteisėtai kalintas ir Mustafa al Hawsawis bei priteisė jam 100 tūkst. eurų.

2009-aisiais Seimo NSGK atliko parlamentinį tyrimą, tačiau paskelbė nenustatęs, kad CŽA sulaikyti asmenys buvo atvežti į Lietuvą, nors pripažino, kad sąlygos tam buvo.

Lietuva teigia, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti ne kalėjimas, o žvalgybos paramos centras. Šalis teigia, kad įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

REKLAMA

2014 metais JAV paskelbta Senato ataskaita apie slaptus amerikiečių kalėjimus. Joje konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras. Šiais įrodymais rėmėsi ir EŽTT.

Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios, o buvo uždarytas 2006 metais, kai šalies pareigūnai atsisakė priimti M. al Hawsawį į vietos ligoninę.

Fakto įrodinėti jau tikrai nebereikia. Dabar beliko patraukti atsakomybėn nusikaltėlius ir išieškoti padarytą žalą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų