Vilniaus miesto savivaldybės darbo grupė kreipėsi į sostinės apylinkės prokuratūrą, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Jurgio Mačiūno avangardinio meno kolekcijos "Fluxus" įsigijimo aplinkybių.
Darbo grupei vadovavęs Vilniaus miesto vicemeras socialdemokratas Algirdas Paleckis tiesiogiai neįvardijo galimų kaltininkų, tačiau teigė, kad įsigyjant "Fluxus" pradininko J.Mačiūno kolekciją galėjo būti sukčiaujama, piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi bei užsiiminėjama neteisėta komercine, finansine ar profesine veikla.
"Turim įtarimų, kad teks turėti reikalų tiems, kurie organizavo šitą reikalą su Baudžiamojo kodekso (...) straipsniais", - penktadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A.Paleckis.
Pasak jo, praėjusių metų vasario 14 dieną savivaldybės taryba įsteigė Jono Meko vizualiųjų menų centrą. Tą pačią dieną taryba įpareigojo savivaldybės administracijos direktorių įsigyti iš J.Meko JAV išsaugotą J.Mačiūno kolekciją.
Apytiksliai po mėnesio buvo pasirašyta kolekcijos pirkimo-pardavimo sutartis tarp J.Meko ir jo pavarde vadinamo Vaizduojamojo meno centro, nors savivaldybė įsteigė Vizualiųjų menų centrą. Sutartį pasirašė J.Meko vaizduojamojo meno centro direktorius Kristijonas Kučinskas.
"Čia gali būti lapsus linguae, gali būti ir pakankamai rimti sukčiavimo dalykai", - samprotavo A.Paleckis.
Darbo grupei įtarimų sukėlė faktas, kad nors vasarį taryba šiuo klausimu rūpintis įpareigojo savivaldybės administracijos direktorių, tačiau jau pernai metų kovo 21 dieną sprendimas pakeičiamas ir įgaliojimai tenka J.Meko centrui, kuris dokumentuose vadinamas tai Vaizduojamojo, tai Vizualiųjų menų centru.
Pasak A.Paleckio, darbo grupė priėjo prie išvados, jog kolekcijos pirkimo-pardavimo sutartis pasirašyta tarp įvairiai įvardijamo centro ir J.Meko gali būti niekinė.
"Mes darome išvadą, kad kovo 16 dieną pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis yra niekinė, kadangi galimai pažeisti kai kurie Baudžiamojo kodekso straipsniai. Mums labai gaila, kad tenka tą daryti ir tą skelbti, bet rimtai žiūrint į šį reikalą, iškyla tokie galai", - žurnalistams penktadienį spaudos konferencijoje sakė sostinės vicemeras.
Jo teigimu, sutartimi buvo įsipareigota už kolekciją J.Mekui sumokėti 12 mln. litų per penkerius metus. Apytiksliai 3 mln. litų buvo pervesti iškart, antroji dalis turėjo būti "permesta" praėjusių metų pabaigoje, tačiau vykstant tyrimui, A.Paleckio žiniomis, pinigai įšaldyti.
Anot A.Paleckio, J.Meko vardo centras buvo įsteigtas pervadinus viešąją įstaigą "A Propos filmai". Tarp centro dalininkų yra režisierius, rašytojas ir publicistas Vytautas V. Landsbergis bei jau minėtasis jo direktorius K.Kučinskas, kuriuos sostinės vicemeras, vadovavęs kolekcijos įsigijimo vingrybes tyrusiai darbo grupei, netiesiogiai apkaltino pažeidimais.
Kaip rašoma vicemero spaudos konferencijos medžiagoje, "V.Landsbergis prieš perkant J.Mačiūno kolekciją, pateikė raštą apie šios kolekcijos įsigijimo svarbą ir būtinumą, taip pat atkreiptinas dėmesys, kad K.Kučinskas buvo paskirtas J.Meko vizualiųjų menų centro direktoriumi bei pasirašė pirkimo-pardavimo sutartį neturėdamas įgaliojimo".