Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnyba antradienį išplatino raštą, kuriuo reikalauja Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių paaiškinti, kam jis yra pavaldus. Tokio reikalavimo prireikė po to, kai Savivaldybės administracija gegužės 30 d. vykusiame miesto Tarybos posėdyje nepateikė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos finansų kontrolės būklės ataskaitos už 2012 metus, nors tai turėjo padaryti.
Nustato įstatymas
Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnyba atkreipia dėmesį, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, „savivaldybė – įstatymo nustatytas valstybės teritorijos administracinis vienetas, kurio bendruomenė turi Konstitucijos laiduotą savivaldos teisę, įgyvendinamą per to valstybės teritorijos administracinio vieneto nuolatinių gyventojų išrinktą savivaldybės tarybą ir jos sudarytas, jai atskaitingas vykdomąją ir kitas savivaldybės institucijas ir įstaigas. Savivaldybė yra viešasis juridinis asmuo“.
Savivaldybės administracija raštiškai Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybai atsakė, kad minėta ataskaita buvo pateikta Šiaulių miesto savivaldybės administracijai. Tad kyla klausimas – kam pavaldus Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius?
Demonstruoja valdžią
Gegužės 30 d. vykusiame miesto Tarybos posėdyje atsakymas į šį klausimą, panašu, buvo atsakytas – pavaldus tikrai ne miesto Tarybai, nors turėtų būti pagal įstatymą. „Šiaulių naujienos“ jau rašė, kad valdininkai tiesiog nesureagavo į Tarybos komitetų siūlymus dėl dviejų sprendimo projektų. Posėdyje buvę šiauliečiai kėlė klausimą, kam tada reikalinga Taryba, jeigu Savivaldybės administracija ją ignoruoja.
Administracija jau ne kartą vykdo sprendimus neatsižvelgdama į politikų ar net gyventojų siūlymus. Tai parodė bandymas reorganizuoti miesto pradines mokyklas. Nors sprendimas buvo sustabdytas pasipriešinus visuomenei, tačiau V. Damulevičius yra prasitaręs, kad prie sprendimo bus sugrįžta dar šių metų rudenį. Taip pat praėjusį mėnesį vykusio Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) valdybos posėdyje V. Damulevičius, kaip valdybos pirmininkas, reikalavo ŠRATC vadovus atsiprašyti, kad jie „pasiklydo informacijos sraute“, bei kitaip demonstravo savo viršenybę.
Elgiasi arogantiškai
Savivaldybė arogancija pasižymėjo ir ignoruojant ne tik politikų, bet ir Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybą. Tiesa, tą kartą į raštišką tarnybos kreipimąsi nereagavo meras. Kaip buvo rašoma Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje reikalavime, miesto mero spalio 9 dieną buvo prašoma pateikti informaciją per 5 darbo dienas nuo rašto gavimo dienos, tačiau iki lapkričio 5 dienos iš Šiaulių miesto savivaldybės mero atsakymo nesulaukta.
Ir šį kartą prašoma atsakymą pateikti per 5 darbo dienas. Taip pat prašoma atsakyti, ar Savivaldybė ketina laikytis Vyriausybės atstovo reikalavimo. Jeigu reikalavimo pateikti finansinę ataskaitą Tarybai nebus laikomasi, Vyriausybės atstovas, pagal Lietuvos Respublikos savivaldybių administracinės priežiūros įstatymą, imsis veiksmų – kreipsis į teismą, kad šis įpareigotų savivaldybės instituciją vykdyti įstatymus ir poįstatyminius teisės aktus.
Kreipėsi į teismą
Beje, į teismą dėl kitų valdininkų pažeidimų tarnyba kreipėsi jau ne kartą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas neseniai pripažino, kad Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimo „Dėl Šiaulių miesto bendrojo lavinimo mokyklų komplektavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ keturi punktai prieštarauja Lietuvos Respublikos švietimo įstatymui ir kad juos reikia laikyti panaikintais.
Ir tai ne vieninteliai pažeidimai, tad, panašu, kad Šiaulių miesto savivaldybė laikosi savo susikurtų principų, kurie neretai prasilenkia net su įstatymais.
Į teismą buvo kreiptasi ir dėl neformaliojo vaikų ugdymo. Šiaulių apygardos administracinio teismo išvada buvo vienareikšmė – sprendimai nepriimti kitų rajonų vaikų į Šiaulių miesto neformaliojo ugdymo įstaigas yra diskriminuojantys ir neužtikrinantys lygių galimybių, nes vaikų gyvenamoji vieta nėra priežastis diferencijuoti mokestį.
Apygardos teismo sprendimą Šiaulių miesto savivaldybė kovo mėnesį apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui ir, kaip nuspręs šis teismas – paliks galioti apygardos teismo sprendimą ar ne, paaiškės tik per šešis mėnesius – iki vasaros vidurio.
Mindaugas LAURINAITIS