Kai kuriems pareigūnams leista prižiūrėti save. Naujausioje „Balsas.lt savaitėje“ rašoma, kad nei Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, nei valdantieji politikai problemų dėl to nemato.
Situacija, kai tas pats asmuo vienu metu vadovauja svarbiai institucijai ir dar yra įgaliotas kontroliuoti jos veiklą, Lietuvoje įsitvirtino strateginėse srityse. Geriausi pavyzdžiai – energetika ir saugumas. Valdžių kaita šių sričių vyriausiesiems biurokratams nė motais. Tokie asmenys vienodai geri visiems, todėl kyla karjeros laiptais.
Energetikas prižiūri save
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEK) vadovas Virginijus Poderys yra nacionalinio energetinio monstro LEO LT prezidentas ir visiškai gerai jaučiasi kontroliuodamas save. „Kainų komisijos darbo tikslas yra užtikrinti, kad gyventojai ir verslas už elektrą mokėtų kuo mažesnį tarifą, kad įmonės būtų finansiškai pajėgios, galėtų investuoti, gautų tam tikrą pelną. Eidamas LEO LT stebėtojų tarybos pirmininko pareigas, siekiu tų pačių tikslų. Manau, jie sutampa“, − tokius keistus argumentus bėrė V. Poderys. Kitaip tariant, jei kils neaiškumų, jis patikrins savo veiksmus ir pateiks išaiškinimą.
V. Poderį VKEK vadovu paskyrė dar socialdemokrato Gedimino Kirkilo Vyriausybė, kai jai ir dujų bendrovėms („Lietuvos dujos“ ir „Dujotekana“) neįtiko jo pirmtakas. Prieš tai V. Poderys dirbo premjero G. Kirkilo patarėju finansų klausimais. Valdžiai pasikeitus, o kabineto kontrolę perėmus Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), V. Poderys ne tik neprarado posto, bet dar tapo ir LEO LT prezidentu.
Saugumietį galima skųsti saugumiečiui
Tai ne vienintelė dviejų kėdžių kombinacija.
Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai teoriškai gali skųstis pareigūnai ir politikai, kuriems Valstybės saugumo departamentas (VSD) neduoda arba atima teisę dirbti su slapta informacija. Skųstis galima, bet reikia prisiminti, kad komisijai ir VSD vadovauja tas pats asmuo – generolas Povilas Malakauskas. „Ir ateityje aš spręsiu, kokią informaciją teikti, o kokios ne. Nereikia bijoti, jei kyla diskusijų arba atsiranda trintis tarp politinės ir žvalgybinės bendruomenės“, − aiškino generolas.
Nors P. Malakauskas ne kartą yra sakęs, kad mąsto tik vienu pusrutuliu – dešiniuoju, kairiųjų kontroliuotas praėjusios kadencijos Seimas pritarė jo kandidatūrai į VSD vadovo postą. TS-LKD vadovybei irgi tinka viskas, kad ir ką jis darytų ar nedarytų. Slepiamos pažymos apie korupciją ir bendrovės „Dujotekana“ lobizmą bei žiniasklaidos papirkinėjimą, skandalai dėl pramiegotų riaušių, masinio telefoninių pokalbių klausymosi ir žurnalistų bei politikų sekimo. Visa tai VSD nuteka lyg vanduo nuo žąsies.