Seimo Etikos ir procedūrų komisija jau antrą posėdį įsipainiojo į ginčus dėl Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijos atstovės Donaldos Meiželytės-Svilienės elgesio vertinimo, kuomet ji, užuot dalyvavusi plenariniame posėdyje, už atlygį vedė privatų renginį. Po užtrukusių ginčų etikos sargai nusprendė, kad parlamentarė pažeidė Seimo statutą nedalyvaudama Seimo posėdyje.
Valandą ginčijęsi praėjusią savaitę, trečiadienį posėdžiavę etikos sargai vėl susikirto, kaip kvalifikuoti Seimo narės pažeidimą.
Išvados rengėjai siūlė pripažinti ją pažeidus Seimo statuto 6 straipsnį, kuriais įtvirtinta prievolė iki priesaikos atsisakyti su Seimo nario mandatu nesuderinamų pareigų. Tačiau sprendimui, jog vesdama pramoginį renginį Seimo narė pažeidė šią Statuto nuostatą, balsų nepakako, už ją balsavo trys parlamentarai, prieš - penki, vienas susilaikė.
Kitą variantą pateikė valdančiųjų atstovas konservatorius Vaidotas Bacevičius - jame konstatuojama, kad Seimo narė, nedalyvaudama plenariniame posėdyje, pažeidė Statuto 10 straipsnį, numatantį, jog „Seimo narys privalo dalyvauti Seimo posėdžiuose“. Taip pat priimta rekomendacija Seimo narei daugiau Statutui nenusižengti. Šis sprendimas ir buvo priimtas 5 parlamentarams balsavus už ir 4 prieš.
Komisijos nario, Darbo partijos frakcijos atstovo Mečislovo Zasčiurinsko vertinimu, toks komisijos sprendimas gali vėl atverti kelią svarstymams, jog Seimo narys gali užsiimti papildoma veikla ne posėdžių metu.
„Seimo nariu niekas neverčia tapti. Žmogus ateina sąmoningai ir jis pasiryžęs visas 24 valandas dirbti tautos gerovei. Tai jei jis dar turi laiko savo jėgas atiduoti koncertinei veiklai, mes įteisinam, kad Seimo narys gali gauti atlygį už kažką tai, o tai prieštarauja ir Konstitucijai, ir Statutui. Kai priimtas toks rekomendacinis sprendimas, mes įteisinam, mano akimis žiūrint, kad gali gauti atlygį už kitą savo darbą, šiuo atveju koncertuodamas“, - po posėdžio žurnalistams sakė M.Zasčiurinskas.
Praėjusią savaitę komisijos posėdyje dalyvavusi D.Meiželytė-Svilienė patvirtino, jog gruodžio 22 dieną ji nedalyvavo iki vėlumos užtrukusiame plenariniame posėdyje, nes tuo metu vedė privačios bendrovės šventinį vakarėlį. Seimo narė sakė, jog tai buvo „likutinis darbas“, nes sutartis buvo sudaryta dar vasarą, prieš ją išrenkant į parlamentą.
Dėl Seimo nario mandato nesuderinamumo su jokia kita veikla, kaip tik kūrybine, Konstitucinis Teismas nutarimą yra paskelbęs dar 2004-ųjų liepos 1 dieną, o kūrybinės veiklos apibrėžimą dar kartą pakartojęs šių metų sausio 15 dienos išaiškinime dėl parlamentarų atlyginimų. KT pabrėžė, jog kūrybinė veikla sietina su siekiu sukurti mokslo, technikos, kultūros ar meno kūrinį, o atlikdamas tokią veiklą Seimo narys turi paisyti savo kaip tautos atstovo statuso.
Tai, kad D.Meiželytė Svilienė per Seimo plenarinį posėdį koncertavo privačiame bendrovės „Energijos sistemos servisas“, eksploatuojančios Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ priklausančią Kauno termofikacijos elektrinę, vakarėlyje, išsiaiškino TPP frakcija. Jos prašymu tautos išrinktosios elgesį ir svarstė etikos sargai.
Išaiškėjus faktui, jog plenarinio posėdžio metu parlamentarė vedė renginį, po to ji išplatino pranešimą, kuriuo paskelbė gautą honorarą paaukosianti vaikų globos namams.
Seimo narys iki prisiekdamas turi atsisakyti su parlamentaro mandatu nesuderinamos veiklos. Konstitucija bei Seimo Statutas parlamentarams leidžia papildomai užsiimti tik kūrybine veikla.