Jei nesiseka verslas, praturtėti galima imitavus vagystę iš būsto. Turbūt taip manė panevėžietis, vienos individualiosios įmonės savininkas, policijos pareigūnams ir draudimo kompanijai sukūręs istoriją apie vagių nusiaubtą butą.
„Apiplėšė“ išvažiuodamas ilsėtis
Įgyvendinti gudrų planą vyriškiui sutrukdė jo paties žioplumas.
Savo butą viename iš Stoties g. daugiabučių „apiplėšęs“ 36-erių D. K. netrukus stos prieš teismą. Pasisemti iš bendrovės „Lietuvos draudimas“ kišenės ketinusiam vyriškiui gresia iki aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Planą, kaip lengvai praturtėti, D. K. sukūrė praėjusių metų birželį. Prieš išvykdamas su žmona pailsėti prie Rubikių ežero, vyras pragręžė savo buto Stoties g. spyną.
Iš kelionės grįžusi pora apsiskelbė tapusi ilgapirščių taikiniu – policijos pareigūnams pranešė apie įsilaužimą. D. K. pateikė netrumpą pagrobtų daiktų sąrašą.
Anot jo, vagys išsinešė du televizorius, du nešiojamuosius kompiuterius, du nardymo įrangos komplektus, indų, patalynės, drabužių, avalynės, papuošalų, įvairių įrankių.
Šeimininkai patirtus „nuostolius“ įvertino beveik 64 tūkst. Lt. Turtą savininkai buvo apdraudę prieš 3–4 mėnesius iki vadinamojo įsilaužimo.
Policijos pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vagystės.
Išdavė žioplumas
Buto savininkų tikruosius kėslus padėjo atskleisti kriminalistinių tyrimų specialistų išvada. Jie nustatė, kad spyna buvo pragręžta prieš ją užrakinant. Kam buto raktus turėjusiam ilgapirščiui būtų buvę reikalinga prieš atsirakinant spyną išgręžti, o atlikus juodą darbą vėl užrakinti?
Tuomet pareigūnams pradėjo aiškėti tikrojo nusikaltimo detalės. Netrukus buvo rasti ir „pavogti“ daiktai, dalį jų – dviratį ir vieną nardymo įrangos komplektą „nukentėjusieji“ jau buvo spėję parduoti.
Planavę iš draudimo bendrovės gauti bent 50 tūkst. Lt draudimo išmoką buto savininkai sulaukė naujo ikiteisminio tyrimo dėl pasikėsinimo sukčiauti siekiant apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą.
Sukčių byla jau perduota Panevėžio apylinkės teismui. Tikėjęsis į kišenę lengvai susižerti keliasdešimt tūkstančių litų D. K. dabar viliasi išvengti grotų. Už pasikėsinimą sukčiauti siekiant apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą ir melagingų parodymų davimą gresia netekti laisvės iki aštuonerių metų.
Uždarbiavo iš susuktų pilvų
Tokie atvejai, kai pats gyventojas inscenizuoja įvykį – vagystę, apiplėšimą, gaisrą, bendrovės „Lietuvos draudimas“ atstovų teigimu, pasitaiko gana retai. Iš visų šios draudimo kompanijos išaiškintų sukčiavimo atvejų tokios apgaulės sudaro vos ketvirtadalį.
Pasak „Lietuvos draudimo“ atstovės ryšiams su visuomene Ingridos Žaltauskaitės, turtą apdraudę gyventojai dažniausiai sukčiauti bando klastodami dokumentus bei bandydami apsidrausti po įvykio – praneša apie nelaimes, įvykusias, kai dar nebuvo sudaryta draudimo sutartis.
Draudikus bene labiausiai šokiravęs atvejis – prieš keletą mėnesių į Lietuvos kriminalinės policijos rankas patekusi turistų grupė, susižerdavusi išmokas už svečiose šalyse patirtus sveikatos negalavimus.
„Lietuvos draudimo“ klientai – „keliautojai mėgėjai“ per metus aplankydavo po kelias valstybes ir visose juos, tarsi koks prakeiksmas, persekiojo ta pati bėda. Kelionių džiaugsmą esą vis aptemdydavo ligos dėl apsinuodijimo maistu. Sugrįžę į Lietuvą keliautojai draudimo kompanijai pateikdavo pažymas ir sąskaitas iš įvairiausių gydymo įstaigų. Taip už neva susuktus pilvus turistai iš bendrovės susižerdavo draudimo išmokas.
Pasirinko ne tas šalis
Aukso gysla sukčiams baigėsi, kai „Lietuvos draudimo“ ekspertai atkreipė dėmesį, kad keliautojų skrandžiai nepriimdavo ne egzotiškų, o Europos šalių – Olandijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Belgijos virtuvių patiekalų.
Tuomet ir išaiškėjo, kad vadinamieji turistai iš tikro tose šalyse net neviešėjo, o sukūrė neegzistuojančių gydymo įstaigų dokumentų formas, jas užpildydavo, pridėdavo visus reikiamus draudimo dokumentus ir pateikdavo draudikams. Taip pasipelnyti bandyta beveik visose Lietuvoje veikiančiose draudimo bendrovėse.
Nusikaltimą tyrę pareigūnai skaičiuoja, kad pasipelnyti prisidengiant sunegalavusio turisto vardu bandyta bene daugiau nei 50 kartų, o draudikams padaryta žala siekia apie milijoną litų.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ