• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauja Seimo kadencija – ne tik politinės valdžios kaita, bet ir didelis rūpestis Seimo kanceliarijai, susijęs su politikos naujokų įkurtuvėmis. Apie tai Eltos žurnalistė kalbėjosi su Seimo kancleriu Gintautu Vilkeliu.

REKLAMA
REKLAMA

– Kokias būtinas procedūras iki pirmojo plenarinio posėdžio turės atlikti parlamentarai?

– Pirmosiomis darbo dienomis naujieji politikai Personalo skyriui privalės pristatyti būtinus dokumentus bei užpildyti tarnybos lapus. Per mėnesį nuo priesaikos davimo dienos Seimo Etikos ir procedūrų komisijai privalės pateikti savo ir sutuoktinio (sugyventinio, partnerio) privačių interesų deklaracijas.

REKLAMA

– Kur gyvens naujokai, nes tikriausiai ne visi kadenciją baigiantys Seimo nariai suspės išsikraustyti iš Seimo viešbučio iki pirmojo posėdžio?


– Kol bus atlaisvintas Seimo viešbutis, naujiesiems Seimo nariams planuojama laikinai išnuomoti kambarius Vilniaus centre esančiuose viešbučiuose „Neringa“ ir „Rotunda“, su kuriais susitarta dėl mažesnės nuomos kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia Seimo viešbutis suteikiamas Seimo nariui, neturinčiam ir per pastaruosius penkerius metus iki prašymo pateikimo dienos nuosavybės teise neturėjusiam gyvenamosios patalpos Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje ir ne toliau kaip 25 km nuo Vilniaus miesto savivaldybės administracinės ribos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvę parlamentarai ir jų šeimos nariai privalo per 30 dienų išsikelti iš užimamų patalpų ir visiškai atsiskaityti už gyvenimą Seimo viešbutyje.

– Kokiais automobiliais važinės naujieji parlamentarai?

– Seimo pirmininkui, jo pavaduotojams ir opozicijos lyderiui pagal pareigas priklauso tarnybinis automobilis su vairuotoju. Naujos kadencijos Seimo nariai bus aprūpinami tais pačiais Seimo kanceliarijos automobiliais kaip ir buvusios kadencijos Seimo nariai.

REKLAMA

Kaip ir iki šiol, Seimo pirmininką vežios septintosios klasės BMW limuzinas, jo pavaduotojus – tokios pat ar žemesnės klasės BMW. Beje, besibaigiančios kadencijos Seimo vicepirmininkai Andrius Kubilius ir Gintaras Steponavičius šia galimybe nesinaudojo. Seimo valdyba yra nustačiusi tarnybinių automobilių ridos mėnesio limitus Seimo komitetams, komisijoms ir frakcijoms.

REKLAMA

– Kokias paslaugas naujieji parlamentarai gaus galbūt nemokamai, o už ką turės susimokėti?

– Šiuo metu Seimo nariams yra kompensuojamos lėšos, susijusios su parlamentine veikla, – pašto paslaugoms, telefonui, transportui apmokėti.

Savivaldybės nemokamai suteikia patalpas Seimo nariui ir jo padėjėjui-sekretoriui nuolat naudotis Seimo nario pasirinktoje rinkimų apygardos savivaldybėje. Už šaltą ir karštą vandenį, elektros energiją, dujas, šilumą ir kitas komunalines paslaugas moka savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo viešbutyje gali apsigyventi ir tie Seimo nariai, kurie turi ar pastaruosius penkerius metus nuosavybės teise turėjo Vilniuje gyvenamąsias patalpas, tačiau turės susimokėti už šaltą ir karštą vandenį, elektrą, dujas, šilumą ir komunalines paslaugas pagal patvirtintus tarifus, kitiems parlamentarams šios išlaidos kompensuojamos.

REKLAMA

– Ar naujos kadencijos Seimo nariai turės tarnybinius mobiliuosius telefonus?

– Visi naujos kadencijos Seimo nariai gaus po naują mobilųjį telefoną. Viešąjį konkursą laimėjusi bendrovė „Omnitel“ pateikė naujus, daugiausia „Nokia“, telefono aparatus. Seimą paliekantys politikai tarnybinius telefono aparatus privalės grąžinti. Jie bus atiduoti bendrovei, iš kurios pirkti. Seime pasiliekantiems parlamentarams liks jų buvę telefono numeriai, naujokams atiteks išėjusiųjų numeriai.

REKLAMA

– Kiek uždirbs naujos kadencijos Seimo narys?

Pagal Valstybės politikų, teisėjų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymą paprasto Seimo nario atlyginimas yra 4 tūkst. 655 litai, Seimo pirmininko – 8 tūkst. 330 litų neatskaičius mokesčių. Parlamentarai taip pat gauna išmokas su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, ši tvarka gali pasikeisti, jei dar šios kadencijos Seimas priims šio įstatymo ir Seimo statuto pataisas, kuriomis siūloma panaikinti šias išmokas ir taip  padidinti Seimo narių darbo užmokestį.

– Į naują Seimą nepateko 68 parlamentarai. Kiek jiems teks išmokėti išeitinių kompensacijų? Kas gaus mažiausią ir kam priklauso didžiausia kompensacija?

REKLAMA

– Nepatekusių į naują Seimą parlamentarų išeitinėms kompensacijoms išmokėti reikės 1 mln. 980 tūkst. litų, iš kurių 1 mln. 510 tūkst. litų – darbo užmokesčio ir 470 tūkst. litų – valstybinio socialinio draudimo įmokų.

Didžiausia išeitinė kompensacija 6 VMDU (Seimo nario vidutinis mėnesinis darbo užmokestis) – 39 tūkst. 516 litų (atskaičius mokesčius – 28 tūkst. 846 litai), mažiausia – 2 VMDU – 9 tūkst. 451 litas (atskaičius mokesčius – 6 tūkst. 899 litai).

REKLAMA

Didžiausia kompensacija priklauso į naują Seimą nepatekusiam Seimo vicepirmininkui Alfredui Pekeliūnui, mažiausia – Seimo nariui Kęstučiui Čilinskui. Beje, jis yra pareiškęs, kad kompensacijos atsisakys, ir paragino juo pasekti kitus politikus.

– Kiek politinio pasitikėjimo darbuotojų Seime praras pareigas?

– Visi Seimo politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, bus atleisti iš pareigų pasibaigus 2004-2008 m. Seimo kadencijai. Šiuo metu tokias pareigas turi 573 asmenys. Jų kompensacijoms, preliminariais duomenimis, reikės daugiau kaip 3 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo valdybos sprendimais yra patvirtintos 469 Seimo politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybės: 12 – Seimo pirmininko sekretoriate, 12 – Seimo pirmininko pavaduotojų sekretoriate, 21 – Seimo frakcijų referentų, 424 – Seimo narių padėjėjų-sekretorių.

Jadvyga Bieliavska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų