• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­se pra­bil­ta apie at­lie­kų rū­šia­vi­mo nau­dą ir kam ji tu­rė­tų ati­tek­ti. Pa­čių sa­vi­val­dy­bių su­kur­tas at­lie­kų tvar­ky­mo mo­no­po­li­nin­kas Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras (ŠRATC) re­vo­liu­cin­gas idė­jas ža­bo­ja sa­vi­val­dy­bių bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­ti­mi.

REKLAMA
REKLAMA

Pak­ruo­jo po­li­ti­kai – pir­mie­ji

Vos ne me­tus tai­sy­tas ir to­bu­lin­tas ŠRATC su­tar­ties pro­jek­tas praė­ju­sią sa­vai­tę pa­teik­tas sa­vi­val­dy­bių po­li­ti­kų teis­mui. Do­ku­men­tas tu­rė­tų bū­ti pa­si­ra­šy­tas, kai jam pri­tars re­gio­no sa­vi­val­dy­bių po­li­ti­kai. Sa­vi­val­dy­bių bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tys at­si­ra­do praė­jus be­veik de­šimt­me­čiui nuo ŠRATC įkū­ri­mo.

REKLAMA

Šios su­tar­ties pro­jek­tams praė­ju­sią sa­vai­tę pri­ta­rė Pak­ruo­jo ir Kel­mės ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bos. Pak­ruo­jie­čiai, iš ŠRATC di­rek­to­riaus Rai­mun­do Ja­ku­čio, pri­sta­čiu­sio šio do­ku­men­to pro­jek­tą, iš­gir­dę, jog jie su­tar­čiai pri­ta­rė pir­mie­ji, net aik­te­lė­jo: ar ne­pas­ku­bė­ta, ką ma­no ki­tos sa­vi­val­dy­bės?

REKLAMA
REKLAMA

Mat pa­kruo­jiš­kiams taip ir ne­pa­vy­ko iš­siaiš­kin­ti, ar sa­vi­val­dy­bė, bū­da­ma ŠRATC da­li­nin­kė, sa­vo te­ri­to­ri­jo­je im­da­ma­si at­lie­kų rū­šia­vi­mo, ne­pa­žeis­tų šios su­tar­ties są­ly­gų ir neuž­si­dirb­tų bau­dų. Nes šia­me do­ku­men­te yra punk­tas, ku­ria­me nu­ro­do­ma, jog sa­vi­val­dy­bės, ne­vyk­dy­da­mos pri­siim­tų įsi­pa­rei­go­ji­mų, pri­va­lės at­ly­gin­ti dėl to pa­tir­tus ki­tų ŠRATC da­li­nin­kų nuo­sto­lius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„ŠRATC at­lie­kų ne­rū­šiuo­ja. To ra­jo­ne da­bar ima­si ki­ta įmo­nė, ta­čiau ar tei­sin­ga ra­gin­ti gy­ven­to­jus at­lie­kas rū­šiuo­ti ir ati­duo­ti vel­tui, kai už jas per­dir­bė­jai mo­ka di­džiu­lius pi­ni­gus?“, – klau­si­mą kė­lė Ta­ry­bos na­rė Eri­ka Ki­žie­nė.

REKLAMA

To­kią nuo­mo­nę pa­lai­kiu­si opo­zi­ci­ja įsi­ti­ki­nu­si, jog Sa­vi­val­dy­bė, im­da­ma­si rū­šia­vi­mo, ne tik su­kur­tų nau­jų dar­bo vie­tų, bet ir su­ma­žin­tų iš­ve­ža­mų ŠRATC -ui bui­ti­nių at­lie­kų kie­kius bei kaš­tus. Dėl to, ma­no­ma, ga­lė­tų bū­ti ma­ži­na­mas ir at­lie­kų tvar­ky­mo mo­kes­tis gy­ven­to­jams.

REKLAMA

Pa­si­ra­šy­ti ar­ba skirs­ty­tis?

To­kią išei­tį ma­to Šiau­lių sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Vla­das Da­mu­le­vi­čius. Jis „Šiau­lių kraštui' sa­kė, kad mies­to Sa­vi­val­dy­bė, ku­ri yra nu­sta­čiu­si šiau­lie­čiams 4 li­tais ma­žes­nį mo­kes­tį už šiukš­les nei ki­tos sa­vi­val­dy­bės, griau­ti re­gio­ni­nės at­lie­kų tvar­ky­mo sis­te­mos ne­ke­ti­na. Ta­čiau per­tvar­kos at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro vi­du­je, jo nuo­mo­ne, esą jau su­bren­du­sios. ŠRATC-o pa­teik­tą su­tar­ties pro­jek­tą mies­to po­li­ti­kai dar nag­ri­nė­ja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„ŠRATC-as ir at­lie­kų ve­žė­jai yra suin­te­re­suo­ti kuo dau­giau nu­vež­ti į są­var­ty­ną šiukš­lių. Jų rū­šia­vi­mas tu­rė­tų rū­pė­ti ir ve­žė­jui, ir ŠRATC-ui. Ta­da klau­si­mas: ar gau­tos pa­ja­mos iš at­lie­kų rū­šia­vi­mo tu­rė­tų ati­tek­ti gy­ven­to­jų mo­kes­čiams ma­žin­ti ar in­ves­tuo­ja­mos po­že­mi­niams kon­tei­ne­riams įreng­ti“, - apie per­mai­nas at­lie­kų tvar­ky­mo sis­te­mo­je, dėl ku­rių sa­vi­val­dy­bės tu­rė­tų tar­tis ir įver­tin­ti at­sa­ko­my­bę, sa­kė V. Da­mu­le­vi­čius.

REKLAMA

„Jei ŠRATC-as bank­ru­tuo­tų, tuo­met tek­tų vi­soms sa­vi­val­dy­bėms pa­si­da­ly­ti ir fi­nan­si­nius įsi­pa­rei­go­ji­mus. Ar neat­si­tiks, kaip jau bu­vo su re­gio­no ši­lu­mos įmo­ne? Mes tik prieš tre­je­tą me­tų bai­gė­me mo­kė­ti bu­vu­sios re­gio­no įmo­nės mums te­ku­sią įsi­sko­li­ni­mų da­lį.

REKLAMA

Jei ki­tos sa­vi­val­dy­bės bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­ties su ŠRATC ne­no­ri, tu­ri­me vie­ną ke­lią: su­si­ren­kam žais­lus ir skirs­to­mės. Kuo anks­čiau, tuo ma­žiau teks nuo­sto­lių da­ly­tis“, – įsi­ti­ki­nęs Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiukš­lės – pi­ni­gai

Ak­me­nės ra­jo­no me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas įsi­ti­ki­nęs, kad šio­ji su­tar­tis tu­rė­tų api­brėž­ti sa­vi­val­dy­bių tar­pu­sio san­ty­kius ir nu­sta­ty­ti „bend­ras žai­di­mo tai­syk­les to­je smė­lio dė­žė­je“. Su­tar­ties pro­jek­tą ak­me­niš­kiai dar svars­tys va­sa­rio Ta­ry­bos po­sė­dy­je.

REKLAMA

„Kai ku­rios sa­vi­val­dy­bės pa­si­skai­čia­vo at­lie­kų trans­por­ta­vi­mo kaš­tus ir nu­spren­dė, kad per­dir­bant jas mo­kes­tis tu­rė­tų bū­ti ma­ži­na­mas. Mes esa­me ge­res­nė­je pa­dė­ty­je ir jei tam ap­si­spręs­tu­me, eko­no­miš­kai at­ro­dy­tu­me ge­riau,“ – apie at­lie­kų de­gi­ni­mo ga­li­my­bę mo­der­nias tech­no­lo­gi­jas die­gian­čia­me „Ak­me­nės ce­men­te“ sa­ko Ak­me­nės ra­jo­no me­ras.

REKLAMA

V. Mit­ro­fa­no­vo tei­gi­mu, ra­jo­ne de­gias at­lie­kas iš aikš­te­lės iki „Ak­me­nės ce­men­to“ te­reik­tų vež­ti tik ki­lo­met­rą. „Kam jas vež­ti į Aukšt­ra­kius ar sta­ty­ti nau­ją, šim­tus mi­li­jo­nų kai­nuo­jan­čią de­gi­ni­mo sto­tį prie Klai­pė­dos?“ – at­lie­kų tvar­ky­mo re­gio­ne sis­te­mos plėt­rą kri­tiš­kai ver­ti­na V. Mit­ro­fa­no­vas.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiukš­lės – pi­ni­gai, bet kur jie – nie­kas ne­ži­no. Tu­ri­me įta­ri­mų, kad šiukš­lių srau­tai pri­ra­ši­nė­ja­mi, ma­tom di­de­lių vers­lo in­te­re­sų,“ – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė Ak­me­nės ra­jo­no me­ras.

Aiš­kin­sis gy­ven­to­jų in­te­re­sus

ŠRATC-o di­rek­to­rius R. Ja­ku­tis tvir­ti­na, kad re­gio­no sa­vi­val­dy­bių bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tis ne­sut­ruk­dys kur­ti sa­vas at­lie­kų rū­šia­vi­mo įmo­nes, ta­čiau šiuo me­tu ra­jo­nuo­se dir­ban­tys ko­mu­na­li­nin­kai tam tin­ka­mų įren­gi­nių ne­tu­ri.

„Pe­rei­ti prie re­gio­no at­lie­kų rū­šia­vi­mo ir di­fe­ren­ci­juo­to mo­kes­čio jau ruo­šia­mės. Su Šiau­lių uni­ver­si­te­tu ta­ria­mės dėl pa­gal­bos iš­siaiš­kin­ti gy­ven­to­jų in­te­re­sus. Svar­biau­sia – žmo­nes pri­pra­tin­ti at­lie­kas rū­šiuo­ti, to­dėl tai ska­tin­ti per pi­ni­gi­nę bū­tų efek­ty­viau­sia“, – įsi­ti­ki­nęs R.Ja­ku­tis.

Pas­kai­čiuo­ta, kad įdie­gus nau­ją­ją at­lie­kų tvar­ky­mo sis­te­mą re­gio­ne, ku­riai iš Eu­ro­pos Są­jun­gos fon­dų yra skir­ta 54 mi­li­jo­nai li­tų, rink­lia­va vie­nam gy­ven­to­jui pa­di­dės dvi­de­šim­čia li­tų per me­tus ir su­da­rys 80 li­tų. Jis ga­lė­tų bū­ti ma­ži­na­mas tik at­lie­kas rū­šiuo­jan­tiems žmo­nėms.

REKLAMA

At­lie­kų rū­šia­vi­mo sis­te­ma re­gio­ne tu­rė­tų pra­dė­ti veik­ti me­tų pa­bai­go­je. Tuo­met su­rink­tos at­lie­kos bus rū­šiuo­ja­mos – at­ski­ria­mos ant­ri­nės ža­lia­vos, bui­ti­nės ir ža­lio­sios at­lie­kos kom­pos­tuo­ja­mos, o per­dirb­tos at­lie­kos de­gi­na­mos nau­jo­je at­lie­kų de­gi­ni­mo ga­myk­lo­je Aukšt­ra­kiuo­se.

Janina VANSAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų