„Pastaruosius metus matėme, kad Lietuva daug kur išsišoko su savo vienasmene pozicija, o mano asmeniniu vertinimu, geresnis modelis yra veikti kartu su ES ir kitais strateginiais partneriais bei laikytis vienos pozicijos kartu su jais, tokiu būdu tokia politika tikrai turi didesnį efektyvumą“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė L. Savickas.
„Tikriausiai šiandien turime kalbėti, kad Lietuvos valstybei yra labai svarbu užsienio politikoje šiek tiek grįžti prie įprasto veikimo modelio – išlaikyti vienybę ir (Kinijos klausimu – BNS) dirbti kartu su mūsų techniniais partneriais“, – pridūrė jis.
Anot jo, Lietuvos verslas turi nemažai interesų Kinijos rinkoje, tačiau, jo nuomone, Kinijos ir Lietuvos santykių klausimą pirmiausia turės išspręsti Užsienio reikalų ministerija.
„Su Kinija, tai pirmiausia užsienio reikalų ministras turės rasti tą visraktį, kuris turės rakinti ar nerakinti tas duris (...). Manau, kad visų pirma reikės diplomatinius sprendimus ir sutarimus, kaip mes dirbame, o tuomet galėsime kalbėti apie ekonominius“, – kalbėjo paskirtasis ministras.
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas BNS anksčiau sakė, kad jo Vyriausybė siektų atkurti pilnaverčius diplomatinius santykius su Kinija, tačiau neketina daryti pernelyg didelių nuolaidų. Jis taip pat teigė sieksiantis, kad į Pekiną grįžtų dirbti Lietuvos ambasadorius, o į Vilnių – Kinijos.
Už santykių su Kinija normalizavimą pasisako ir prezidentas Gitanas Nausėda, tačiau jis pabrėžia, kad tai turi būti abipusis interesas.
Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę, nuo tada Pekinas šalyje sumažino diplomatinį atstovavimą, ėmėsi prekybos ribojimų.
Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.