Panevėžio savivaldybė nebesuskaičiuoja savo turtų ar įstaigai tiesiog nerūpi, kad kai kurios jai priklausančios patalpos miesto centre jau porą metų stovi tuščios?
Vienas tokių objektų yra Baltoskandijos akademija, likviduota 2009 metų pabaigoje Panevėžio miesto savivaldybės tarybos sprendimu kaip įstaiga, kurios veikla neatitinka Savivaldybės vykdomų funkcijų.
Nors pernai vasarį akademija savo veiklą atgaivino kaip viešoji įstaiga, patalpų valdininkai jai negrąžino. Tos patalpos, esančios pačiame Panevėžio centre – Vasario 16-osios gatvėje, lig šiol stovi tuščios ir niekam neišnuomotos. Savivaldybė mieliau pati daugiau kaip dvejus metus moka už jų šildymą.
Siūlys... dviratininkams
Miesto Savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Albertas Dragūnas patvirtino, kad Vasario 16-osios gatvėje esančios 264 kvadratinių metrų patalpos jau porą metų niekam nenaudojamos.
„Buvusios Baltoskandijos akademijos patalpos neužimtos, – patvirtino A. Dragūnas. – Šiuo metu ieškome patalpų Panevėžyje besikuriančiai naujai organizacijai „Dviračių namai“. Dviratininkai entuziastai Alfonsas Barauskas ir Virginijus Benašas yra minėtos organizacijos steigėjai. Ji dar neužregistruota, bet Savivaldybės administracija yra pasižadėjusi „Dviračių namams“ surasti patalpas. Jų veiklai užtektų 150 kvadratinių metrų, tačiau patalpų paieškos įstrigo – tokio dydžio nerandame.“
Anot Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojo, lieka vienintelis variantas – patalpos, kuriose anksčiau veiklą vykdė Baltoskandijos akademija.
„Tačiau iš naujo besikuriančiai organizacijai jos per didelės. Nežinau, ar „Dviračių namų“ steigėjai priims siūlymą įsikurti šitose patalpose“, – atvirai kalbėjo valdininkas.
Nes nepalaimino Taryba
Nusprendėme pasidomėti, kokiomis dar negyvenamomis patalpomis disponuoja Panevėžio savivaldybė, ir to paklausėme Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Liudmilos Marazaitės.
Tarnautojos patikinimu, Savivaldybei priklauso labai daug pastatų, ne tik patalpų.
„Kai atsiranda laisvos patalpos, skelbiamas viešas nuomos konkursas“, – aiškino tvarką L. Marazaitė. Bet išgirdusi klausimą, kodėl tai netaikoma buvusioms Baltoskandijos akademijos patalpoms, pridūrė: „Viešo patalpų nuomos konkurso skelbti negalime, nes Savivaldybės taryba nepriėmė sprendimo leisti šias patalpas nuomoti.“
Turi interesų?
Miesto Tarybos Kultūros komiteto pirmininkė Gema Umbrasienė sako gerai žinanti buvusias Baltoskandijos akademijos patalpas Vasario 16-osios gatvėje.
„Kai 2009 metų pabaigoje Taryba pritarė Baltoskandijos akademijos likvidavimui, tas patalpas miesto centre jau kitąmet buvo nuspręsta įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą, – informavo ji. – Net sprendimo projektas tuo klausimu buvo parengtas.“
G. Umbrasienė, tuomet vicemerė, sako privatizavimui pasipriešinusi. Galiausiai sprendimo projektas dėl šių patalpų privatizavimo Tarybos nepasiekė. Patalpos taip ir liko neužimtos.
„Savivaldybė jų nenuomoja ir moka pinigus už jų išlaikymą, – neslepia nuostabos Tarybos narė. – Pernai vasario mėnesį įsteigta viešoji įstaiga Baltoskandijos akademija. Manau, kad jai patalpos Vasario 16-osios gatvėje ir galėtų atitekti. Bet šis klausimas yra įstrigęs ir Savivaldybėje nekalbama, kad minėtas patalpas būtų galima suteikti beveik prieš metus įsikūrusiai viešajai įstaigai. Matyt, kažkas yra suinteresuoti tomis patalpomis, tik apie tai niekas garsiai nekalba“, – samprotavo politikė apie šimtus tuščių kvadratinių metrų pačiame miesto centre ir nepaaiškinamą Savivaldybės administracijos sprendimą patalpų nenuomoti ir neuždirbti iš to lėšų.
Daug nežinomųjų
Kitas miesto Tarybos narys Julius Beinortas irgi sako labai gerai žinąs patalpų, kuriose prieš porą metų veikė Baltoskandijos akademija, istoriją.
„Jos yra sublokuotame name, kuriame veikia Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kokybės vadybos centro Panevėžio filialas. Kadangi prakiuro stogas virš patalpų, kuriose veikė VGTU filialas, buvo kalbėta, jog jis laikinai galėtų persikelti į Baltoskandijos akademijos patalpas, kol stogas bus suremontuotas. Tačiau stogo remontui lėšų neatsirado ir VGTU filialas liko veikti toje pačioje vietoje, o buvusios Baltoskandijos akademijos patalpos taip ir liko tuščios“, – pasakojo politikas.
Pasiteiravus, kam priklauso patalpos, kuriose veiklą vykdo VGTU Kokybės vadybos centras, J. Beinortas svarstė: „Kad buvusios akademijos patalpos priklauso Savivaldybei, tą tikrai žinau, o kam priklauso VGTU filialo patalpos – sudėtinga atsakyti. Manau, jos gali priklausyti Turto fondui, o jis panaudos sutartimi leidžia jomis naudotis.“
„Apskritai tas pastatas, kuriame veiklą vykdo minėtas VGTU filialas ir buvo Baltoskandijos akademija, yra ir kitų organizacijų. Ten patalpas turi politinės organizacijos bei kažkokia kavinė. Todėl tikrai sudėtinga pasakyti, kam priklauso Vasario 16-osios gatvės 8-ajame name esančios patalpos“, – pridūrė Tarybos narys.
Privatizavimas – ne išeitis
J. Beinortas nemano, kad Savivaldybės administracijai vertėtų galvoti apie patalpų Vasario 16-osios gatvėje privatizavimą.
„Privatizacija – tamsus reikalas, – sako. – Nekilnojamojo turto vertė kritusi ir parduoti patalpas bus sudėtinga. Net jei parduodamos patalpos yra miesto centre.“
„Be to, Savivaldybėje sprendžiamas klausimas apie dviejų švietimo įstaigų uždarymą, – priminė J. Beinortas. – Jeigu tai įvyks, teks spręsti, ką daryti su tuščiais pastatais. Parduoti juos bus sudėtinga.“
Dar ketinama Teisingumo ministerijai atiduoti pradėtą ir nebaigtą statyti vadinamąją Pilėnų mokyklą. „Įvykus tokiems mainams, Savivaldybei atitektų ministerijai priklausantys pastatai miesto centre. Ką su tais pastatais tuomet reikėtų daryti? Atsakymo nėra. Esant tokiai ekonominei situacijai, jie stovėtų neužimti“, – padarė išvadą J. Beinortas ir pridūrė: „Taryba negali priimti sprendimo – leisti nuomoti buvusias Baltoskandijos akademijos patalpas, kol valdininkai neparuoš sprendimo projekto dėl tų patalpų nuomos.“