Prezidentės spaudos tarnyba pranešė, kad Dalia Grybauskaitė penktadienį pasirašė dekretą, kuriuo grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Biudžetinių įstaigų įstatymo pataisas.
Pataisos numato, kad biudžetinių įstaigų vadovai priimami konkurso būdu 4 metų kadencijai, neribojant jų skaičiaus. Pasibaigus pirmajai kadencijai, darbo sutartis pratęsiama antrajai, po kurios iš pareigų atleistas vadovas turi teisę iš karto vėl dalyvauti konkurse.
Pasak D.Grybauskaitės, vadovų rotacija jau pritaikyta daugelyje viešojo sektoriaus sričių, o amžinų vadovų neturėtų būti ne tik valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse, bet ir biudžetinėse įstaigose.
Prezidentės siūlymai
Šalies vadovė pateikė siūlymus dėl biudžetinių įstaigų vadovų kadencijų trukmės ir jų ribojimo, konkursų rengimo bei garantijų.
Vietoje 4 metų kadencijos prezidentė siūlo nustatyti 5 metų kadenciją. Taip pat siūloma įtvirtinti, kad tas pats asmuo vadovu būtų skiriamas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, o po pirmos kadencijos pretenduodamas toliau eiti pareigas, jis privalėtų iš naujo dalyvauti konkurse.
Jeigu konkurso rezultatai būtų nepalankūs arba pasikeitusios darbo sąlygos nepriimtinos, buvusiems gerai ir labai gerai vertintiems vadovams turėtų būti siūlomos ankstesnės pareigos arba darbas valstybės ar savivaldybės įmonėje. Konkurso į antrąją kadenciją nelaimėję arba jame nedalyvavę, bet sėkmingai kadencijas baigę vadovai būtų įtraukiami į biudžetinių įstaigų vadovų rezervą.
Biudžetinių įstaigų vadovai, iki įstatymo įsigaliojimo ėję pareigas 5 ar mažiau metų, toliau eitų pareigas dar 5 metus, ir tai būtų laikoma pirmąja jų kadencija. Vėliau jie galėtų dalyvauti konkurse antrajai kadencijai. 5–10 metų dirbę toliau eitų pareigas dar 5 metus ir tai būtų laikoma antrąja ir paskutine kadencija.
10 ir daugiau metų dirbę vadovai toliau eitų pareigas dar 1 metus ir turėtų galimybę vėl dalyvauti konkurse, o jį laimėję dirbtų dar vieną kadenciją, kuri būtų laikoma antrąja ir paskutine toje įstaigoje.
Vadovams, kuriems iki pensijos yra likę ne daugiau nei 5 metai, turi būti leidžiama pabaigti darbą, netaikant reikalavimų dėl kadencijų.
Prezidentė siūlo atsisakyti nuostatos skirti išeitines išmokas nusikaltusiems vadovams.
Siūlomos įstatymo pataisos įsigaliotų nuo 2018 metų sausio.
Seimo priimti pakeitimai
Gegužės pradžioje Seimas priėmė Biudžetinių įstaigų įstatymo pataisas, kuriomis nustatyta, kad pagal darbo sutartis dirbantys asmenys į pareigas yra priimami ketverių metų kadencijai, tačiau kadencijų skaičius neribojamas.
Pasibaigus pirmajai kadencijai, biudžetinės įstaigos vadovo, dirbančio pagal darbo sutartį, darbo sutartis jo sutikimu būtų pratęsiama antrai kadencijai, neskelbiant konkurso, jeigu visi jo kasmetiniai veiklos vertinimai pirmosios kadencijos metu buvo geri arba labai geri.
Pasibaigus antrajai kadencijai, biudžetinės įstaigos vadovas, dirbantis pagal darbo sutartį, būtų atleidžiamas iš pareigų ir darbo sutartis su juo nutraukiama, išmokant dviejų mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką, jeigu vadovas nedalyvauja tos pačios biudžetinės įstaigos vadovo konkurse.
Pasibaigus antrajai kadencijai iš pareigų atleistas biudžetinės įstaigos vadovas, kurio kasmetiniai veiklos vertinimai antrosios kadencijos metu buvo geri arba labai geri, turėtų teisę dalyvauti tos pačios biudžetinės įstaigos vadovo konkurse ir, jį laimėjus, yra skiriamas tos biudžetinės įstaigos vadovu naujai pirmajai kadencijai.